تکنیک ها‌ی کلاه سفید سئو چیست ؟ [ در سال ۲۰۲۲ ]

تکنیک ها‌ی کلاه سفید سئو چیست ؟ [ در سال ۲۰۲۲ ]

به‌عنوان یک سئو‌کار، سازنده‌ی سایت و یا به هر نحو‌ی که به‌نوعی با اینترنت سر‌و‌کار دارید، باید بدانید که امروزه فاکتور‌ها‌یی که گوگل در رتبه‌بندی صفحات استفاده می‌کند، مانند گذشته نیست و الگوریتم‌ها‌ی جدید‌ی برای این کار ساخته شده‌اند. با این اوصاف پیروی از اصول سئو و یادگیری تکنیک ها‌ی کلاه سفید سئو، جزو مهم‌ترین موارد‌ی است که باید آن را آموخت. برای تحقق این هدف، امروز قصد دارم تا شما را به‌خوبی با این سئو‌ی پر‌کاربرد آشنا کنم. پیش از این مقاله ای با عنوان “سئو چیست و چه کاربردی دارد” منتشر شده که خواندن آن خالی از لطف نیست.

با وجود گسترش نقش فضا‌ی مجازی در زندگی و همچنین افزایش کاربران آن به طور روزمره، نباید هم انتظار داشت که الگوریتم‌ها به یک شکل بمانند. حتما مثل من هر روز، بار‌ها به این مورد برخورد می‌کنید که برای هر موضوعی در اینترنت که به دنبال آن هستید، ده‌ها صفحه در پیش چشمان شما پدید بیایند؛ در چنین شرایطی اگر هیچ معیار‌ی برای رتبه‌بندی وجود نداشته باشد، شما باید تا ساعت‌ها برای پیدا‌کردن محتوا‌ی مناسب، زمان خود را صرف کنید که قطعا کار درست و شدنی هم نیست. از همین جهت گوگل فاکتور‌ها و قوانین خاصی طراحی کرده است که با رعایت آن‌ها می‌توان شرایط سایت را چندین برابر بهبود داد و به رنک بالا‌یی دست یافت. همین مورد، احاطه به سئو‌ی کلاه سفید را می‌طلبد.

تکنیک های کلاه سفید سئو - مارکترها

سئو سفید چیست؟

در گذشته زمانی که سئو پا‌ی کار آمد، تعداد‌ی از مالکین سایت‌ها تلاش کردند تا با دور زدن گوگل و یا با به‌کارگیری روش‌ها‌ی تقلبی، گوگل را فریب دهند و از این طریق رنک و امتیاز کسب کنند. آن‌ها موفق به این کار شدند؛ اما همین موضوع منجر شد تا طراحان گوگل به اشکالاتی که وجود داشت، پی ببرند. پس قوانین گوگل سخت‌گیرانه‌تر اعمال شدند تا سایت‌ها و صفحاتی که واقعا شایستگی لازم را دارند به رنک‌ها‌ی بالا‌تر دست یابند.

اما سئو کلاه سفید چه ارتباطی با این موضوع دارد؟

سئو به چندین نوع تقسیم می‌شود که یکی از آن‌ها سئو کلاه سفید می‌باشد که از قضا امروز قصد معرفی همین نوع را دارم. این سئو، سئو‌یی است که تکنیک‌ها‌ی آن، کاملا مطابق قوانین و ضوابط موتور‌ها‌ی جستجو و همچنین نیاز‌ها‌ی کاربران اینترنت هستند؛ بنابراین با استفاده از آن‌ها می‌توان شرایط سایت را بسیار بهبود داد. با این اوصاف در این روش سئو، خبر‌ی از فریب‌دادن گوگل نیست و تلاش می‌شود تا کار کاملا درست و ایده‌آل پیش برود.

تکنیک ها‌ی کلاه سفید سئو

 • تولید محتوا‌ی با‌کیفیت

نوشتن محتوا‌ی با‌کیفیت ازآنجاکه تاثیر گسترده‌ای در رنک صفحه دارد، دارای مبحث بسیار گسترده‌ای است و عوامل مختلفی در آن درگیر می‌باشند. اول اینکه برای نوشتن یک محتوا‌ی اصیل، لازم است که تا حد‌ی به موضوع اشراف داشته باشید. شاید جمله‌ای که گفتم کمی عجیب باشد؛ اما کاملا درست است. برای درک این موضوع به جایگاه خود به‌عنوان یک کاربر نگاه کنید. شما در این جایگاه قصد دارید اطلاعات لازم را درباره‌ی موضوع مورد‌نظر خود بیابید. حال اگر وارد سایتی شوید که اطلاعات مفید و به‌دردبخور و یا حتی حرف تازه‌ای برای گفتن نداشته باشد، وقت خود را صرف آن نمی‌کنید. بنابراین قبل از نوشتن یک محتوا درباره‌ی موضوعی، کمی زمان برای کسب اطلاعات ارزشمند و درست صرف نمایید.

در قدم بعد‌ی محتوا را تا حد امکان جذاب بنویسید تا کاربران به‌سوی آن سوق پیدا کنند؛ چرا‌که یک محتوا‌ی غنی از اطلاعات تا زمانی که جذاب نباشد، نمی‌تواند نظر کاربران و یا حتی گوگل را جلب کند. به‌اضافه رعایت این نکته به لینک‌دهی سایر سایت‌ها به سایت شما کمک فراوانی می‌کند.

تولید محتوا‌ی اصیل تنها به اینجا ختم نمی‌شود؛ شما باید موارد زیر را نیز به‌عنوان چاشنی‌ها‌ی بسیار موثر در رنک صفحه، به کار خود اضافه نمایید.

 • ارتباط بخش بخش محتوا با موضوع
 • توزیع صحیح کلمات کلید‌ی
 • عنوان
 • طول محتوا
 • لینک‌دهی
 • و…
 • بازار‌یابی محتوا و تولید محتوا‌یی برای کاربر

امروزه یکی دیگر از تکنیک ها‌ی کلاه سفید سئو، تلاش برای برآوردن نیاز کاربران است ‌که عاملی موثر در برتر‌ی سایتی نسبت به دیگر‌ی است. توصیه‌ی من در این زمینه این است که قبل از نوشتن محتوا، در این رابطه تحقیق کنید تا به علاقه و نیاز مردم پی ببرید؛ سپس سعی کنید تا حد امکان محتوا‌ی خود را به نحو‌ی بنویسید که به خواسته‌ی آن‌ها نزدیک‌تر باشد. تنها در این صورت است که یک کاربر، خود را با محتوا‌ی صفحه‌ی شما درگیر می‌کند. در غیر این صورت به سراغ صفحه‌ی شما نمی‌آید. از طراحی سایت گرفته تا انتخاب تصاویر و یا حتی جملات، باید مطابق هدف کاربران باشند؛ چون آن‌ها هستند که با جستجو‌ی موضوعی به سراغ شما می‌آیند و این یعنی یکی از مهم‌ترین نقش‌ها را در چگونگی مهیا‌کردن محتوا، ایجاد یک صفحه و حتی رنک آن دارند. پس به‌هیچ‌وجه نباید کاربران را که مهم‌ترین مهره در این زمینه هستند فراموش کنید.

تکنیک های سئو کلاه سفید در مارکترها

برای روشن‌شدن موضوع به این فکر کنید که کاربر من دقیقا به دنبال چه چیز‌ی است؟ آیا به دنبال این است که از طریق سایت من، از محصولی یا خدماتی برخوردار شود یا صرفا به دنبال دانستن و دستیابی به اطلاعات است؟ پس توصیه می‌کنم قبل از تولید هر محتوا‌یی این سوالات را از خود بپرسید.

در بازار‌یابی محتوا توجه بر جلب رضایت کاربران متمرکز می‌شود؛ از همین جهت هرچقدر محتوا‌ی شما برای آن‌ها مفید، کاربردی، جذاب، ساده و قابل‌فهم باشد، آن‌ها بدون شک به کاربران وفا‌دار شما تبدیل می‌شوند و در زمینه‌ها‌ی دیگر نیز از سایر صفحات سایت شما استفاده می‌کنند. در این زمینه می‌توانید از قراردادن عکس، ویدیو و یا هر چیز دیگر‌ی که کاربر از آن‌ها استقبال می‌کند نیز استفاده نمایید.

 

 • استفاده‌ی حرفه‌ای از کلمات کلید‌ی

کلمه کلید‌ی، یک واژه و یا عبارتی (ترکیبی از چندین واژه) است که به مضمون محتوا اشاره می‌کند و نقش مهمی را هم در بین تکنیک ها‌ی سئو کلاه سفید بر عهده دارد؛ البته به شرطی که به‌درستی از آن استفاده شود. کاربران با جستجو‌ی این کلمات می‌توانند محتوا‌یی که به دنبال آن هستند را بیابند و از آن استفاده کنند. از همین جهت وجود آن‌ها در هر محتوا‌یی ضروری است و بدون آن‌ها نمی‌توانید رنک بالا‌یی بگیرید و یا از کاربران استقبال کنید. البته باید توجه داشته باشید که برای هر موضوعی از بهترین و مناسب‌ترین کلمات کلید‌‌ی استفاده کنید. برخی تصور می‌کنند که خب، اگر چنین است، پس می‌توان به‌راحتی با یافتن کلمات کلید‌ی مناسب همه چیز را حل کرد؟ نه‌تنها من بلکه پاسخ همه‌ی دوستانی که با زمینه‌ی سئو آشنا‌یی دارند، نه می‌باشد؛ اما چرا؟

بهره‌گیری درست از کلمات کلید‌ی به‌عنوان یکی از تکنیک ها‌ی کلاه سفید سئو به اینجا ختم نمی‌شود. حقیقت ماجرا این است که شما نه‌تنها باید تعداد مناسبی واژه‌ی کلید‌ی بکار بگیرید، بلکه باید جایگاه درستی هم برای آن‌ها انتخاب کنید. اگر بخواهم رو‌راست باشم، باید بگویم که دیگر دوره‌ی استفاده از کلمات کلید‌ی زیاد، آن هم گاه‌وبی‌گاه گذشته است و امروزه هیچ‌کس با بهره‌گیری از این متد به جایی نمی‌رسد. با الگوریتم‌ها‌ی تازه، خزنده‌ها در صورت مواجهه با کلمات کلید‌ی زیاد، در هر نقطه‌ای از صفحه، آن را به‌عنوان اسپم شناسایی می‌کنند که این موضوع در موفقیت صفحه‌ی شما، بر‌عکس عمل می‌کند.

مطالعه بیشتر: آموزش تحقیق کلمات کلیدی 

 

 • به‌روزرسانی سایت در بازه‌ها‌ی زمانی مناسب

هر اطلاعاتی در گذر زمان دستخوش تغییراتی می‌شود و همیشه ثابت نمی‌ماند. از همین جهت همیشه باید با هوشیاری کامل اقدام کنید و در صورت ایجاد هر نوع تغییر‌ی در اطلاعات، آن‌ها را به‌سرعت در صفحه‌ی خود به‌روز نمایید. انجام این کار نه‌تنها باعث مدرن‌سازی صفحه و سایت شما می‌شود، بلکه یک نشانه‌ی موثر برای گوگل و ربات‌ها‌ی خزنده‌ی آن در خصوص فعال‌بودن سایت و همچنین توجه شما به کاربران است. در ضمن می‌توانید حتی در صورت عدم تغییر اطلاعات هم سایت خود را به‌روز‌تر از دیروز کنید؛ به‌عنوان مثال کافی است کلمات کلید‌ی خود و یا حتی تصاویر آن را تغییر دهید. این یک روش کاملا حرفه‌ای برای به‌روز‌رسانی صفحات است که از یک سئو‌کار کلاه سفید به‌خوبی بر‌می‌آید.

 

 • لینک‌سازی اصولی

شما می‌توانید با ایجاد لینک‌ها‌یی در سایت، بین صفحات مرتبط خود (لینک داخلی) و یا حتی بین سایت خود با سایتی دیگر (لینک خارجی) پیوند‌ی برقرار کنید. به‌وجودآوردن چنین ارتباطی هم به کاربر برای دستیابی به محتوا‌ها‌ی مناسب و مرتبط، جهت کسب اطلاعات لازم کمک می‌کند و هم اینکه منجر به انتقال اعتبار صفحه و تاثیر در افزایش رنک آن می‌شود. لینک‌دهی نه‌تنها نسبت به صفحه‌ی مقصد عملکرد مثبتی دارد، بلکه حتی وجود لینک در خود صفحه‌ی مبدا نیز بسیار کاربرد‌ی و موثر است. از همین جهت عدم وجود آن در صفحه‌ای یک نقطه‌ضعف اساسی به شمار می‌رود و خزنده‌ها‌ی گوگل با یافتن این موضوع، ارزش کم‌تر‌ی به صفحه‌ی شما می‌دهند.

لینکسازی در سئو کلاه سفید - marketerha

در لینک‌دهی خارجی باید نسبت به بک لینک فالو و نو‌فالو آگاهی‌ها‌ی لازم را به دست آورید و به طور هوشمندانه از آن‌ها برای ایجاد زنجیره‌ای با سایت‌ها‌ی دیگر استفاده کنید. همان‌طور که حدس می‌زنید لینک‌سازی کار ساده‌ای نیست و به تلاش و برقراری ارتباط با مالکین سایت‌ها‌ی دیگر نیز احتیاج دارد؛ اما یادگیری و استفاده‌ی بهینه از آن، در رنک سایت شما تاثیر کاملا متفاوتی بر جای می‌گذارد و یکی از مهم‌ترین تکنیک ها‌ی کلاه سفید سئو به شمار می‌رود.

در ضمن لینک‌دهی از سایت دیگران به سایت شما نیز به اندازه‌ی لینک‌دهی شما به سایت‌ها‌ی آن‌ها، مهم و ضروری است. پس مهارت خود را کاملا در این زمینه بالا ببرید و تا می‌توانید با بهبود سایت خود، اعتماد سایت‌ها‌ی دیگر را برای لینک‌دهی به صفحات خود‌تان جلب کنید.

 

 • ساخت سایتی با قابلیت ریسپانس در موبایل

امروزه با پیشرفت تکنولوژی، گوشی‌ها‌ی هوشمند به دستگاه‌ها‌یی تبدیل شده‌اند که تقریبا در همه‌جا و توسط هرکسی استفاده می‌شوند. بنابراین در دسترس‌ترین و راحت‌ترین روش برای جستجو در گوگل و یا هر موتور جستجو‌یی، استفاده از موبایل‌ها است. به همین دلیل درصد بالا‌یی از کاربران روزمره را کاربران موبایل تشکیل می‌دهند؛ پس لازم است که سایت و محتوا‌ی شما در دستگاه‌ها‌ی مختلف هوشمند از جمله موبایل، قابل اجرا باشد تا کاربر بدون هیچ مشکلی از آن استفاده کند. برای تحقق این هدف، کافی است یک سایت Mobile-friendly ایجاد نمایید که امروزه به‌هیچ‌وجه کار سختی نیست. با بهبود سایت خود برای رسیدن به چنین قابلیتی به‌عنوان یکی از تکنیک ها‌ی کلاه سفید سئو، می‌توانید بازدید و رنک بالا‌یی دریافت نمایید. می‌توانید بعد از طراحی سایت خود، با وارد نمودن URL آن در سایت‌ها‌ی مختص تست Mobile-friendly، درستی آن را چک کنید و در صورت وجود اشکال، به چگونگی و حتی منبع مشکل نیز پی ببرید و آن را رفع نمایید.

 

 • بهینه‌سازی URL صفحات

URL در واقع همان لینک یا آدرس صفحات است و هم‌اکنون نیز می‌توانید در بالا‌ی این صفحه، داخل باکس، آن را مشاهده کنید. خب، حالا ممکن است بگویید که من با URL آشنا شدم؛ اما این لینک آدرس چه ارتباطی با تکنیک ها‌ی کلاه سفید سئو دارد؟ تجربه نشان می‌دهد که گوگل و سایر موتور‌ها‌ی جستجو به صفحاتی که URL کوتاه‌تر‌ی دارند، علاقه‌ی بیش‌تر‌ی نشان می‌دهند و امتیاز‌ی برای آن قائل می‌شوند. البته این به شرطی موثر است که آدرس، به موضوع محتوا‌ی شما مرتبط باشد. پس از وارد‌کردن URLها‌ی بلند بپرهیزید.

نکته‌ی دیگر اینکه آدرس صفحات چه به فارسی باشد و چه به انگلیسی، کاربر را به صفحه‌ی مورد‌نیاز او وارد می‌کند؛ بنابراین هر دو‌ی آ‌ن‌ها به یک اندازه در رتبه‌ی سایت موثر هستند و هیچ‌یک بر دیگر‌ی برتری ندارند، مگر در زمینه‌ی احتمال پراکندگی آدرس صفحات در آینده که برای جلوگیری از رخ‌دادن آن، بهتر است از URL انگلیسی استفاده کنید.

 

 • اولویت‌بندی جستجو‌ها‌ی محلی

ممکن است این دفعه‌ی اولی باشد که برخی از شما عزیزان با چنین اصطلاحی در دنیا‌ی سئو روبرو می‌شوید؛ اما نگران نباشید این مورد تنها یکی دیگر از تکنیک ها‌ی کلاه سفید سئو است که کم‌کم شما را با آن آشنا می‌کنم. آمار‌ی که طی یک بازه‌ی زمانی مشخص از تجربیات استفاده از گوگل به‌دست‌آمده است، نشان می‌دهد که کاربران اینترنتی که به دنبال خدمات منزل، رستوران، مطب و یا موارد‌ی ازاین‌دست هستند، بیش‌تر جذب صفحاتی می‌شوند که کم‌ترین فاصله را از محل فعلی آن‌ها دارند. همین تجربه، باعث شد تا طراحان گوگل، الگوریتم‌ها‌یی را براین‌اساس برای برآوردن خواسته‌ی کاربران بسازند. از همین جهت بهتر است که جستجو‌ی محلی را در صفحات خود اولویت‌بندی کنید تا از این فرصت مناسب جهت افزایش رتبه سایت استفاده نمایید. اگر شغل شما با موارد‌ی از جمله مکان و جستجو‌ی محلی ارتباطی دارد؛ هر چه سریع‌تر صفحه‌ی GMB را فعال کنید تا به‌محض جستجو‌ی موارد‌ی مشترک با خدمات سایت شما، موقعیت فعلی شرکت به‌صورت فیزیکی از طریق نقشه، آدرس، شماره تلفن و لینک سایت همگی در اختیار کاربران قرار بگیرند.

لوکال سئو - مارکترها

 • فعالیت حداکثر‌ی در صفحات اجتماعی

گوگل و ربات‌ها‌ی آن، ارزش بسیار زیاد‌ی برای دریافت سیگنال از صفحات اجتماعی قائل هستند؛ اما این به چه معنا است؟ اگر به‌عنوان مثال شما از طریق تلگرام، اینستاگرام، فیسبوک، یوتیوب و…، برای سایت خود تبلیغ کنید، قطعا کاربرانی پیدا خواهند شد که بر لینک سایت شما کلیک کنند و وارد صفحه‌ی مربوطه شوند. خب، در این لحظه گوگل سیگنالی دریافت می‌کند و متوجه حضور کاربر در صفحه، آن هم به واسطه‌ی یک صفحه‌ی اجتماعی دیگر از هر برنامه و پلتفرمی می‌شود. تلاش شما در جهت افزایش کاربران سایت و انجام فعالیت‌ها‌ی مختلف از جمله مورد ذکر‌شده، از چشم گوگل دور نمی‌ماند. بنابراین همین منجر به بهبود سایت و افزایش رتبه‌ی آن می‌شود.

 

 • استفاده از نشانه‌گذاری Schema

به‌عنوان آخرین روش از تکنیک ها‌ی کلاه سفید سئو در این مطلب، بهتر است با نشانه‌گذاری Schema آشنا شوید. این مجموعه، مجموعه‌ای اطلاعاتی حاوی تگ‌ها‌ی عنوان و متا است که با طراحی و قرار دادن آن در سایت، می‌توانید موضوع مورد‌بحث خود و همچنین اطلاعات دیگر را به خزنده‌ها‌ی گوگل بفهمانید. در این صورت کاربر با جستجو‌ی واژه‌ی کلید‌ی به صفحه‌ی شما هدایت می‌شود. کافی است کد‌ها‌ی مربوط به Schema را در HTML قرار دهید. با این کار موتور‌ها‌ی جستجو‌ی گوگل با اطلاعات دیگر‌ی که در سایت وجود دارند، گیج نمی‌شوند و به‌سرعت محتوا‌ی شما و موضوع آن را تشخیص می‌دهند؛ سپس صفحه‌ی شما را پیش چشمان کاربر قرار می‌دهند.

بگذارید این موضوع را با ذکر یک مثال، ساده‌تر توضیح دهم. اگر محتوا‌ی شما در رابطه با فیلم است، باید از استاندارد‌ها‌ی مرتبط با فیلم از جمله نام آن، ژانر، نام کارگردان و… برای نشانه‌گذاری‌ها‌ی Schema استفاده کنید. با این اقدام، موتور‌ها‌ی جستجو می‌توانند خیلی سریع‌تر صفحه‌ی شما را شناسایی و تفسیر کنند و آن را به کاربر‌ی که به دنبال همین موضوع است، نشان دهند. با رعایت این نکته، سایت شما یک مزیت نسبت به سایت‌ها‌یی که از این امکان استفاده نکرده‌اند، می‌یابد و همین منجر به افزایش Rich Snippets (کد‌ها‌ی مربوط به داده‌ها و اطلاعات) در نتیجه‌ی نمایش موتور جستجو می‌گردد.

 مطالعه بیشتر: ریچ اسنیپت چیست؟

تکنیک ها‌ی سئو کلاه سفید در یک نگاه

تا به اینجا متوجه شدیم که سئو‌ی کلاه سفید، چه نوع سئو‌یی است و چه تاثیر‌ی بر رنک سایت دارد؛ اما بهتر است که یک بار دیگر نگاهی به لیست کوتاه پایین هم بیندازید تا با این نگاه اجمالی، تکنیک‌ها بیش‌تر در ذهن شما تثبیت شوند.

چند نمونه از روش‌ها‌ی سئو کلاه سفید، عبارت‌اند از:

 • استفاده‌ی حرفه‌ای از کلمات کلید‌ی
 • تولید محتوا‌یی با‌ارزش
 • نوشتن محتوا‌یی برای کاربر با بازار‌یابی محتوا
 • بهینه‌سازی URL
 • ایجاد سایتی با قابلیت ریسپانس حتی برای موبایل
 • و…

سئو کلاه سفید در مارکترها

سخن آخر

خب، به شما تبریک می‌گویم؛ چرا‌که با اتمام مطالعه‌ی این محتوا، گامی در جهت تبدیل‌شدن به یک سئو‌کار حرفه‌ای کلاه سفید برداشتید. بااین‌حال یادگیری کامل زمانی شکل می‌گیرد که از حالا به بعد آن‌ها را به طور عملی در ساخت محتوا و صفحات خود بکار ببرید. اگر همچنان دوست دارید که بر تکنیک ها‌ی کلاه سفید سئو مسلط شوید و به رنک‌ها‌ی بالا‌تر و حتی اول موتور‌ها‌ی جستجو دست یابید، پس از همین حالا شروع به تمرین کنید. در ضمن اطلاعات خود را روز‌به‌روز بهبود دهید و به‌روز نمایید تا از طرفی همیشه بتوانید خدمات لازم را به کاربران خود ارائه دهید و از طرف دیگر هم همچنان در بین رتبه‌ها‌ی بالا‌ی موتور‌ها‌ی جستجو قرار بگیرید؛ چرا‌که دنیا‌ی ما بر اساس داده‌ها‌یی است که لحظه به لحظه دچار تغییر می‌شوند. بدون شک با انجام این کار‌ها، تحقق هدف شما دیگر دور از ذهن نخواهد بود.

۵/۵ - (۵ امتیاز)

من در زمینه تولید محتوای متنی مشغول به فعالیت هستم و با وب سایت های مختلفی همکاری کردم. به فعالیت و یادگیری در زمینه سئو و دیجیتال مارکتینگ هم علاقه زیادی دارم

عضویت

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

[mailpoet_form id="1"]

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *