آموزش تحقیق کلمات کلیدی [ راهنمای جامع + معرفی ابزارها ]

آموزش تحقیق کلمات کلیدی [ راهنمای جامع + معرفی ابزارها ]

نحوه تحقیق کلمات کلیدی و آموزش کار با ابزارهای تحقیق کلمات کلیدی یکی از درخواست های پر تکرار شما کاربران عزیز وبسایت مسیر سئو بود که تصمیم گرفتم نحوه یافتن بهترین عبارت کلیدی را در این مقاله برای شما به اشتراک بگذارم. با مطالعه این مقاله دیگر هیچ نیازی به آموزش بیشتری برای انتخاب بهترین عبارت کلیدی برای مقالات یا صفحات سایت خودتان نخواهید داشت، پس با من همراه شوید.

یکی از مهم ترین مراحل اصلی سئو سایت، تحقیق کلمات کلیدی است. از نظر من مرحله انتخاب کلمات درست، ستون و پایه رشد کسب و کارهای اینترنتی است. تحقیقات درست کلمات کلیدی، می تواند مقدمه ای برای رفع نیاز و دغدغه اصلی او باشد و اگر با تولید محتوای قوی و مشکل گشا همراه باشد، قطعا می تواند روی سئو سایت شما نتایج فوق العاده ای به همراه بیاورد.

اما شما را بیش از این منتظر نمی گذارم و به سرعت بریم سراغ مراحل اصلی تحقیقات کلمات کلیدی که قرار است در این صفحه به طور جامع و کامل به آن اشاره کنیم.

منظور از تحقیق کلمات کلیدی چیست و چرا اینقدر اهمیّت دارد؟

بگذارید قضیه را از اینجا آغاز کنم. نتیجه چیه ؟! اینکه صفحات وبسایت ما در مجموعه ای از کلمات کلیدی ارزشمند و به خصوص کلمات کلیدی فارسی در وبسایت های ایرانی، رتبه بالا کسب کند که در نهایت بتواند به افزایش بازدید، برندینگ، اعتبار و حتی فروش سایر کسب و کارها کمک کند.

اصل ماجرا اینجاست که تحقیق کلمات کلیدی دقیقاً شبیه به پی یک ساختمان عمل می کنه و اگه درست انجام نشده، باعث میشه، حتی اگر زحمت زیادی برای محتوای خودت بکشی، نتیجه خوبی از اون نگیری. دلیلش هم کاملاً واضحه چون اگر عبارت و کلمات مناسبی را برای رتبه گرفتن در گوگل انتخاب نکنی که از جنبه های مختلف مثل میزان جست و جوی ماهانه، میزان رقابت روی اون کلمه و … بررسی شده باشد، نتیجه نهایی مطلوب نیست.

گذری بر استراتژی کلمات کلیدی در سئو

استراتژی کلمات کلیدی یعنی اینکه ما چگونه و بر چه اساسی و با توجه به رسیدن چه هدفی، کلمه کلیدی مورد نظر خود را انتخاب کنیم. 

این موضوع قطعاً نیازمند بررسی جامع و دقیق رقبا، یادگیری کار با ابزارهای تحقیق کلمات کلیدی و بررسی میزان بودجه مالی و نیروی انسانی برای انتخاب عباراتی است که در نهایت مسیر کسب و کار ما را خیلی بهتر و دقیق تر به منزل برساند. 

چند مورد مهم در طراحی استراتژی کلمات کلیدی نقش مهمی دارد:

 • مخاطب هدف کسب و کار ما کیست.
 • هدف از انتخاب عبارت کلیدی مورد نظر چیست .
 • میزان رقابت روی عبارت کلیدی مد نظر چقدر است
 • چه میزان زمان و انرژی مالی و… برای رسیدن به رتبه برتر نیاز است
 • چقدر باید در تولید محتوای صفحه این عبارت کلیدی، متفاوت عمل کرد

نقش مخاطب هدف در تحقیق عبارت کلیدی

همیشه شروع هر کاری در دنیای مارکتینگ با مخاطب هدف آغاز می شود. اینکه دقیقاً ما باید برای چه کسی محتوا تولید کنیم؟ اینجا مسئله ای تحت عنوان ” پرسونای مشتری ” مطرح می شود که تشخیص درست پرسونا می تواند کسب و کار شما را متحول کند.

برای خودِ من که خیلی جالبه، تا حالا بارها شده با صاحبان کسب و کارهای مختلفی صحبت کرده ام و در طول مکالمه ازشون خواستم که بگویند دقیقاً چه بخشی از بازار را هدف قرار داده اند؟ ویژگی شخصیتی مشتریان شما چیه ؟ میزان درآمد ماهیانشون چی؟ معمولاً محتوای چه وبسایت ها و حتی پیج های اینستاگرامی را بررسی می کنند؟

جالب اینجاست که نزدیک ۹۰ درصد نمی دانند که حتی مشتریان خودشان چه کسانی هستند و چه ویژگی ها و رفتار مصرفی دارند و اصلا قرار است به چه کسانی محصول یا خدمات بفروشند.

چرا باید پرسونا داشته باشیم؟

• بدانیم که مشتری فرضی ما کیست؟
• مشتری فرضی ما چه خصوصیّات رفتاری دارد؟
• علاقه به مصرف چه نوع محتوایی دارد؟
• بدانیم که چگونه محتوا را ارائه کنیم؟
• سبک زندگی، روحیّات و عقاید و… او برای نحوه ارتباط با مشتری چگونه است؟
• و…

تحقیق کلمات کلیدی به کمک یافتن پرسونای مشتری

پیشنهاد می کنم اگر هنوز مقاله ” طراحی پرسونای مشتری ” را بررسی نکرده اید، حتماً مطالعه کنید.

آشنایی با انواع کلمات کلیدی

قبل از اینکه ادامه مقاله را با هم دنبال کنیم، با انواع کلمات کلیدی آشنا شویم و بدانیم که اصلاً چند نوع کلمه کلیدی داریم تا بتوانیم فرآیند تحقیق کلمات کلیدی را خیلی بهتر و دقیق تر جلو ببریم.

عبارت کلیدی از نظر نوع، به سه نوع اصلی، فرعی و LSI تقسیم می شوند.

 • عبارت های کلیدی اصلی (Seed Keyword)
 • عبارت های کلیدی فرعی 
 • عبارت های کلیدی  LSI یا (latent semantic indexing)

عبارت های کوتاه (معمولاً دو یا سه سیلابی) که مشتریان هدف شما در گوگل جست و جو می کنند و در اصل می توان گفت سرنخ های اصلی یافتن تجارت شما در فضای آنلاین به حساب می آید، عبارت های اصلی یا Seed Keyword نام دارد. مثلاً برای یک کسب و کار ارائه و فروش انواع کابینت آشپزخانه، کلمه ” خرید کابینت آشپزخانه ” یک عبارت کلیدی اصلی است.

عبارت هایی که به طور مستقیم خدمات و محصولات اصلی کسب و کار شما را نشانه نمی گیرند، امّا می تواند مشتریان بالقوّه ای را به سمت کسب و کار شما هدایت کند، عبارت های کلیدی فرعی گفته می شود. مثلاً عبارت ” تمیز کردن کابینت آشپزخانه  ” یک عبارت کلیدی فرعی است.

عبارت هایی که در یک محتوا می تواند جایگزین عبارت کلیدی اصلی شود و به نوعی جایگزین معنایی به حساب می آید، عبارت های کلیدی LSI  (latent semantic indexing ) یا هم معنی گفته می شود. حال در اینجا مفهوم دیگری با عنوان عبارت های کلیدی دم دراز یا Long Tail Keywords مطرح می شود که شامل عبارت های بلندی (سه، چهار یا چند سیلابی) است که معمولا رتبه گرفتن در آن ها ساده تر است، مثلاً عبارت ” خدمات طراحی کابینت آشپزخانه ” می تواند Long tail باشد برای عبارت “کابینت آشپزخانه”.

منظور از کلمه کلیدی اصلی یا seed keyword چیست ؟

بسیار خوب در این مرحله از آموزش تحقیق کلمات کلیدی به بخش بسیار مهم می رسیم. این مرحله یکی از پایه ای ترین مراحل و می توان گفت، ستون اصلی یافتن عبارات کلیدی هدفمنده که باید با دقت و صبوری انجام شود.

کلمه کلیدی اصلی یا seed keywords همان کلمات کلیدی اصلی هستند که مشتریان هدف ما، با آن عبارت کلیدی به دنبال کسب و کار ما هستند.

بگذارید داستان یکی از پروژه هایی که خودم در آن حضور داشتم و مسئولیّت مشاوره سئو آن را بر عهده داشتم برای شما تعریف کنم.

روز اول (بعد از ایجاد قرار داد بین بنده و کارفرما) زمانی را برای جلسه طوفان فکری تعیین کردیم. این جلسه مهم با حضور کارفرما، بنده و یکی دو نفر از اعضای اصلی شرکت برگزار شد.

در ابتدا من از کارفرما خواستم که کمی در مورد اهداف بیزینس و اینکه دقیقاً چه جامعه ای از مشتریان را هدف قرار داده، صحبت کند و در ابتدا مقداری در مورد خود بیزینس و کسب و کارشان توضیح داد که من بیشتر متوجه بشم دقیقاً قراره کشتی محتوای وبسایت این کسب و کار را به کدامین سو حرکت دهم. بعد از کارفرما خواستم تا با طوفان فکری خودمان را به جای مشتری بگذاریم و ببینیم برای رفع دغدغه ها و نیازهایمان در این زمینه چطور جست و جو می کنیم.

به عنوان مثال اگر یک کسب و کار فعال در حوزه فروش انواع کابینت را در نظر بگیریم گوشه ای از عبارت های کلیدی اصلی آن کسب و کار به این شکل استخراج خواهد شد:

 • کابینت آشپزخانه 
 • خرید کابینت آشپزخانه
 • کابینت فلزی
 • کابینت mdf
 • و…

 این کلمات کلیدی به ما کمک خواهد کرد که بتوانید تحقیقات گسترده کلمات کلیدی خود را برای طراحی استراتژی محتوایی پیاده سازی کنیم تا بتوانیم با استخراج تعداد بسیار بیشتری از عبارات کلیدی، صفحات وبسایت خود را دقیق تر طراحی و درون ان تولید محتوا کنیم.

شاید برایتان سوال باشد که چگونه عبارت های کلیدی اصلی را پیدا کنیم ؟!

پاسخ آن بسیار ساده است، کافیت یکی از عبارت های کلیدی اصلی کسب و کار خود را در گوگل جست و جو کرده، نتایج ۱ تا ۱۰ گوگل را باز کرده و منو وبسایت هایی که باز می شود را بررسی کنید، از داخل منو این وبسایت ها می توانید عبارت کلیدی اصلی (دانه) را پیدا کنید. به تصویر زیر دقت کنید:

تحقیق کلمات کلیدی و یافتن عبارت های کلیدی اصلی

در ادامه با توجه به تصویر زیر، منو یکی از وبسایت های برتر را باز می کنیم.

تحقیق کلمات کلیدی با کمک منو سایت ها

مثالی دیگر برای یافتن عبارت کلیدی اصلی:

فرض کنید کسب و کاری که ما می خواهیم در مورد آن صحبت کنیم، در حوزه فروش انواع لوازم تزئینی منزل فعالیت می کنند. بسیار خوب اینجا باید دقیقاً فکر کنیم که عبارت کلیدی اصلی بیزینس چیست. یعنی مشتریان اگر بخواهند به دنبال کسب و کار شما باشند، دقیقاً چه عبارات کلیدی را در گوگل جست و جو می کنند؟!

مثلاً برای یک کسب و کار فروش انواع لوازم تزئینی، نمونه کلمات کلیدی اصلی به این شکل است:

• لوازم تزئینی منزل
• وسایل تزئینی
• وسایل تزئینی آشپزخانه
• وسایل منزل
•  لوازم دکوری
• وسایل تزئینی چوبی
• وسایل تزئینی دست ساز
• و…

خوب یه سوال مهمی که اینجا مطرح میشه اینه که ما باید چند عبارت کلیدی اصلی آماده کنیم؟

در پاسخ باید بگویم که قرار نیست در مرحله اول صدها عبارت کلیدی داشته باشیم. در بسیاری از کسب و کارهای کوچک بین ۵ تا ۱۰ عبارت کلیدی اصلی کافیست و اگر تجارت شما و دسته بندی های مربوط به آن بیشتر باشد، می توانید حتی این تعداد را به ۲۰ تا ۲۵ عدد هم برسانید.

نکته مهم دیگری که در این مرحله از آموزش تحقیق کلمات کلیدی باید به آن توجه شود، نیاز اصلی مشتریان شما برای رجوع به وبسایت شماست. سعی کنید برای انتخاب عبارت های اصلی، از پیشنهادهای داغ گوگل استفاده کنید، چون این عبارت کلیدی که خود گوگل در اختیار شما قرار می دهد، پر جست و جو ترین و داغ ترین کلماتی هستند که در گوگل و در حوزه کاری شما سرچ می شود. برای مثال می توانید تصویر زیر را در مورد این مثال ببینید:

گذری بر رقبا با عبارات کلیدی اصلی

بسیار خوب رسیدیم به یکی از مهم ترین مراحل تحقیق کلمات کلیدی و آن هم بررسی وضعیت رقبا با عبارت کلیدی اصلی. هدف ما از اجرای این مرحله، شناخت دقیق تر رقباست. اینکه ما دقیقاً باید در این میدان با چه کسب و کارهایی مسابقه دهیم؟

می دانید که سئو یک مسابقه ای است که سوت پایان ندارد. یعنی زمانی که وارد این ماجرا می شوید دائماً باید در حال رصد و بررسی رقبا باشید و بتوانید کسب و کار خود را در میان رقبا متمایز کنید. در ادامه پارامترهای مهم تحلیل رقبا برای انتخاب یک عبارت کلیدی درست و مناسب را بررسی خواهیم کرد.

ابتدا باید شروع کنیم و به کمک لیست عبارت های کلیدی اصلی که اماده کردیم، تک تک عبارت های کلیدی را در گوگل جست و جو کنیم و برای هر کدام پارامترهای زیر را بررسی کنیم:

تعداد صفحات ایندکس شده در گوگل

اولین موردی که باید بررسی کنید، تعداد صفحات ایندکس شده با آن عبارت کلیدی خاص هست. هر اندازه تعداد این صفحات در گوگل بیشتر باشد، احتمال اینکه رقیب ما، قدرتمندتر باشد بیشتر است.

مثلاً برای عبارت کلیدی ” وسایل تزئینی منزل ” به این صورت عمل می کنیم و با جست و جو عبارت allintitle: مطابق تصویر زیر می توانیم نتایجی را درگوگل پیدا کنیم که در عنوانش عبارت کلیدی مورد نظر ما قرار دارد.

میزان شباهت عبارت کلیدی با عنوان صفحه

در این مرحله باید دقت کنید که میزان شباهت عبارت کلیدی جست و جو شده تا چه اندازه با ۱۰ نتیجه نخست گوگل مطابقت دارد. هر اندازه که نتایج بیشتری، با عبارت کلیدی مورد نظر شما مطابقت داشته باشد، به معنی سختی کار است و این نشان می دهد که کسب و کارهای بیشتری بر روی این عبارت کلیدی هدف گرفته اند. پیشنهاد می کنم برای این موضوع یک عدد ( از ۱ تا ۱۰ ) در نظر گرفته و مطابق با میزان شباهت عبارت کلیدی مورد نظر و همچنین استفاده از عبارت کلیدی در ابتدای عنوان در نتایج گوگل، این عدد را به عبارت مورد نظر اختصاصی دهید. برای مثال زیر، نمره ۵ را اختصاص می دهم. (با نگاه یک کاربر معمولی به ماجرا نگاه کنید! )

به عنوان مثال برای عبارت کلیدی ” وسایل تزیینی منزل ” نتیجه زیر را می توان در نتایج گوگل دید:

بررسی موضوع کلی سایت با عبارت کلیدی

در این مرحله از تحقیق کلمات کلیدی باید بررسی کنیم، صفحاتی که در نتایج گوگل نمایش داده می شود، مربوط به چه نوع صفحاتی است. به عنوان مثال زمانی که یک عبارت کلیدی را جست و جو می کنیم مثلا همان “خرید وسایل تزئینی منزل” و بیشتر نتایج صفحات نخست است، یعنی رقبای زیادی داریم چون کسب و کارهای بیشتری صفحه اصلی تجارت خودشان را برای این عبارت کلیدی تنظیم کرده اند.

مثلاً می توانید حالت های مختلف زیر را برای نتایج ۱ تا ۱۰ گوگل در نظر گرفته و به هر کدام نمره ای اختصاص دهید. (از ۱ تا ۱۰):

 • اگر نتیجه صفحه اصلی باشد (نمره ۱۰)
 • اگر صفحه دسته بندی باشد (نمره ۵)
 • اگر صفحه مربوط به یک مقاله باشد (نمره ۲) 

منظور من از این کار، این است که بدانیم تا چه اندازه نتایجی که در گوگل روی آن عبارت کلیدی مشاهده می شود، مربوط به کسب و کارهای است که مستقیماً در حوزه کاری ما فعالیت می کنند.

رفع نیاز کاربر در فرآیند تحقیق کلمات کلیدی

این مرحله از تحقیق عبارت کلیدی هم بسیار مهم است. در این مرحله دقیقاً می خواهیم بررسی کنیم که آیا محتوایی که بعد از جست و جویِ آن عبارت کلیدی در نتایج گوگل دیده می شود آیا می تواند واقعاً پاسخگوی نیاز کاربر باشد یا نه !

اینجا چون خودتان صاحب کسب و کار خودتان هستید و خیلی بهتر از رفتار مشتریان بالقوه خبر دارید، می توانید دقیق بررسی کنید که آیا تک تک نتایج تا چه اندازه نیاز کاربر را مطابق با عبارت کلیدی سرچ شده برطرف می کند و یک امتیاز از یک تا ده به هر کدام اختصاصی دهید.

مثلا من (به عنوان یک مشتری لوازم دکوری چوبی) عبارت کلیدی “انواع لوازم دکوری چوبی” را در گوگل سرچ می کنم. خوب انتظار دارم که حداقل ۱۰ مدل مختلف از لوازم دکوری چوبی را ببینم. پس اینجا باید بررسی کنید که در نتایج صفحه اول تا چه اندازه این نیاز برطرف می گردد.

بررسی رابط کاربری و راحتی گردش در سایت

در مرحله آخر از بررسی رقبا با کمک عبارت کلیدی اصلی، باید بررسی کنیم که ما به عنوان مخاطب این وبسایت تا چه اندازه می توانیم به راحتی در صفحات سایت گردش کنیم. ظاهر سایت چطوره؟ آیا دوست داریم زمان بیشتری را در این وبسایت بگذرانیم؟ رنگ و لعاب وبسایت چگونه است؟ سرعت سایت خوبه یا زمان زیادی را باید صبر کنم و حوصله ام سر می رود؟

سعی کنید تک تک نتایج را از این دید بررسی کنید و در نهایت یک عدد یک تا ده برای هر کدام از نتایج اختصاص دهید. در نهایت همه اعداد را با هم جمع زده و سعی کنید آن‌ها را برای هر کلمه به صورت جداگانه یادداشت کنید. هر کلمه ای که امتیاز بالاتری داشته باشد می تواند گزینه سخت تری برای دریافت رتبه در گوگل باشد.

مفهوم جنس کلمات کلیدی

خوب امیدوارم که تا به اینجای کار خسته نشده باشید.

خواهش می کنم در این مرحله خیلی بیشتر از قبل هوش و حواس خود را جمع کنید چون این مرحله از فرآیند تحقیق کلمات کلیدی هم بسیار اهمیت دارد.

می خواهم شما را با یک مسئله بسیار مهم (جنس عبارت کلیدی) آشنا کنم. برای اینکه این موضوع را بهتر درک کنید اجازه دهید مسئله را با بیان یک مثال مطرح کنم.
تعریف من از جنس عبارت کلیدی این است که باید بدانیم که نیّت جست و جوی شخص از سرچ این کلمه در گوگل دقیقاً چیه ؟! مثلاً اگر کسی عبارت “انواع مدل مو” را جست و جو می کنم، قطعاً انتظار دارد یک صفحه با تصاویر بیشتر و متن کمتر را مشاهده کند. یا اگر کسی عبارت ” انواع کابینت MDF ” را در گوگل جست و جو می کند، قطعاً به دنبال یک صفحه دسته بندی شده است که انواع مدل های کابین MDF را در رنگ های مختلف به نمایش گذارد.

بنابراین همیشه به این نکته فکر کنید که قرار است صفحه مربوط به این عبارت کلیدی چطور طراحی شود و داخل آن چه نوع محتوایی قرار داده شود. از انواع صفحات می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • صفحه دسته بندی (نمایش انواع مختلف دسته بندی شده)
 • صفحه وبلاگ (یک مقاله جامع در مورد ان عبارت کلیدی)
 • صفحه دسته بندی مقاله
 • صفحه محصول (انتخاب عبارت کلیدی برای یک صفحه محصول)
 • صفحه فرود
 • و…

تحقیق کلمات کلیدی به کمک یافتن نیاز کاربر سایت

آشنایی با ابزارهای تحقیق کلمات کلیدی (هم رایگان و غیر رایگان)

در این مرحله می خواهم شما را با بهترین ابزارهای تحقیق کلمات کلیدی آشنا کنم که خیلی راحت تر بتوانید عبارت های کلیدی مورد نظر خودتان را انتخاب کنید. ابزارهای بسیاری برای انتخاب عبارت کلیدی مناسب داریم که در ادامه به بررسی تک تک آن ها می پردازیم.

ابزارهای تحقیق کلمات کلیدی در یک نگاه:

پیشنهادهای گوگل یا (google suggest) – کاملاً رایگان

 • ابزار سرچ کنسول گوگل(Google Search Console) – رایگان و یکی از بهترین ها
 • ابزار تحقیقات کلمات گوگل (google keyword planner) – بخشی غیر رایگان
 • ابزار تحقیقات کلمات کلیدی Kwfinder – بخشی غیر رایگان
 • ابزار keywordtool.io – بخش کاربردی رایگان
 • ابزار answerthepublic – بخشی رایگان 
 • ابزار تحقیق کلمات کلیدی AHREF – غیر رایگان

آنالیز کلمات کلیدی با کمک پیشنهاد‌های مشابه گوگل (Google suggest)

برای تکمیل لیست عباراتی که شامل کلمات مورد هدف شما است، به امکان “کلمات مرتبط” گوگل مراجعه کنید. با وارد نمودن هر عبارت در باکس جست‌وجوی گوگل، پس از نمایش نتایجِ حاصل شده، تعدادی کلمات مرتبط با آن عبارتی که در گوگل جست‌وجو کرده‌اید، در پایین صفحه، قابل مشاهده است.
این‌ها در واقع همان عباراتی هستند که کاربران، در گوگل جست‌وجو می‌کنند و شباهت زیادی با عبارت مورد نظر شما دارند.

تحقیق کلمات کلیدی با کمک پیشنهاد های گوگل

تهیه یک ترکیب خوب از Head Termها و Long Tailها

بسیار خوب ابتدا اجازه بدهید تا مفهوم کلمات کلیدی Head و Long را خدمت شما بگویم.

به عباراتی که عموماً از یک یا دو کلمه تشکیل شده، Head Termها گفته می‌شود که معمولاً اینگونه واژه‌ها، بسیار کلّی و عمومی هستند و بیشتر توسّط کاربرانِ اینترنتی جست‌وجو می‌شوند.

در مقابل، عبارات Long Tail را داریم که به عبارات کلیدیِ “دم دراز” شهرت دارند و در واقع از ۳ کلمه یا بیشتر تشکیل شده‌اند. این گونه عبارات، سرچ کم‌تری دارند اما بسیار هدفمندتر و دقیق‌تر از کلمات Head هستند.

مثلا عبارت “خرید کفش” یک عبارت Head محسوب می‌شود چرا که بسیار کلی است. اما عبارت “خرید کفشِ ورزشی برای پیاده روی” یک عبارت دم دراز است که اگر

صفحاتِ وبسایتِ فروشگاهی شما، روی چنین عباراتی سئو شود، قطعا مشتریان مورد هدف بیشتری خواهید داشت. (به احتمال بیشتری خرید اتفاق می‌افتد)

بنابراین، سعی کنید که ترکیبی از هر دو، یعنی هم عبارات کوتاه و هم عبارات دم دراز را تهیّه کنید و در فرآیند بهینه سازی خود قرار دهید.

استفاده از ابزار گوگل (Google Adwords Keywords Planner)

همانطوری که خدمت شما عرض کردم، ابزارها و سرویس‌های گوناگونی برای بررسی و یافتن بهترین کلمات کلیدی وجود دارد که ابزار Google Keyword Planner یکی از بهترین آن‌هاست که گوگل ارائه کرده است.

این ابزار به شما کمک می‌کند تا بتوانید متوسّط تعداد جست‌وجوی کاربران در مورد لیست کلمات کلیدی خود را یافته و از طریق آن به مرتب‌سازی کلمات کلیدی خود بپردازید.

البته مدت‌هاست که این ابزار، بازه‌ای از میزان جست‌وجو در ماه را نمایش می‌دهد و در گذشته دقیقاً تعداد جست‌وجو را مشخص می‌کرد، اما هنوز هم یکی از بهترین ابزارها برای تشخیص رقابت و میزان جست‌وجوی کلمات کلیدی محسوب می‌شود.

در پایان شما باید، کلمات خود را از پرجست‌وجوترین و رقابت کمتر مرتب‌سازی کرده و در نهایت یک لیست آماده برای طرّاحی استراتژی محتوایی خود، تهیه کنید.
ممنون که این مقاله را هم با بنده همراه بودید امیدوارم براتون مفید بوده باشه و بتوانیم با رعایت مراحل فوق، یافتن بهترین کلمات کلیدی مناسبی برای تعیین استراتژی محتوایی کسب‌وکار آنلاین خود داشته‌باشید.

تحقیق کلمات کلیدی به کمک ابزار Google Adwords Keywords Planner

استفاده از ابزار KWfinder

این ابزار در واقع یکی از بهترین ابزارهاییست که تا به حال برای تحقیق کلمات کلیدی پیدا کرده‌ام و ویژگی دیگر آن هماهنگی بسیار خوبش با زبان فارسی است. البتّه با کمک این ابزار و با هر حساب، فقط توانایی جست و جوی ۵ عبارت در روز به صورت رایگان وجود دارد که حساب‌های غیر رایگان به کمک کارت‌های مجازی قابل خریداری است.
این ابزار علاوه بر اینکه میزان جست‌وجوی ماهانه را به ما نشان می‌دهد، میزان سختی عبارت را هم تحت قالب یک عدد (از صفر تا ۱۰۰) نشان می‌دهد که این عدد هر چه به ۱۰۰ نزدیک‌تر می‌شود، نشان دهنده سخت‌تر بودن سئوی این عبارت برای رسیدن به صفحات نخست گوگل می‌باشد.
بهترین استراتژی برای شروع سئو و بهینه‌سازی وب‌سایت، انتخاب عبارات با جست‌وجوی بیشتر و رقابت کم‌تر است. در این صورت به مراتب برای ارتقاع رتبه‌ی صفحات وب‌سایتمان مطابق با عبارات کلیدیِ‌ انتخاب شده، انرژی به مراتب کم‌تری باید صرف کرد.

یکی از خوبی های استفاده از ابزار kwfinder اینه که شما می توانید میزان رقابت این کلمه را هم به کمک یک عدد مشاهده کنید. گرچه که این عدد خیلی نباید برای شما و میزان رقابت آن کلمه کلیدی ملاک قرار داده شود، اما قطعا توجه به آن خالی از لطف نیست !

تحقیق-کلمات-کلیدی-به-کمک-ابزار-kwfinder

استفاده از ابزار KeywordTool

یکی دیگر از ابزارهای استخراج کلمات کلیدی استفاده از وب‌سایت Keywordtool.io هست. یکی از ویژگی های بسیار خوب این وب‌سایت، کمک به انتخاب کلمات کلیدی توسط جست‌وجوی یک عبارت در باکس سرچ است.
زمانی که شما یک عبارت را در نوار جست و جوی این وب‌سایت وارد نمایید، به صورت خودکار شروع به یافتن کلمات کلیدی پرجست و جو خواهد کرد و سپس لیستی از این عبارات را برای شما نمایش خواهد داد. از دیگر ویژگی‌های این ابزار، انتخاب زبان مورد نظر است، مثلا فرض کنید که می‌خواهیم بدانیم که مردم در کشور عراق مشابه کلمه “السوق” چه عبارات دیگری را جست و جو خواهد کرد کافیست زبان را روی عربی و کشور عراق تنظیم کنیم.

برای اینکه بتوانید کا با این ابزار را تجربه کنید کافیه وارد وبسایت keywordtool.io شوید:

 

تحقیق-کلمات-کلیدی-به-کمک-ابزار-keywordtool.io

در ادامه با توجه به تصویر زیر، عبارت های مشابه و اصلی را مشاهده کنید.

عبارت-های-کلیدی-مشابه-و-اصلی-با-ابزار-keyword.io

ابزار تحقیق کلمات کلیدی answerthepublic

و اما رسیدیم به بررسی یکی از بهترین ابزارهای تحقیق کلمات کلیدی که می تواند در یک نما برای ما درخت کلمات کلیدی اصلی و LSI را ترسیم کند و به ما اجازه می دهد تا بتوانیم حتی لیست کلمات کلیدی استخراج شده را در قالب یک فایل pdf و یا word دانلود کنیم. 

در ابتدا کافیه وارد وبسایت answerthepublic شوید و عبارت کلیدی اصلی مورد نظر خود را جست و جو کنید:

تحقیق-کلمات-کلیدی-به-کمک-ابزار-answerthepublic

در ادامه می توانید نتیجه عبارات کلیدی جست و جو شده را مشاهده کنید.

تحقیق-کلمات-کلیدی---نمودار-درختی-min

توجّه به عبارات LSI در یافتن بهترین کلمات کلیدی (مترادف و ارتباط معنایی)

گوگل الگوریتمی دارد تحت عنوان “مرغ مگس‌خوار” که وظیفه اصلی این الگوریتم، بهینه‌سازی جست‌وجوها مطابق با مفهوم عبارات است اجازه بدهید که کار این الگوریتم را با یک مثال بیان کنم.
در سئوی سال‌های گذشته، وبمستران معولاً یک عبارت خاص را چندین و چند بار در صفحه به کار می‌‌بردند و با این کار سعی داشتند تا روی کلمه مورد نظر در صفحات نخست قرار بگیرند، بعد از ظهور الگوریتم مرغ مگس‌خوار، رفته رفته گوگل از صاحبان وب‌سایت‌ها نشان داد که باید از عبارات مترادف و هم‌معنی در مقالات و محتوای خود استفاده کنند.

البته به تازگی در وبسایت searchenginejournal که یکی از قدیمی ترین و معتبرترین مجله های به روز حوزه سئو است. گفته شده که LSI فاکتور رنبه بندی وبسایت ها به حساب نمی آید و مفهوم آن از پایه و از نظر گوگل رد شده است. اما تجربه نشان می دهد گوگل بسیاری از موارد را رد کرده ولی در عمل تاثیر داده است. (این است اختلاف بین کارشناسان سئو !!!) برای مطلعه این پست در این وبسایت اینجا کلیک کنید.

به طور مثال اگر موضوع یک مقاله “پرفروش‌ترین اتومبیل‌های سال ۲۰۱۹” باشد، در این مقاله علاوه بر عبارت “اتومبیل” باید از عباراتی چون “ماشین”، “خودرو” و سایر عبارات نزدیک به آن استفاده شود تا دایره گسترده‌ای از کلماتِ مترادف، با عبارت مورد نظر ما در محتوا استفاده شود و این چیزی است که در سال‌های اخیر، بسیار به آن توجّه شده است. گوگل با این کار سبب می‌شود تا زمانی که افراد با دیدگا‌ه‌های‌های مختلف در مورد یک عبارت جست‌وجو می‌کنند، خیلی زودتر و دقیق‌تر به رفع مشکل و نیازشان کمک کند و این چیزی است که گوگل همیشه برایش تلاش می‌کند.

تحقیقات گسترده کلمات کلیدی

بسیار خوب تا به اینجای کار متوجه شدیم که پرسونای مشتری ما کیست و در جلسه ای که با کارفرما و تیم هیئت مدیره داشتیم به این نتیجه رسیدیم که عبارات کلیدی اصلی تجارت ما چیست و چطور می توانیم از این کلمات برای پایه و اساس بازاریابی محتوایی استفاده کنیم.

اما در این مرحله می خواهیم به کمک ابزارهای تحقیق کلمات کلیدی که تا اینجا با هم آشنا شدیم، ببینیم که چطور می توانیم تعداد بیشتری از عبارات کلیدی را استخراج کنیم و آن ها را بر اساس اولویت مرتبسازی کنیم.

ما الان یک لیست حداقل ۵ تا ۲۵ تایی از اصلی ترین عبارات کلیدی داریم که باید از این ها به عنوان پایه و اساس تحقیقان عبارت های کلیدی در مسیر استراتژی محتوایی وبسایت خود استفاده کنیم.

بسیار خوب کاری باید انجام دهیم این است که تک تک این عبارات را در ابزارهای فوق (مثل خود گوگل، keywordplanner) و … وارد کنیم و سعی کنیم با بررسی تعداد سرچ ماهانه عبارت های کلیدی را انتخاب کنیم و در یک فایل اکسل وارد کنیم و البته عبارت ریشه آن را (همان عبارت کلیدی اصلی) را در ستون کناری وارد کنیم که بدانیم این کلمات کلیدی دقیقاً مربوط به چه عبارت کلیدی اصلی می شود. دقیقاً مانند تصویر زیر:

تحقیق گسترده کلمه کلیدی
اگه به تصویر فوق دقت کنید، ما در فایل اکسل خود ۵ ستون داریم که ملاحظه می کنید.

ستون اول که میشه عبارت کلیدی اصلیمون که قراره اون رو در گوگل و سایز ابزارهای دیجیتال درج کنیم و ببینیم که چه عبارت های کلیدی دیگری حدود این کلمه استخراج می شود که آن ها را باید در ستون دوم بنویسیم.
در ستون سوم هم باید جنس عبارت کلیدی را وارد کنیم و مشخص کنیم که این عبارت کلیدی دقیقا مربوط به چه نوع از صفحات وبسایت ما می شود. در ستون چهارم باید تعداد حدودی سرچ ماهانه را وارد کنیم که البته می توانید برای این کار از نسخه پولی keywordplanner کمک بگیرید. (البته خیلی درگیر این عدد نشوید و سعی کنید بیشتر روی سختی کلمه و صفحاتی که در اون کلمه رتبه مناسبی دارند متمرکز شوید.)
عدد سختی را هم که قبلا در ابتدای همین مقاله بررسی کردیم که باید به چه صورتی استخراج کنیم. البته لازم نیست که برای هر کلمه وقت و زمان زیادی بگذارید و گاهی اوقات با نگاه چشمی به نتایج داخل گوگل می توان این عدد سختی را سریع تر به دست آورد.

یک توصیه مهم اینکه به هیچ عنوان به عدد سختی Kwfinder اکتفا نکنید چون دقیق نیست.

دقت کنید که ممکن است ما برای هر عبارت کلیدی اصلی حتی چند صد عبارت کلیدی استخراج کنیم که بنا به میزان رقبا، بودجه بندی شما و ظرفیت کسب و کار شما، تعداد کلمات استخراج شده می تواند متفاوت باشد.
در نهایت باید یک فایل اکسل شبیه عکس فوق داشته باشیم که ردیف ها آن می تواند تا چند صد ردیف هم برسد.

مرتب سازی صفحات بر اساس عبارات کلیدی

بسیار خوب حال که متوجه شدیم که چطور باید تحقیقات کلمات کلیدی کسب و کار خودمان را تکمیل کنیم، به مرحله ای می رسیم که باید شروع کنیم به مرتب سازی و جدا سازی عبارات کلیدی که البته هر عبارت کلیدی هم به یک صفحه متصل می شود که هر صفحه هم یک جنس به خصوصی دارد و باید با توجه به اهداف ما و رفتار کاربران چینش شود.
بهتر است که جدول تحقیق کلمات کلیدی خودمان را بر اساس سختی کمتر مربتسازی کنیم و از بالا شروع به انتخاب عبارت هایی کنیم که برای ما اهمیت بیشتری دارد و اولویت آن ها بالاتر است.
حال باید شروع کنیم بر اساس عبارت کلیدی انتخاب شده، صفحه مورد نظر را طراحی کنیم و المان های لازم را در آن قرار دهیم. در این مرحله، چیدمان صفحه، نوع محتوایی که در آن قرار می دهیم، عبارت کلیدی انتخاب شده، رابط کاربری صفحه، تاثیر بسیار بالایی در نتیجه گرفتن ما دارد. در پایان این مرحله باید بدانیم که چه صفحه ای، با چه محتوایی و تارگت شده برای چه عبارت کلیدی هدفمندی باید ایجاد کنیم.

رصد محتوای رقبا برای بهبود محتوا

همیشه و همیشه سعی کنید که یک چشمتان به محتوای وبسایت خودتان و یک چشم دیگر به محتوای رقبای شما در نتایج گوگل باشد، دقت کنید که کیفیت محتوای تولید شده در نتایج نخست گوگل روی یک عبارت کلیدی خاص بسیار اهمیت دارد و اینکه آن محتوا تا چه اندازه می تواند نیاز مخاطب را برطرف کند و تا چه اندازه کامل است.
همیشه باید به فکر ایجاد تمایز و یا تکمیل محتوای رقیب خود باشید و اگر نه دلیلی وجود ندارد که گوگل شما را به عنوان رتبه بهتر در آن عبارت کلیدی خاص انتخاب کرده و در نتایج نخست خود نمایش دهد.

تحقیق کلمات کلیدی با رصد محتوای رقبا

تغییر کلمات کلیدی صفحه و تاثیر آن بر سئو

یک سوال بسیار مهمی که مطرح می شود این است: اگر ما عبارت کلیدی یک صفحه را تغییر دهیم، آیا باعث از دست رفتن رتبه قبلی ما می شود؟ اگر بخواهم خیلی کلی جواب دهم، باید بگویم بله، اما بستگی دارد به شرایط تغییر عبارت کلیدی.

اگر عبارت کلیدی جدید، فاصله کمی از نظر مفهوم و معنا با عبارت کلیدی قبلی داشته باشد و به نوعی بدنه محتوا خیلی تغییرات اساسی نداشته باشد، شاید خیلی تاثیر چندانی در افت رتبه پیدا نشود حتی اگر محتوا از نظر کیفیت بهتر شود، به روز رسانی و افزودن محتوا اتفاق بیافتد، روی کامنت گذاری صفحات کار شود، حتی شاید رتبه بهتری هم کسب گردد.

مثلا فرض کنید که عبارت کلی قبلی ما “بازسازی دکوراسیون منزل” است و عبارت کلیدی جدید “نوسازی دکوراسیون خانه” باشد. درست است که از نظر ظاهر جست و جو این دو عبارت کلیدی با هم متفاوت است اما مفهوم یکسانی دارند و معمولاً کسی که این دو عبارت را در گوگل جست و جو می کند، به دنبال یک چیز است.

نتیجه گیری

در این مقاله سعی کردم که به طور جامع و کامل، آموزش تحقیق کلمات کلیدی را برای شما تولید و منتشر کنیم. با هم دیدیم که از نقطه شروع تا زمان آماده سازی لیست عبارت های کلیدی برای مقالات یا صفحات محصول و… باید چه گام هایی را برداریم. امیدوارم این مقاله برای شما مفید و کاربردی بوده باشد. منتظر نظرات شما هستم که در پایین همین صفحه درج کنید و بنده هستم تا به سوالات و مشکلات شما در زمینه تحقیقات کلمات کلیدی پاسخ دهم.

۴.۶/۵ - (۱۸ امتیاز)

حرفه خود را با برنامه نویسی تحت وب آغاز کردم و رفته رفته با مباحث دیجیتال مارکتینگ آشنا شدم و در مسیر تحلیل انواع وب‌سایت‌ها،سئو و بازاریابی اینترنتی قرار گرفتم. مجلّه آموزشی مسیر سئو را با علاقه فراوان و برای کمک به رشد کسب‌وکارها در فضای دیجیتال راه اندازی کردم.

عضویت

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

[mailpoet_form id="1"]

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۲ دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است

 1. داود کرمانی
  ۲:۱۷ ۱۴۰۰/۰۳/۱۱

  جناب رحیمی
  با سلام
  تشکر از راهنمایی خوبتون درباره تحقیقات کلمات کلیدی

  • عرفان رحیمی
   ۵:۴۰ ۱۴۰۰/۰۳/۱۶

   سلام و احترام

   ممنون از توجه شما و دقت نظرتون

 2. محمد شهپریان
  ۵:۵۷ ۱۴۰۰/۰۴/۰۱

  سلام مرسی از مقاله عالی و کاملتون درباره روش تحقیقات کلمات کلیدی

  • عرفان رحیمی
   ۱:۴۴ ۱۴۰۰/۰۴/۰۶

   سلام بر شما خواهش می کنم

 3. باکری
  ۸:۰۰ ۱۴۰۰/۰۴/۰۱

  واقعا به این میگن یک مقاله کاربردی و بی نظیر
  من خیلی به این مقاله در مورد تحقیقات کلمات کلیدی نیاز داشتم ممنون و دست شما درد نکنه

  • عرفان رحیمی
   ۸:۱۶ ۱۴۰۰/۰۴/۰۱

   سلام و عرض ادب

   ممنون از لطف شما

 4. داریوش میرعلایی
  ۱:۵۸ ۱۴۰۰/۰۷/۱۰

  بسیاااااار ممنون از آموزش خوب و جامعتون درباره نحوه تحقیق کلمات کلیدی
  به من که خیلی خیلی کمک کرد.

  • عرفان رحیمی
   ۱:۲۷ ۱۴۰۰/۰۸/۰۸

   سلام دوست عزیز، وظیفه بود.

 5. مینا ریاحی
  ۱۲:۱۰ ۱۴۰۰/۰۷/۲۶

  مقالتون بی نظیر و کامل بود.
  در مورد تحقیق کلمات کلیدی چنین مقاله کاملی در وب فارسی ندیدم

  • عرفان رحیمی
   ۱:۱۹ ۱۴۰۰/۰۷/۲۶

   سلام، ممنونم از محبت و لطف شما

 6. احمد مبشری
  ۱۲:۴۵ ۱۴۰۰/۰۷/۲۶

  عرض ادب جناب رحیمی
  بنده به روز شده مقاله آموزش تحقیق کلمات کلیدی شما رو مطالعه کردم.
  اینقدر کامل و جامع هست که دلم نمیاد صفحه مرورگر رو ببندم .
  واقعا ازتون ممنونم

  • عرفان رحیمی
   ۱:۱۹ ۱۴۰۰/۰۷/۲۶

   سلام، ممنون از لطف و محبت شما