تفاوت SEM و SEO چیست؟ [ هر آنچه باید بدانید ]

تفاوت SEM و SEO چیست؟ [ هر آنچه باید بدانید ]

موضوعی که امروزه بیش‌تر از تولید محتوا اهمیت دارد، نحوه‌ی ترند کردن و به نمایش گذاشتن آن است. البته در جایگاه نخست، همیشه تولید یک محتوا‌ی ارزشمند مهم‌تر می‌باشد؛ اما این محتوا‌ی ارزشمند زمانی بکار می‌آید که توسط مخاطبان دیده شود. می‌پرسید چطور؟ خب، دنیا‌ی دیجیتال مارکتینگ بسیار گسترده است و برای موفقیت در آن باید همیشه در حال یادگیری بود. SEM و SEO از تکنیک‌ها‌ی معروفی هستند که ممکن است به گوش شما خورده باشند. بااین‌حال شناخت تفاوت SEM و SEO امر‌ی بسیار ضروری است؛ اما چرا؟ اصلا این دو روش چه اهمیت و تاثیر‌ی بر صفحات دارند؟

 

گاهی این دو اصطلاح به‌اشتباه به‌جای هم بکار می‌روند که به دلیل شناخت نا‌کافی است. گرچه شباهت‌ها‌یی هم بین sem و seo وجود دارد؛ اما وجود اختلاف بین آن‌ها منجر به تشکیل دو تکنیک متفاوت شده است. در نتیجه عدم شناخت آن‌ها منجر به استفاده‌ی نا‌صحیح و ایجاد بحران‌ها‌ی خیلی بزرگ می‌شود. خب، بهتر است به مدت چند دقیقه با من همراهی کنید تا اطلاعات مفید‌ی در این باره به دست آورید. این مدت هر چند کوتاه، دید شما را نسبت به دیجیتال مارکتینگ وسیع‌تر خواهد کرد.

مطالعه بیشتر: سئو چیست و چه کاربردی دارد؟

چرا دانستن تفاوت SEM و SEO باید برای من مهم باشد؟

هر دو‌ی این تکنیک‌ها سعی دارند تا سایت شما در نتایج موتور‌ها‌ی جستجو دیده شود. بااین‌حال برای پیشرفت بیزینس آنلاین باید این دو روش را شناخت و از آن‌ها در موقعیت‌ها‌ی مناسب بهره برد. شاید بگویید: من که می‌توانم با SEO، ترافیک سایت را افزایش دهم؛ پس چه نیاز‌ی به SEM دارم؟ گاهی ممکن است سئو تنها روش و یا شاید هم راه‌حل مناسبی برای این هدف نباشد. اگر نتوانید در این زمان‌ها دید و مدیریت خوبی نسبت به اوضاع داشته باشید، تنها منجر به سقوط صفحه‌ی خود خواهید شد.

گفتیم که Sem و Seo هر دو روش‌ها‌یی برای دیده‌شدن در نتایج جستجو‌ی موتور‌ها‌ی جستجو می‌باشند؛ اما در seo می‌توان این هدف را با روش‌ها‌ی ارگانیک (رایگان و بدون هزینه) به تحقق رساند. درحالی‌که sem در دیجیتال مارکتینگ شامل تکنیک‌ها‌ی پولی است؛ یعنی در آن باید هزینه کنید. البته این تنها تعریف sem نیست؛ برخی معتقدند که آن، هر دو تکنیک پولی و ارگانیک را در بر‌می‌گیرد. باید بگویم که همچنان بحث‌ها‌یی بر تعریف دقیق آن بین دو گروه هست. بااین‌حال می‌توان به‌آسانی فهمید که با گذر زمان و تغییراتی که اعمال شده است، تعریف دوم، دقیق‌تر است. پس ما نیز بر اساس آن این مقاله را پیش می‌بریم.

 

نگاه اجمالی به تفاوت SEM و SEO

خب تا به اینجا‌ی کار تنها به عمده‌ترین تفاوت بین این دو مهره‌ی اصلی در بازار‌یابی دیجیتال پرداخته‌ایم. بهتر است قبل از آغاز ذکر اختلاف بین آن‌ها، یک نگاه جزئی به هر یک از روش‌ها‌ی seo و sem داشته باشیم.

تفاوت SEM و SEO - مارکترها

 • (Search Engine Optimization) SEO:

سئو یا بهبود برای موتور جستجو، شامل تاکتیک‌ها‌ی ارگانیک یا رایگانی است که با استفاده از آن‌ها می‌توان وضعیت صفحه را تا حد زیاد‌ی بهبود داد. به‌طوری‌که این بهبود مطابق قوانین موتور‌ها‌ی جستجو باشد. در ادامه، سئو‌ی صفحه می‌تواند توجه موتور‌ها‌ی جستجو از جمله گوگل را به صفحه جلب کند و به آن‌ها بفهماند که این سایت به حد کافی برای دیده‌شدن و استفاده‌ی کاربر خوب است. سپس موتور جستجو‌یی مثل گوگل با دادن رتبه به صفحه، آن را در معرض دید کاربران قرار می‌دهد. هرچقدر که تکنیک‌ها‌ی سئو اصولی باشند، به قوانین الگوریتم‌ها‌ی گوگل نزدیک‌تر می‌شوند و گوگل رتبه‌ی بهتر‌ی به صفحه می‌دهد. باید توجه کنید که رنک بهتر، یعنی دریافت بازدید بیش‌تر که این به نفع بیزینس شما است.

سئو از ۴ رکن اصلی تشکیل شده است که هر یک از آن‌ها شامل گستره‌ی متنوعی از روش‌ها است. برای موفقیت در سئو‌ی صفحات و افزایش رنک، باید از هر چهار استراتژی به بهترین شکل استفاده کنید. این ۴ رکن عبارت‌اند از:

 • سئو فنی
 • سئو داخلی (On-Page Seo)
 • سئو خارجی (Off-Page Seo)
 • محتوا

مطالعه بیشتر: کارشناس سئو کیست؟

 • (Search Engine Marketing) SEM:

Sem یا بازار‌یابی موتور جستجو، یعنی استفاده از تاکتیک‌ها‌ی پولی و بدون هزینه (Seo و سایر روش‌ها) برای دیده‌شدن در نتیجه‌ی جستجو. همان‌طور که متوجه شدید Sem شامل Seo هم می‌شود و روش‌ها‌ی گسترده‌ای دارد. این تاکتیک را با عنوان (Pay-Per-Click) PPC یا پرداخت به‌ازای هر کلیک هم می‌شناسند.

برای استفاده از این تاکتیک شما می‌توانید از پلتفرم‌ها‌یی مثل Google Ads و Bing Ads استفاده کنید تا با انجام تبلیغات، بیزینس و سایت خود را به مخاطبان هدف بشناسانید و حتی آن‌ها را برای کلیک‌کردن ترغیب نمایید. فراموش نکنید که هر بازدید‌ی که از این طریق، یعنی با کلیک کاربر بر بنر تبلیغ، به دست آید، هزینه‌ای به ارزش دلار دارد که باید آن را به گوگل بپردازید.

۵ پایه و استراتژی کاربردی sem در دیجیتال مارکتینگ عبارت‌اند از:

 • بازار‌یابی با تولید محتوا از جمله متن، تصویر، ویدیو و… که جالب‌توجه باشد
 • مارکتینگ شبکه‌ها‌ی اجتماعی با ایجاد اکانت‌ها و صفحاتی جهت ارتباط بیش‌تر با کاربران برای جلب رضایت آن‌ها، معرفی محصولات و…
 • بازاریابی از طریق ارسال ایمیل به مخاطبین هدف
 • تبلیغات PPC
 • CRO(بهینه‌سازی نرخ تبدیل)؛ استراتژی که با استفاده از آن می‌توان بازدید‌کننده‌ها‌ی سایت را به مشتری تبدیل کرد

کمپین‌ها‌ی زیر می‌توانند در زمینه‌ی ساخت و به‌اشتراک‌گذاری Ad یا تبلیغ کمک زیاد‌ی به شما کنند. آن‌ها می‌توانند تبلیغ شما را با بهترین شرایط به مخاطبینی که قطعا به دنبال محتوا و کسب‌و‌کار شما هستند، به نمایش بگذارند.

 • Search Ads
 • Shopping Ads
 • Display Ads
 • Gmail Ads
 • YouTube Ads

 

تفاوت SEM و SEO در چه خلاصه می‌شود؟

 • پرداخت یا عدم پرداخت هزینه

ممکن است شما برای Sem ، از روش CPC (پرداخت به‌ازای هر کلیک) و یا CPM (پرداخت به‌ازای هر هزار نمایش) استفاده کنید. به‌هرحال تصمیم‌گیر‌ی در رابطه با نحوه‌ی تبلیغ و روش پرداخت به عهده‌ی شما است. بااین‌حال در نهایت شما موظف به پرداخت هزینه هستید؛ چرا‌که می‌خواهید صفحه‌ی شما با تکنیک Sem به‌سرعت بازدید بگیرد. درحالی‌که در سئو هرچقدر هم که سایت شما بازدید دریافت کند، به‌هیچ‌وجه نیاز‌ی به پرداخت هزینه نیست.

 • نتیجه‌ی سریع یا کند؟ اهداف کوتاه‌مدت یا بلند‌مدت؟

تفاوت SEM و SEO تنها به پرداخت هزینه ختم نمی‌شود. یکی از مهم‌ترین اختلافاتی که به‌شدت به چشم می‌آید، سرعت دریافت بازخورد و نتیجه‌ی تکنیک‌ها است. اگر از روش sem استفاده کنید، طی کوتاه‌ترین زمان، فوران بازدید‌ها را در صفحه‌ی خود مشاهده می‌کنید. ترافیک سایت با این روش پرداختی به‌سرعت بالا می‌رود؛ خیلی سریع‌تر از Seo. گرچه باید این را عنوان کرد که این نتیجه تنها برای یک مدت کوتاه است؛ اما چرا؟ خب، کاملا واضح است؛ به‌عنوان مثال اگر من با sem صفحه خود را در معرض دید مخاطبین قرار دهم، تا زمانی بازدید‌ها و ترافیک سایت بالا خواهد بود که پولی بپردازم. در غیر این صورت دوباره صفحه به همان جایگاه قبلی خود بر‌می‌گردد؛ البته با این تفاوت که هم‌اکنون تا حد‌ی شناخته شده است. این در حالی است که Seo روشی است که اهداف بلند‌مدت را نشانه می‌گیرد و زمان طولانی‌تر‌ی هم برای دستیابی به نتیجه نیاز دارد. تا زمانی که تکنیک‌ها‌ی سئو را رعایت کنید، به‌مرور ارزش صفحه و رتبه‌ی آن بهتر و بهتر می‌شود.

بررسی sem در دیجیتال مارکتینگ - مارکترها

 • آیکن Ad و پسوند‌ها‌ی تبلیغاتی

در بخشی که صفحات در موتور جستجو به نمایش در‌می‌آیند، آیکون Ad در کنار URL سایتی که SEM انجام داده است، دیده می‌شود. این صفحات از این طریق از صفحات دیگر قابل‌تشخیص هستند. با اضافه آن‌ها در بخش اسنیپت (بخشی حاوی توضیحاتی از هر صفحه که در صفحه‌ی جستجو، زیر URL سایت‌ها قرار می‌گیرد) از پسوند‌ها‌ی تبلیغاتی از جمله اطلاعات ارتباطی و تماس مثل پیوند سایت یا شماره تلفن و… نیز استفاده می‌کنند. درحالی‌که صفحاتی که صرفا سئو انجام داده‌اند، این آیکن و یا پسوند‌ها‌ی تبلیغاتی را ندارند؛ بنابراین این اختلاف، سومین تفاوت SEM و SEO می‌باشد.

 • انجام تست و اصلاحات

محک‌زدن و ایجاد اصلاحات در هر دو روش الزامی و مفید است؛ اما انجام این کار در Sem به‌مراتب آسان‌تر و سریع‌تر از Seo انجام می‌شود. به این دلیل که در اصلاحاتی که برای Sem انجام می‌شود، می‌توان با تغییر محتوا، مخاطبین هدف را تغییر داد. همچنین در این تکنیک به دلیل سرعت زیاد دریافت بازخورد، نیاز‌ی به نگرانی در رابطه با کاهش مشتریان صفحه و یا ضرر ناشی از اعمال تغییرات نیست.

 

شباهت‌ها‌ی seo و sem

بهتر است علاوه بر تفاوت sem و seo ، به نقاط اشتراک آن‌ها نیز بپردازیم. از جمله شباهت‌ها‌ی این دو روش عبارت‌اند از:

 • هر دو‌ی آن‌ها به دنبال دیده‌شدن در صدر نتایج جستجو هستند.
 • به‌کارگیری هر دو روش در نهایت منجر به جلب‌توجه کاربران به سایت و افزایش ترافیک می‌شود. گرچه sem به‌صورت پولی و seo به‌صورت ارگانیک و رایگان، این هدف را محقق می‌کند.
 • هر دو استراتژی به شما کمک می‌کنند تا شناخت بهتر‌ی از مخاطبان هدف خود به دست آورید. به این دلیل که با ازدیاد ترافیک، تعامل شما با مخاطبان بیش‌تر می‌شود و طی کسب تجربه می‌توانید به شناخت برسید. همچنین این نکته منجر به آگاهی شما نسبت به نقاط ضعف و قوت سایت و در نتیجه بهبود دادن آن‌ها نیز می‌شود.
 • تحقیق کلمات کلید‌ی نیز از سایر نقاط اشتراک seo و sem در دیجیتال مارکتینگ است.
 • هر دو برای موفقیت به یک رصد دائمی، تست و اصلاح نیاز‌مند هستند.

 

Sem یا Seo ؟ کدام یک بهتر است؟

نکته‌ای که باید به آن توجه کنید، این است که هیچ یک از این روش‌ها بر دیگر‌ی برتر‌ی ندارد و هر یک دارا‌ی مزایا‌یی هستند که دیگر‌ی فاقد آن است. پس می‌توانم بگویم که سوال بهتر آن است که “از کدام یک در چه زمانی استفاده کنیم؟” حال که تفاوت SEM و SEO تا حد زیاد‌ی واضح شد، بهتر است در رابطه با نحوه‌ی به‌کارگیری هر یک از آن‌ها صحبت کنیم. توجه کنید که کاربرد آن‌ها به موقعیت کنونی صفحه‌ی شما وابسته است.

 • افزایش ترافیک سایت

قطعا برای افزایش ترافیک، آن هم در کوتاه‌ترین زمان، Sem روش مناسبی است. درحالی‌که برای اهداف بلند‌مدت و رشد تدریجی برای جذب بازدید‌کننده، Seo مناسب‌تر است.

 • آغاز کسب‌و‌کار

اگر به‌تازگی کسب‌و‌کار خود را آغاز کرده‌اید، پیشنهاد می‌کنیم که از همین الان با به‌کارگیری تکنیک‌ها‌ی سئو، صفحه‌ی خود را بهتر و بهتر کنید. هم‌زمان با آن، از sem هم برای جذب سریع‌تر کاربران و تبدیل آن‌ها به مشتری استفاده نمایید.

 • ترافیک زیاد و مشتری کم

اگر در موقعیتی قرار گرفته‌اید که ترافیک سایت، بالا؛ اما نرخ تبدیل (CRO؛ آمار تبدیل کاربر به مشتری) پایین است، مشکل از سئو‌ی سایت است و باید آن را بهبود ببخشید.

 • ترافیک کم و مشتری زیاد

اگر هم نرخ تبدیل، نتیجه‌ی بسیار رضایت‌بخش و خوبی دارد؛ اما ترافیک سایت پایین است، می‌توانید با sem این وضعیت را اصلاح کنید.

افزایش ترافیک سایت - مارکترها

در ضمن تعریف این شرایط و نحوه‌ی رفع مشکلات آن‌ها به این صورت، به این معنا نیست که شما فقط می‌توانید از یکی از روش‌ها‌ی Seo و Sem استفاده کنید. تفاوت sem و seo به هیچ وجه نمی‌تواند مانع استفاده‌ی همزمان آن‌ها شود. در واقع سایتی عملکرد موفقیت‌آمیز‌ی دارد که با استفاده از این دو تکنیک، یعنی ارتقا ارگانیک سایت و تبلیغات، بتواند بازدید بگیرد و از آن مهم‌تر از طریق تبدیل بازدید‌کننده‌ها به مشتری به سود‌رسانی برسد. نکته‌ی مهمی که باید ضمن به‌کارگیری این روش‌ها به یاد داشته باشید، این است که طبق آمار، بازدید از طریق نتایج ارگانیک نسبت به نمونه‌ها‌ی تبلیغاتی بیش‌تر است. در واقع آمار بازدید  Seo نسبت به Sem ۷۰ به ۳۰ درصد می‌باشد. پس هر دو روش را بکار بگیرید؛ اما رو‌ی Seo تمرکز بیش‌تر‌ی داشته باشید.

 

تبلیغات بیلبورد‌ی و تلویزیون یا تبلیغات SEM؟

این سوالی است که ممکن است به ذهن هرکسی خطور کند. “بهتر است از بیلبورد و تلویزیون به تبلیغات بیزینس بپردازم یا sem؟” احتمالا به این فکر می‌کنید که تبلیغات تلویزیونی و بیلبورد‌ها قطعا در معرض دید بیش‌تر‌ی قرار دارند؛ پس بهتر است که پول خود را در این حوزه سرمایه‌گذاری کنم، نه در sem. خب، باید بگویم که این طرز فکر کاملا اشتباه است. بازدید از این نوع تبلیغات هر چقدر هم زیاد باشد، باز به پا‌ی sem نمی‌رسد. آن هم به این دلیل که چندین سال است ورود فضا‌ی آنلاین و مجاز‌ی به زندگی ما، به‌کلی آن را تغییر داده است. امروزه ما بیش‌تر زمان خود را در این محیط می‌گذرانیم. بنابراین کاربرد آن به‌مراتب بیش‌تر از شیوه‌ها‌ی سنتی است و همچنان هم افزایش می‌یابد. پس رو‌ی SEM سرمایه‌گذاری بیش‌تر‌ی کنید.

 

سخن آخر

متوجه شدیم که seo و sem هر دو تکنیک‌ها‌یی جهت دیده‌شدن در نتایج جستجو و رونق کسب‌و‌کار می‌باشند. با این تفاوت که Sem با استفاده از روش‌ها‌ی تبلیغاتی که با پرداخت پول صورت می‌گیرند، این کار را انجام می‌دهد. به‌علاوه این روش طی کوتاه‌ترین زمان، ترافیک سایت را بهبود می‌بخشد. درحالی‌که Seo در همه‌ی مراحل به‌صورت ارگانیک و رایگان انجام می‌گیرد و مطمئنا زحمت زیاد‌ی هم می‌طلبد. بااین‌حال زمان بیش‌تر‌ی هم برای گرفتن نتیجه‌ی مطلوب نیاز دارد؛ پس باید صبر کافی داشته باشید.

با نکاتی که تا به الان ذکر کردم، باید متوجه شده باشید که تفاوت SEM و SEO منجر به رقابت این تاکتیک‌ها در دنیا‌ی مارکتینگ و دیجیتال نمی‌شود. همیشه به یاد داشته باشید که هر دو‌ی آن‌ها، دو رو‌ی یک سکه هستند. بنابراین باید سعی کنید که از آن‌ها با هوش و ذکاوت و به‌درستی در موقعیت‌ها‌ی مناسبی استفاده نمایید. ذکر تفاوت و شباهت بین آن‌ها، تنها برای شناخت بهتر این روش‌ها است؛ چرا‌که بدون شناخت کافی نمی‌توانید به‌درستی آن‌ها را بکار بگیرید.

این مقاله چه اندازه به شما کمک کرد؟

من در زمینه تولید محتوای متنی مشغول به فعالیت هستم و با وب سایت های مختلفی همکاری کردم. به فعالیت و یادگیری در زمینه سئو و دیجیتال مارکتینگ هم علاقه زیادی دارم

عضویت

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

[mailpoet_form id="1"]

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *