تدوین استراتژی تولید محتوا [ ۱۰۰ درصد کاربردی ]

تدوین استراتژی تولید محتوا [ ۱۰۰ درصد کاربردی ]

اگر شما هم از آن دسته افرادی هستید که به تازگی بازاریابی محتوا را شروع کردید حتما باید به فکر تدوین استراتژی تولید محتوا برای اطمینان از به روز بودن محتواها و افزایش جذابیت آن با نوآوری های خلاقانه باشید.

بله درست است. برای گوگل میلیاردها صفحات مختلف معمول در بستر اینترنت دیگر اهمیت ندارد و به دنبال محتواهایی با ایده های جذاب و خلاقانه برای رفع نیاز مخاطب است. جالب است بدانید گوگل با استفاده از الگوریتم رنک برین برای سایت‌هایی که از شیوه های جدید برای طراحی و تولید محتوا استفاده می‌کنند بسیار استقبال می‌کند و در نتایج خود اهمیت بالایی به آنها می‌دهد.

تولید محتوا نقش مهمی در بازاریابی دیجیتال دارد و در واقع تمام تبلیغات و استراتژی ها بر پایه تولید محتوا برنامه ریزی می شوند. فرقی ندارد که این محتوا ویدئویی باشد یا صوتی و متنی، حتی تفاوتی ندارد که این تولید محتوا در چه مدل رسانه ای باشد. تدوین استراتژی تولید محتوا برای وب سایت می تواند از نظر سئو تاثیر زیادی در جذب مخاطب داشته باشد و هر چقدر استراتژی قوی تری استفاده شده باشد مخاطب به تعامل با محتوا مجبور خواهد شد. در این مطلب قصد داریم مفهوم دقیقی از استراتژی محتوا برای وبسایت را بیان کنیم.

در این مطلب قصد داریم شما را با چگونگی تدوین استراتژی تولید محتوا [ ۱۰۰ درصد کاربردی ] برای مدیریت محتواها آشنا کنیم. مشتریان بالقوه شما اگر توجهی به آنها نشود زود شما را ترک خواهند کرد و این یعنی؟ پس لازم است روی استراتژی تولید محتوای خود خلاقیت را چاشنی کار کنید.

 

استراتژی محتوا چیست و چه اهمیتی دارد؟

تدوین استراتژی تولید محتوا چیست و چه اهمیتی دارد؟

استراتژی محتوا قالبی از ارایه محتوا ( ویدیویی، صوتی یا نوشتاری ) است که با هدف دست یابی به اهداف و برنامه های یک کسب و کار و سازمانی تدوین و اجرا می شود. در استراتژی محتوا هدف شما هدایت کاربران به قیف فروش خدمات و محصولات و تبدیل آنها به مشتری بالقوه (ریچ) است.

قبل از هر چیز باید بدانیم که تدوین استراتژی تولید محتوا چیست و در دیجیتال مارکتینگ امروز چه نقش و اهمیتی دارد. استراتژی محتوا در واقع یک نقشه و یا یکن پلن مشخص شده برای ایجاد برنامه تولید و بارگذاری محتوا است که قبل از هر کاری باید آن را طرح ریزی کرد تا به کمک آن به اهداف تجاری رسید.

فرض کنید شما تخصص، پول، نیروی انسانی و هر چیزی که برای رسیدن به اهداف تجاری نیاز است را در اختیار دارید. برای مدیریت تمام ابزارهای موجود که در اختیار شماست نیاز به یک استراتژی قوی دارید تا بتوانید به اهداف سازمانی خود برسید. حالا اگر شما بتوانید قبل از انجام هر کاری یک پلن مشخص و قوی برای تولید محتوا داشته باشید می توانید با تدوین استراتژی تولید محتوا به اهداف بیزینسی خود  برسید.

از جمله نکاتی که باید در زمان تدوین استراتژی خود به آن دقت کنید، پرسش این سوال از خودتان است که چه چیزی تولید کنیم و چرا؟ گاهی اوقات ممکن است در استراتژی محتوا به دنبال اهداف تبلیغاتی باشیم، گاهی به دنبال برنامه های تولید، مدیریت و توزیع محتوا که هرکدام از این موارد می تواند استراتژی ویژه خود را داشته باشد.

از جمله مواردی که می توان برای اهمیت تدوین استراتژی تولید محتوا نام برد باید به موارد زیر اشاره داشته باشیم:

 • تقویت برند
 • انتقال ارزش های کسب و کار به مخاطب
 • افزایش فروش
 • خلق ارزش با کمک تولید محتوا
 • رشد بیزینس
 • جذب ترافیک هدفمند از گوگل

افزایش آگاهی از برند

یکی از اهداف مهم در تدوین استراتژی تولید محتوا ، ایجاد روش‌هایی برای جذب و افزایش بازدید مخاطب از برند شما است. تدوین استراتژی تولید محتوا مستقیما با اصول سئو SEO در ارتباط است. چرا که شما با بهبود نتایج خود نزد موتورهای جستجو قصد جذب ترافیک و تبدیل آن به مشتری دارید.

محتوا به عنوان بدنه کسب و کار شما در جذابیت و جلب اعتماد بازدیدکنندگان تاثیر بالایی دارد. چرا که یک سرمایه گذاری با اهداف بلند مدت برای دستیابی به نتایج بالای گوگل است.

در ابتدای این مقاله اشاره شد که گوگل به محتواهای خلاقانه اهمیت بالایی می‌دهد . چطور است ما هم با یک ایده خلاقانه به دنبال روش های تدوین استراتژی محتوا با هدف طراحی یک برنامه سفر مشتری برای فروش و دست یابی به مشتریان بالقوه در بازاریابی باشیم؟!

 

انواع استراتژی تولید محتوا

 

انواع استراتژی تولید محتوا

 

قبل از بررسی انواع تدوین استراتژی تولید محتوا لازم است چند سوال مهم از خود بپرسیم و سپس به پاسخ چرایی آنها در تولید انواع محتوا برسیم :

 1. چه کسی محتوای من را خواهد خواند؟
 2. مخاطبان من چه کسانی هستند؟
 3. برای چه تعداد مخاطب قصد تولید محتوا دارم؟
 4. محتوای من چه مشکلی از مخاطب را حل خواهد کرد؟
 5. چه چیزی محتوای من را منحصر به فرد خواهد کرد؟
 6. چه قالب محتوایی ارایه خواهم داد؟
 7. محتوا از چه کانال‌هایی “ کمپین تولید محتوا ” منتشر خواهد شد؟
 8. برنامه انتشار محتوا ” تقویم محتوا ” چگونه خواهد بود؟

با مطالعه ادامه مقاله تدوین استراتژی تولید محتوا پاسخ به سوالات بالا بسیار ساده خواهد بود. چرا که محتوای شما فقط یک نوع نخواهد بود و می توانید ترکیبی از چند رسانه مختلف تصویری، صوتی و نوشتاری هم باشد. از آنجایی که شما با یک مخاطب خاص طرف نخواهید بود، باید محتوای خود را به گونه ای تنظیم کنید تا مخاطبان زیادی از هر سلیقه را تحت پوشش قرار دهد.

 

چگونه یک استراتژی تولید محتوا ایجاد کنیم ؟

 

چگونه یک استراتژی تولید محتوا ایجاد کنیم ؟

تا اینجا با چگونگی ایجاد استراتژی تولید محتوای اولیه آشنا شدید. اما در ادامه قصد داریم بحث را کمی باز کنیم تا بیشتر با روش های ایجاد یک استراتژی تولید محتوا آشنا شوید. هدف آموزشی مقاله آشنایی شما با روش های بازار یابی محتوا است.

برای تدوین استراتژی تولید محتوا باید مراحل ایجاد و پیاده سازی آن را بشناسیم. هرچقدر شناخت بهتری نسبت به مراحل پیش روی خود داشته باشیم قطعاً استراتژی قوی تری را تدوین می کنیم که این استراتژی حکم نقشه راه ما در آینده را دارد و می تواند موفقیت ما را تضمین کند. در ادامه می توانید با مراحل ایجاد و پیاده سازی استراتژی بیشتر آشنا شوید.

۱ – هدف شما از تولید محتوا چیست؟

باید از خود بپرسید که هدف از طراحی برنامه محتوایی برای چه مخاطبانی است و هدف از این محتوا برای بازاریابی است یا ارایه خدمات. قبل از شروع طراحی و اجرای برنامه تولید محتوا مهم است که هدف خود را بشناسید تا بتوانید با ایجاد سر نخ به اهدف درست در تدوین استراتژی تولید محتوا برسید.

یکی از موارد مهم به شما در ترسیم اهداف کمک می‌کند تحقیق کلمات کلیدی است. کلمات کلیدی به عنوان سرنخ در تشکیل بدنه و مسیر حرکت برنامه محتوایی شما تاثیر زیادی دارد. اگر بخواهیم به اهمیت تحقیق کلمات کلیدی اشاره کنیم باید از آن به عنوان چهارچوب اصلی برای چیدمان محتوا اشاره کنیم.

با توجه به اینکه تحقیق کلمه کلیدی بحثی مهم در سئوی سایت است در مقاله ای جدا به عنوان آموزش تحقیق کلمات کلیدی  می توانید مطالب آموزنده در این زمینه را مطالعه کنید.

اولین نکته ای که باید برای تدوین استراتژی خود به آن دقت کنید، تعیین هدفتان از تولید محتوا است. اگر شما بدانید هدف چیست مطمئنا در همان مسیر رسیدن به هدف حرکت می کنید و به جواب می رسید، اما اگر هدفتان از تولید محتوا مشخص نباشد مطمئنا بارها از مسیر استراتژی خارج خواهید شد.

هر کسی برای تولید محتوا اهداف مختلفی دارد و نمی توان یک هدف ثابت را برای این موضوع عنوان کرد. به عنوان مثال از جمله اهداف تولید محتوا می توان به آگاهی از برند، افزایش فروش، دریافت Lead، آموزش و بهبود آگاهی اشاره داشت.

شناخت کامل از هدف به شما کمک می کند تا بتوانید مخاطب هدف خود را بهتر بشناسید و با شناخت بیشتر در مورد مخاطب هدف، محتوای بهتری برای آن مخاطب تولید کنید. مطمئنا هدف اصلی از تولید محتوا، پاسخ دادن به نیازهای مختلف مخاطب در زمینه های مختلف است که این پاسخ دادن به شناخت کافی از هدف نیاز دارد.

همچنین با شناخت کامل از هدف تولید محتوا می توانید کلمات کلیدی خود را دقیق تر انتخاب کنید و بدانید در حول چه محوری باید حرکت کنید و استراتژی محتوای خود را بر اساس آن تدوین کنید.

۲- چه کسی قرار است با محتوای شما قانع شود! 

نکته دوم که در تدوین استراتژی محتوا اهمیت زیادی دارد قانع کردن مخاطب است. به عنوان مثال اگر شما یک وبسایت فروشگاهی دارید باید با تولید محتوای درست و جذاب مخاطب خود را برای خرید محصولاتتان قانع کنید.

در واقع با مخاطب شناسی می توانید مخاطب هدف خود را بشناسید و با این وجود محتوای خود را طوری تولید کنید که مورد علاقه مخاطبان باشد و آنها را برای خرید محصولات یا مطالعه خدماتتان قانع کنید.

برای مخاطب شناسی بهتر قبل از تولید محتوا باید ۱۲ سوال را از خودتان بپرسید که عبارتند از:

 • سن او حدوداً در چه بازه‌ای قرار دارد؟
 • سطح درآمد او چقدر است؟
 • میزان تحصیلاتش چه قدر است؟
 • چه قدر به محتوای علمی و تحلیلی علاقه‌مند است؟
 • معمولاً چه نوع محتوایی او را خوشحال می‌کند؟
 • چه نوع محتوایی او را سرگرم می‌کند؟
 • چه نوع محتوایی سبب ایجاد سوال در ذهن مخاطب می‌شود؟
 • در چه وب‌سایت‌هایی بیشتر حضور دارد؟
 • چه صفحات اینستاگرامی را بیشتر دنبال می‌کند؟
 • در کدام کانال‌های تلگرامی بیشتر حضور دارد؟
 • تا چه میزان به محتوای طنز علاقه دارد؟
 • چه محتوایی سبب کاهش مشکلاتش می‌شود؟

شما با رسیدن به پاسخ این سوالات می توانید هدف مخاطبان را بهتر بشناسید و طبق نیاز آنها تولید محتوای خود را انجام دهید. امروزه مهمترین هدف گوگل برای رقابت با هوش مصنوعی، برطرف کردن نیازهای مخاطبان است و هر چقدر شما بتوانید این کار را به نحو احسن انجام دهید، گوگل هم بهای بیشتری به محتوای شما خواهد داد.

۳- جمع آوری لیست عبارات کلیدی 

مرحله سوم از تدوین استراتژی محتوا، جمع آوری لیست عبارات کلیدی است که من نام آن را استخر کلمات گذاشتم ! که اهمیت زیادی در طول تولید محتوای شما خواهد داشت. قبل از تولید محتوا شما باید برای جمع آوری کلمات کلیدی اقدام کنید که قصد کسب رتبه روی آن را دارید. این جمع آوری باید طبق نوع کلمات باشد. در واقع شما با توجه به محتوای وب سایت باید مشخص کنید که چه نیازی از مخاطبان را می خواهید رفع کنید.

برخی از وبسایت ها فروشگاهی هستند و با فروش محصولات نیاز کاربر را رفع می کنند، برخی دیگر با ارائه اطلاعات، برخی با ارائه خدمات و … که شما برای جمع آوری لیست عبارات باید مشخص کنید هدف وب سایت چیست. در ادامه بیشتر راجع به این موضوع صحبت می کنیم تا بتوانید با شناخت کامل نسبت به انواع کلمات کلیدی محتوای درستی را تولید کنید.

برای تحقیقات بازار یا market research سری به سایت های رقیب  و افرادی که در زمینه انتخابی شما فعالیت دارند بزنید. آنها را آنالیز کنید و سعی کنید اگر ممکن است کاری متفاوت از آنها شروع کنید. در اینجا شما اهداف خود را با یک ایده جدید قرار است ارایه دهید.

قبلاً مقاله ای در مورد آموزش کامل تحقیق کلمه کلیدی در وبسایت مسیر سئو منتشر شده که پیشنهاد می کنم حتما مطالعه کنید.

۴- روی ممیزی کسب و کار یا حوزه فعالیت خود کار کنید.

قبل از اینکه برای شروع بازاریابی محتوا سرمایه گذاری کنید روی تحقیقات بازار و ارزیابی محتوا و زمینه های فعالیت با دقت تحقیق کنید. ببینید کدام محتوا دارای بازدهی و ارزش بالا چه در حال یا در آینده است، جز اهداف اولیه خود قرار دهید.

اگر قبلا در حوزه کاری فعالیت داشتید نتایج سال های گذشته خود را آنالیز کنید و نقاط ضعف و قوت آن را شناسایی و برای بهبود آن در همین مرحله اول اقدام کنید. باید ببینید اهداف جدید شما آیا قابلیت اجرایی و توانایی استخدام نیروی کاری را دارد یا خیر؟ سپس با کمک دیگر افراد تیم اقدام به ایجاد طوفان فکری یا brainstorm کنید.

۵-اولویت بندی کلمات بر اساس اولویت های تجاری

پس از جمع آوری لیست کلمات کلیدی باید به سراغ اولویت بندی اهداف خود بروید تا طبق اهداف خود از تجارتی که دارید، برای تولید محتوا طبق انواع کلمات کلیدی برنامه ریزی کنید. به عنوان مثال اگر سایت شما علاوه بر فروش محصولات خدماتی نیز ارائه می دهد باید اولویت بندی کنید که ابتدای تولید محتوا قصد دارید کدام یک از محتوا را تولید کنید، به بررسی محصولات بپردازید (کلمات کلیدی Commercial)، به فروش محصولات بپردازید (Transactional) و یا قصد دارید به معرفی خدمات یا ارائه دانش  و آگاهی (Informational) بپردازید.

همچنین در بخش اولویت بندی استفاده از کلمات کلیدی در استراتژی محتوا باید به این نکته توجه داشته باشید که به عنوان مثال در بخش فروش، کدام یک از محصولات برای شما اهمیت بیشتری دارند و ابتدا درباره محصولاتی که اهمیت بیشتر و در واقع سود بیشتر یا به هر دلیل اولویت بالاتری دارند تولید محتوا انجام دهید.

۶-تعیین هدف کاربر از جست و جوی کلمه

هر کاربری که قصد سرچ در گوگل را دارد می تواند هدف متفاوتی نسبت به دیگر کاربران داشته باشد. به همین دلیل هم گوگل، کلمات کلیدی را در ۴ دسته تقسیم بندی می کند تا طبق آنها بتواند پاسخ بهتری به نیاز مخاطبان بدهد.

به عنوان مثال گاهی یک کاربر به دنبال خرید محصول است، گاهی به دنبال مقایسه، گاهی به دنبال یک وبسایت با برند خاص، گاهی هم به دنبال کسب اطلاعات در مورد موضوعی است. در ادامه با انواع کلمات کلیدی بیشتر آشنا می شوید تا این موضوع را بهتر درک کنید.

کلمات کلیدی Informational

این نوع کلمات در واقع قرار است اطلاعاتی را به مخاطب بدهند. به عنوان مثال کلماتی که درباره چیستی یک موضوع صحبت می کنند. اگر مخاطب عنوان “سئو چیست؟” را سرچ کند، به دنبال اطلاعات است، بنابراین محتوایی که از این کلمه کلیدی استفاده میکند باید اطلاعات را به مخاطب منتقل کند.

کلمات کلیدی Transactional

این نوع کلمات کلیدی برای محتوایی استفاده می شود که جهت خرید یا استعلام قیمت می باشند. به عنوان مثال “خرید گوشی” یا “قیمت لپ تاپ” کلماتی هستند که در این دسته بندی قرار می گیرند.

همچنین در این موضوع بحث دیگری وجود دارد که به intent ها در عبارات کلیدی مربوط می شود. به عنوان مثال یک کاربر عنوان “قیمت دستگاه برش لیزری” و کاربر دیگری عنوان “قیمت دستگاه برش لیزری کوچک دست دوم” را سرچ می کنند. کاربر اول انتظار دارد که صفحه ای با لیست قیمت انواع و اقسام دستگاه برش لیزری نمایش داده شود، در حالی که کاربر دوم لیست کوتاهی شامل چند عدد دستگاه کوچک و دست دوم را می خواهد. به هر کدام از این عبارات مانند “دست دوم” یا “کوچک” یک intent یا موجودیت گفته می شود که در واقع می تواند در هدف اصلی کاربر از جستجو را مشخص کند.

کلمات کلیدی Commercial

برخی از کلمات مقایسه ای هستند و باید محتوایی در این نوع کلمات قرار گیرد که دو نوع موجودیت را با یکدیگر مقایسه کنند. به عنوان مثال گاهی اوقات مخاطب عنوان “مقایسه گوشی x و y” را سرچ می کند که در این صورت باید محتوایی با کلمه کلیدی Commercial تولید شود.

کلمات کلیدی Navigational

گاهی اوقات هم ممکن است خود کاربر قصد انتقال به سایت مشخصی را داشته باشد. همانطور که از نام کلمات کلیدی Navigational مشخص است، عنوان باید مخاطب را به سایت مورد نظر انتقال دهد. به عنوان مثال اگر فردی عنوان “گوشی x دیجی کالا” را سرچ کند مشخص است که قصد انتقال به دیجی کالا را دارد.

پیشنهاد می کنم به صفحه خدماتی تدوین استراتژی سئو سر بزنید.

تعیین نوع صفحات: / دسته بندی / محصول / مقاله / صفحات فرود / صفحه اصلی

مرحله بعدی در استراتژی محتوا که باید به آن توجه داشته باشید، نوع صفحات است. صفحات به چند نوع مختلف از جمله دسته بندی، محصول، مقاله، صفحات لندینگ یا فرود و صفحه اصلی تقسیم بندی می شوند.

در واقع شما باید مشخص کنید که کلماتی که در مراحل قبل برای تولید محتوا انتخاب کرده اید در کدام یک از این نوع صفحات قرار می گیرند. با این اوصاف بهتر است درک خوبی نسبت به نوع صفحات داشته باشید.

صفحه دسته بندی

کاربر در صفحه دسته بندی انتظار دارد که دسته بندی یا مجموعه ای از محصولات را مشاهده کند. بنابراین کلمه کلیدی که برای این موضوع انتخاب می شود باید مطابق با همان صفحه باشد. به عنوان مثال هنگامی که کاربر عبارت “گوشی های سامسونگ” را سرچ میکند انتظار مشاهده دسته بندی گوشی های سامسونگ را دارد.

صفحه محصول

کسی که مثلا عنوان “گوشی سامسونگ مدل A70” را سرچ می کند، دقیقا به دنبال محصول است، پس باید به صفحه محصولات منتقل شود.

صفحه مقاله

اگر فردی عبارت “فواید عسل” را سرچ کند مشخص است که به دنبال یک مقاله بدون ارائه محصولات است، پس باید به صفحه مقالات منتقل شود.

صفحات فرود

اگر فردی عبارت “دریافت نمایندگی دوربین مداربسته” را سرچ کند، به دنبال یک صفحه لندینگ با توضیحات کامل در مورد برند و خدمات آن شرکت است.

صفحه اصلی

معمولا در بیزینس ها اگر کل بیزینس فقط یک نوع محصول مانند ساعت را ارائه می دهد، کل بیزینس به صفحه اصلی منتقل می شود. اما اگر در آینده این بیزینس قصد دارد که گسترش پیدا کند و به عنوان مثال انواع و اقسام دسته بندی های مربوط به اکسسوری را نیز اضافه کند، با اسم برند روی صفحه اصلی کار می شود.

۴- یک سیستم مدیریت محتوا برای تولید محتوا انتخاب کنید.

یکی از مهمترین و حیاتی‌ترین بخش های شروع هر نوع بازاریابی محتوایی است. انتخاب بستر نرم افزاری مناسب سایت و اپلیکیشن برای ارایه محتوا بسیار مهم است. ممکن است شما بخواهید برای اجرای درست یک برنامه تدوین استراتژی تولید محتوا هزینه کرده و یک سیستم  مدیریت محتوا اختصاصی طراحی کنید یا از CMS های آماده مثل ورد‌پرس، جوملا یا غیره استفاده کنید و این انتخاب شما است.

می توانید از مشاورین سئو و بازاریابی برای اینکار کمک بگیرید تا به شما متناسب با قالب نوع محتوا و بودجه در نظر گرفته سیستم مدیریت مناسب پیشنهاد دهند. اگر هنوز هم شک دارید می توانید مقاله برای راه اندازی وبسایتم cms اختصاصی یا آماده ؟ را مطالعه کنید.

۵ – نوع محتوا را مشخص کنید.

در تدوین استراتژی تولید محتوا اگر محتوای شما متنی است یا صوتی یا ویدیویی باید مشخص کنید سیستم مدیریت محتوایی که انتخاب کردید قابلیت پشتیبانی دارد یا خیر؟ دنیای طراحی قالب و برنامه نویسی آنچنان پیشرفت کرده که هزاران قالب سایت آماده و سیستم های مدیریت محتوا در سایت های فروش قالب آماده سایت برای هر کسب و کار وجود دارد.

برخی از قالب‌ها فقط مختص انتشار محتوای ویدیویی است یا برخی قالب‌ها برای انتشار محتوای صوتی بهینه سازی شده یا بسیاری از قالب‌ها بلاگ محور بوده و می توانید محتواهای متنی و گرافیکی متنوعی ایجاد کنید.

در مقاله آموزشی نکته های تولید محتوای ناب در بازاریابی محتوایی به صورت مفصل برای شما در مورد چگونگی خلق محتوا و انتشار آن آموزش لازم را داده‌ایم.

 

 

نمونه استراتژی محتوا

نمونه استراتژی محتوا

برای درک درست استراتژی تولید محتوا ما یکی از سایت‌ها را به عنوان مثال بررسی می کنیم. سعی می کنیم اهداف این سایت از تولید محتوا را برای شما روشن کنیم تا بیشتر با روش اجرای استراتژی تولید محتوا آشنا باشید.

وب سایت zoomg اختصاصی در حوزه بازی و فیلم و سخت افزار مرتبط فعالیت دارد. هدف این سایت تولید محتوای ارزشمند برای جذب مخاطبان علاقه مند به بازی و فیلم و دنیای سخت افزار از موتور جستجو برای افزایش مخاطبان و در نتیجه کسب درآمد است. در ابتدای کار این سایت با استخدام نیروهای دور‌کاری و استخدام نویسندگان مختلف یک تیم تحریریه راه اندازی کرد، با استفاده از تحقیق کلمات کلیدی موضوعات و دسته بندی‌ها را ایجاد کرد، سپس اقدام به انتشار و پوشش تمام اخبار مرتبط با با فیلم، بازی و سخت افزار کرد.

منابع این سایت از سایت های خارجی و ترجمه و انتشار برگردان فارسی آن در قالب متن، ویدیو روی سایت بود. عمده تمرکز این سایت از تولید محتوا کسب درآمد از طریق تبلیغات شرکت‌ها یا افرادی است که در این حوزه های فعالیت دارد.

در تدوین استراتژی تولید محتوا این سایت صدها موضوع مختلف برای انتشار محتوا در نظر گرفته است. برای معرفی بازی محتوای ویدیویی، متن و ویدیو و فقط نوشتاری را انتشار می دهد. تمام این کارها به لطف تیم کاری این سایت است.

روش هایی برای کسب درآمد از سایت

اگر بخواهید به صفحه اصلی این سایت نگاه کنید در ستون های سایت دهها بنر رنگی و تبلیغاتی چشم را جذب می کند. تمام این بنرها مرتبط با زمینه فعالیت محتوایی زوم‌مگ است. درآمد ملیونی از راه تبلیغات در سایت زوم‌مگ به اندازه کافی هزینه سایت و تیم را تامین می کند. حتی برای پشتیبانی مجلات دیگر در حوزه های مختلف راه اندازی کرده است.

در حوزه تبلیغات اینترنتی ما در مقاله روش های کسب درآمد از تولید محتوا به صورت جامع برای چگونگی ایجاد منبع درآمد از محتوای تولید شده بحث کرده ایم.

یک سوال : شما بخواهید وقتی چنین سایتی در دست دارید چگونه از آن کسب درآمد کنید؟

من می توانم در کنار این فعالیت فروشگاه سخت افزاری راه اندازی کنم. یا یک فروشگاه فروش بازی های استریم راه اندازی کنم. یا در حوزه فروش بازی روی دیسک یا فروش فیلم های اورجینال فعالیت کنم. یا سایت های مجله های اعتباری برای ارایه فایل دانلودی راه اندازی کنم.  این یک ایده پیشنهادی است. شما می توانید با ایده پردازی دهها روش کسب درآمد از محتوای تولید شده را برای خود کسب کنید.

می توانم با همکاری از طریق آژانس تبليغات اينترنتي بدون دردسرهای مدیریت و بازاریابی کار تبلیغات در بین محتوا را برای مخاطبان خود ایجاد کنم. البته یک نکته مهم اینکه استفاده از بنرهای تبلیغاتی زیاد درست است امکان درآمد را بالا می برد اما یک توهین به ارزش مشتری نیز محسوب می شود.

صدها سایت مشابه مانند سافت ۹۸، پی سی دانلود، یاس دانلود و غیره تماما از روش تولید محتوای دانلودی در حوزه معرفی نرم افزار و بازی و نرم افزار های موبایل و در کنار آن جذب تبلیغات و بازاریابی محتوایی فعالیت می‌کنند.

جدول استراتژی محتوا

جدول استراتژی محتوا

در ادامه رایج‌ترین مواردی که حتما برای شروع کار یک سایت باید در جدول استراتژی محتوا قرار دهید را به شما توضیح می دهیم. این موارد به صورت عمومی و نسبی بوده و ممکن است بسته به زمینه کاری شما متفاوت باشد.

 1. هدف خود در طراحی جدول را مشخص کنید. این اهداف می تواند شامل اهداف کوتاه مدت، میان مدت یا بلند مدت کسب و کار و حوزه فعالیت شما را شامل شود.
 2. تمام توصیفات برندی که قصد معرفی آن را دارید در نظر بگیرید تا بتوانید مطابق آن جدول را رسم کنید. توصیف برند شامل هویت کسب و کار شما، ارزش‌هایی که برای مشتریان و مجموعه ایجاد می شود، اهداف سازمانی و چشم اندازهای لازم برای رسیدن به هدف نهایی را شامل می شود.
 3. اگر محصول یا خدماتی دارید روی توضیحات و شرح کامل خصوصیات آن وقت کافی بگذارید.مخاطبان هدف خود را بشناسید و محصول را مطابق سلیقه آنها چه فردی یا مجموعه کسب و کار دسته بندی کنید.
 4. روی تحلیل رقبا برای بهبود و خلق ایده استراتژی محتوا کار کنید. مدل عرضه و فروش آنها را بررسی کنید.
 5. با استفاده از ابزارهای تحقیق کلمه کلیدی ۱۰ تا ۱۵ کلمه کلیدی مرتبط را متناسب با محصول یا خدمات پیدا کنید. دقت کنید کلمات منتخب مرتبط با عنوان محصول باشد.
 6. یک قیف و سفر مشتری طراحی کنید تا با آن بتوانید مراحلی که باید مشتری طی کند تا به یک مشتری بالقوه تبدیل شود مشخص کنید.
 7.  روی لحن محتوا، ساختار یا نوع ارایه آن فکر کنید. قالب محتوایی شامل ساختار آن، رنگ‌بندی، نوع رسانه، لحن نگارش محتوا و غیره می باشد.
 8. روی کانال و شبکه های که آن را برای عموم معرفی خواهید کرد مشخص کنید. در بالا گفته شد اگر ممکن است یک ددلاین برای تقویم محتوا رسم کنید.
 9. یک تحلیل ماهیانه برای آنالیز و دریافت نتیجه کار در نظر بگیرید.

عناصر اصلی صفحه برای پیاده سازی استراتژی محتوا 

تا به این مرحله از استراتژی محتوا تقریبا بخش های اصلی طراحی استراتژی محتوا را انجام داده اید و باید به سراغ مرحله پیاده سازی استراتژی محتوا بروید. شما تمام کلمات کلیدی مورد نیاز و صفحات وبسایت خود را تعیین کرده اید، پس در حال حاضر وقت پیاده سازی و Design Content است.

عناصر اصلی طراحی استراتژی محتوا برای وبسایت

در واقع در این مرحله شما با توجه به  ابزارهای مختلفی که در دسترس دارید می توانید محتوای خود را بر روی وبسایت پیاده سازی نمایید. از جمله ابزارهایی که برای طراحی وب سایت و در واقع پیاده سازی محتوا دارید موارد زیر را باید نام ببریم:

 • متن: محتوایی که در مورد یک کلمه کلیدی تولید کرده اید.
 • ویدیو: برخی از محتواها مانند نقد و بررسی یک گوشی می توانند در قالب ویدیو بر روی وبسایت قرار گیرند.
 • پادکست: پادکست هم مانند ویدیو می تواند جذابیت محتوای شما را بیشتر کند.
 • بنرها و تصاویر گرافیکی: تصاویر گرافیکی نیز باعث جذابیت بیشتر محتوا می شوند و با کمک آنها و بنرها می توانید تبلیغات وبسایت خود را ارائه دهید.
 • دکمه ها و Call To Action ها: هر دکمه ای که در داخل صفحه محتوا می بینید که شما را به صفحه دیگری فرا می خواند، مثلا دکمه ای با عنوان “جهت دریافت مشاوره کلیک کنید”، Call To Action محسوب می شود.
 • فرم ها: فرم ها برای صفحات تماس با ما یا ورود به وبسایت کاربرد دارند.
 • تریگرهای فروش: این قسمت به ارزش های کسب و کار مربوط می شود که قرار است با بیان مزایای محصولات یا خدمات، کاربر را برای استفاده از آن متقاعد کند. به عنوان مثال استفاده از عبارات ارسال رایگان، ضمانت و … می تواند در این زمینه مشتری را برای خرید ترغیب کند.

پیشنهاد می کنم به صفحه خدماتی تدوین استراتژی سئو سر بزنید.

ساخت و بهینه سازی صفحات بر اساس اصول SEO محتوا

در مرحله بعد از تدوین استراتژی تولید محتوا باید به سراغ اصول سئوی محتوا بروید تا صفحات وب سایت را بهینه کنید. در ادامه قصد داریم ۳ تکنیک اصلی سئو محتوا در سال ۲۰۲۴ را به شما معرفی کنیم که در بهینه سازی صفحات بر اساس اصول سئوی محتوا کمک زیادی به شما می کنند.

لینک داخلی

پیوند داخلی یا همان لینک دهی داخلی هنوز هم کار می کند و می تواند نتیجه بخش باشد. البته به شرطی که این موضوع را به درستی انجام دهید. برای این کار می توانید از صفحات وبسایت هایی با اعتبار بالا به صفحاتی که به اعتبار نیاز دارند لینک دهید.

URL های کوتاه و غنی از کلمات کلیدی

موضوع بعد انتخاب URL های ساده و کوتاه برای صفحات تولید محتوا است. طبق تجزیه و تحلیل ها، هر چقدر یو آر ال ساده و کوتاهتری استفاده کنید، احتمال موفقیت شما هم بیشتر خواهد بود. این URL حتی می تواند فقط شامل کلمه کلیدی شما یا نهایتا به اضافه کلمه ای دیگر باشد.

سئوی معنایی

سئوی معنایی یعنی به جای تمرکز بر تکرار بیهوده کلمات کلیدی در محتوا، تمرکز اصلی بر ارائه مفهوم اصلی موضوع مورد نظر باشد. که مطمئنا تاثیر شگفت انگیزی در بهینه سازی صفحات وب سایت شما خواهد داشت.

زمانی شما به جای هدف قرار دادن کلیدواژه ها و استفاده رباتی در محتوا به رفع نیاز کاربر بر اساس نیازی که دارد تمرکز کنید در از سئو معنایی برای کسب رتبه بهتر استفاده خواهید کرد.

ساخت لینک های داخلی و ارتباط بین صفحات

لینک های داخلی و ارتباط بین صفحات می تواند یک نقشه راه برای گوگل تنظیم کند تا بهتر صفحات مرتبط را پیدا کند و نتیجه بهتری را برای کاربران به نمایش بگذارد. در ادامه ۲ استراتژی ساخت لینک که در حال حاضر بسیار خوب کار می کنند را توضیح می دهیم.

تصحیح لینک شکسته (Broken Link Building)

در این نوع لینک دادن، لینک خرابی را در سایت شخصی پیدا می کنید و محتوای خود را به عنوان جایگزین ارائه می دهید. به عنوان مثال می توانید در صورت مشاهده لینک خراب در یک سایت به مدیر وبسایت ایمیل داده و اطلاع دهید. مطمئن باشید آن شخص هم از این موضوع استقبال می کند و لینک شما را به محتوا اضافه می کند.

تجزیه و تحلیل رقبا

یکی از روش های قدیمی در ساخت لینک، تجزیه و تحلیل رقبا و استفاده از لینک های آنهاست. به عنوان مثال اگر برای کلمه کلیدی “آموزش سئو” قصد دارید رتبه خوبی دریافت کنید می توانید آن را سرچ کنید و رقبای خود را بررسی کنید.

پس از مشخص شدن رقیب مورد نظر، می توانید از طریق سایت های موجود بک لینک های آن را مشاهده کنید. مثلاً اگر سایت مورد نظر دارای ۴۰۰ بک لینک بود شما باید حداقل تعداد کمی از این بک لینک ها را برای وبسایت خود دریافت کنید.

با بررسی بک لینک ها، بک لینکی که به محتوای شما ارتباط بیشتری دارد را پیدا کنید. سپس از لیستی که جلوی شماست برای لینک دهی به سایت خود استفاده کنید.

بهبود و بهینه سازی محتوا

یکی دیگر از مواردی که می تواند برای رتبه محتوای شما معجزه کند، بهبود و بهینه سازی محتواست. آمارها نشان می دهد شما با بروزرسانی محتواهای قدیمی می توانید رتبه خود را بهبود ببخشید. به عنوان مثال اگر محتوایی درباره آموزش سئو در ۱ سال قبل تولید کرده اید و رتبه ۱۶ در نتایج گوگل را دارید، با به روزرسانی محتوا می توانید رتبه خود را بهبود ببخشید.

لازم نیست کلمه کلیدی و عنوان را تغییر دهید، بلکه کافیست عکس ها و متن هایی که دیگر کاربرد ندارند را حذف کنید و مطالب جدیدی که می توانند نیاز مخاطبان در سال جدید را برطرف کنند به مطلب اضافه کنید. همین موضوع برای شما معجزه می کند چون گوگل به آپدیت محتوا اهمیت زیادی می دهد تا بتواند به روز ترین مقالات را به مخاطبان نشان دهد.

پرسش و پاسخ :

 • چرا در بازاریابی حرفه ای نیاز به تدوین استراتژی تولید محتوا است؟

با توجه به مطرح بودن هزینه و زمان لازم است با طراحی و ایجاد یک استراتژی تولید محتوا بتوانید در مدت زمان مشخص به هدف خود در تولید محتوا برسید.

محتوایی که تولید می شود باید کاملا متناسب با سلیقه و نیاز مخاطبان باشد. وقتی شما بتوانید محتوایی تولید کنید که طیف متنوعی از مخاطبان از پست های شما دیدن کنند بدانید در اجرای برنامه تدوین استراتژی تولید محتوا  موفق عمل کردید.

 • چگونه یک چارچوب برای تدوین استراتژی تولید محتوا ایجاد کنیم؟
 1. هدف خود را مشخص کنید.
 2. تحقیقات میدانی و رقبا را شروع کنید.
 3. روی ممیزی و کنترل نوع ارایه محتوا دقت داشته باشید.
 4. یک سیستم مدیریت محتوای آسان و کاربردی متناسب با نیاز خود تهیه کنید.
 5. نوع قالب محتوایی خود را مشخص کنید.
 6. از ایده و خلاقیت در تولید محتوا استفاده کنید.
 7. روی انتشار و معرفی مقالات در پلتفرم های مختلف خارج از سایت هدف گذاری کنید.
 • انواع قالب های بازاریابی محتوایی چیست؟
 1. پست وبلاگ
 2. کتاب الکترونیکی یا PDF
 3. مطالعه و تحقیق
 4. انتخاب قالب نمایش محتوا
 5. استفاده از اینفوگرافی
 6. استفاده از ویدیو
 7. استفاده از پادکست
 8. استفاده از قدرت شبکه های اجتماعی
 • تدوین استراتژی تولید محتوا از چه بخش هایی تشکیل شده است؟
 1. هدف گذاری زمان دار برای خود مشخص کنید.
 2. روی هویت و توصیف برند بازاریابی خود کار کنید.
 3. در توضیح متن و محتوایی که برای مخاطب و مشتری شما لازم است کار کنید.
 4. یک برند و پرسونای ارایه محتوا و محصول ایجاد کنید.
 5. مخاطیبان خود را شناخته و متناسب با نیاز آنها تولید محتوا کنید.
 6. روی تحلیل و بررسی رقبا دقت کنید.
 7. بین ۱۰ تا ۱۵ کلید وازه مهم برای تولید محتوای اصلی در نظر بگیرید.
 8. یک قیف فروش یا نقشه سفر مشتری طراحی کنید.
 9. روی نوع ارایه محتوا از نظر لحن، نوشتار، رنگ و غیره کار کنید.
 10. کانال هایی که قصد دارید مقالات و محتوای خود را تبلیغ و معرفی کنید را مشخص کنید.
 11. یک تقویم محتوا برای فعالیت دایمی ایجاد کنید.
 12. هر ماه میزان ورودی کاربران و بازدید از محتوای تولید شده را آنالیز کنید.

پیشنهاد می کنم به صفحه خدماتی تدوین استراتژی سئو سر بزنید.

نتیجه گیری

تدوین استراتژی تولید محتوا برای وب سایت می تواند تاثیر زیادی در رتبه بندی بهتر صفحات و کلمات کلیدی شما در آینده داشته باشد. ضمن اینکه به خروج از سردرگمی های تیم کمک زیادی خواهد کرد. شما قبل از راه اندازی یک وبسایت باید استراتژی مناسب به عنوان یک نقشه راه داشته باشید تا بتوانید طبق آن نقشه کلمات کلیدی را پیدا کنید، اولویت بندی کنید، استراتژی خود را پیاده سازی کنید و در نهایت با بهینه سازی صفحات وبسایت خود طبق اصول سئوی محتوا، نتیجه ای که می خواهید را بگیرید. در این مقاله سعی کردیم به طور کامل و جامع نحوه تدوین استراتژی تولید محتوا برای یک وبسایت را توضیح دهیم.

۵/۵ - (۱ امتیاز)

با ارائه محتوای کاربردی، تجربه بهتری از سئو و بازاریابی دیجیتال برای شما پدید می آوریم.

عضویت

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

[mailpoet_form id="1"]

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *