نرخ تبدیل یا CTR در سئو چیست و چطور آن را افزایش دهیم؟

نرخ تبدیل یا CTR در سئو چیست و چطور آن را افزایش دهیم؟

نرخ تبدیل یا CTR در سئو چیست و چطور آن را افزایش دهیم؟ این عنوان سوالی شاید در نگاه اول ذهن ما را  به میزان کلیک کاربران روی لینک های محتوا متمرکز کند. اما هدف ما در این مقاله تنها بررسی اینکه CTR چه نقشی در سئوی سایت دارد است. لذا قبل از شروع آموزش قصد داریم شما را با انواع CTR در حوزه دیجیتال مارکتینگ و شبکه های اجتماعی آشنا کنیم سپس به بررسی مبحث اصلی نرخ تبدیل سئو سایت بپردازیم.

CTR چیست؟

نرخ تبدیل یا CTR در سئو یا CTR چیست ؟

نسبت تعداد افرادی که لینک صفحات شما را در SERP می بینند به نسبت تعداد افرادی که روی آن کلیک می‌کنند گفته می شود. این معیار برای اندازه گیری میزان نرخ اثر گذاری و جذاب بودن محتوا در بین کاربران جستجوی گوگل است.

CTR در حوزه دیجیتال مارکتینگ بیشترین کاربرد دارد. چرا که میزان تعامل کاربران جدا از سایت در شبکه های اجتماعی مثل اینستاگرام، فرم های ارتباط و صفحات لند، صفحات مرجع و مادر برای مدیر دیجیتال مارکتینگ بسیار جائز اهمیت است.

چگونه CTR را محاسبه می‌کنند؟

CTR یک نرخ و فرمول مشخص برای اندازه گیری دارد. در کل فرمول عمومی به صورت CTR = (تعداد کلیک Click ÷ نمایش Impersion ) × ۱۰۰ مشخص می شود. بیاید این فرمول را در قالب یک مثال مورد بررسی قرار دهیم.

فرض کنید شما محتوایی را در حوزه ای نوشتید. دوست دارید بدانید در طول مدت زمان ۳ ماه تعداد افرادی که از این محتوا دیدن کرده و برای آنها جذاب بوده چند نفر بوده است. هر چند روش های مختلفی برای به دست آوردن نرخ کلیک موجود است اما اینجا هدف با استفاده از معیارهای خود گوگل است.

impression چیست ؟

هر زمان که کاربران اینترنتی کلمه یا عبارت مشخصی را در موتورهای جستجو سرچ می کنند، یکسری نتایج برای آنها به نمایش گذاشته می شود. گاها محتوای وب سایت شما نیز ممکن است در میان نتایجی باشد که توسط موتور جستجو گوگل به نمایش گذاشته می شود. به تعداد رکوردهای دیده شده یک URL مشخص در نتایج جستجو impression گفته می شود.

زمانی که در نتیجه یک جستجو، صفحه ای از نتایج مرتبط به یک کاربر نشان داده می شود، رکوردهای لینک هایی که به نمایش گذاشته می شوند، یک impression را برای URLهای آن صفحه ثبت می کنند. به خاطر داشته باشید همین که لینک وب سایت در صفحه نتایج جستجوی یک کاربر قرار بگیرد، برای در نظر گرفتن یک ایمپریشن کافی می باشد.

چرا نرخ تبدیل در سئو اهمیت دارد؟

عموما از ( CTR –  ( Click Through Rate یا همان نرخ کلیک برای سنجش میزان کیفیت محتوا استفاده می‌کنند. در این هنگام مهم نیست رتبه صفحه در چه جایگاه گوگل است. بلکه هدف سنجش میزان علاقه و جذاب بودن صفحه برای کاربران بازدید کننده است. سپس می توان متناسب با این معیار نسبت به بهبود جایگاه آن در سئوی سایت با روش های مختلف اقدام کرد.

مت کاتز توضیح داد:

“بسیاری از مردم به رتبه بندی فکر می کنند و سپس همانجا متوقف می شوند. و این راه درستی برای فکر کردن به چیزها نیست. شما می خواهید به رتبه بندی فکر کنید و سپس می خواهید به حداکثر رساندن کلیک خود فکر کنید…”

CTR بیشترین اثر خود برای محتوایی که در صفحه اول گوگل قرار گرفته اند می گیرد. جدا از آن همزمان با اینکار روی Impression سایت شما هم تاثیر گذار است. ابزارهای گوناگونی هم برای سنجش میزان نرخ کلیک هم موجود است که معروفترین آن سرچ کنسول خود گوگل است. آماری که در این سیستم ثبت می شود یک سوم نتایجی است که به سایت شما انجام می شود. لذا می توان گفت اگر میزان کلیک من در سرچ کنسول عدد ۱۰۰۰ باشد می توانم آن را در مرز ۲۰۰۰ یا حتی ۳۰۰۰ در نظر بگیرم.

انواع نرخ تبدیل در دیجیتال مارکتینگ

انواع نرخ تبدیل در دیجیتال مارکتینگ

CTR بر اساس معیارهای عملکردی در هر شاخه از دیجیتال مارکتینگ کمک می کند با اندازه گیری داده های ورودی از طریق محتوا و صفحات  به یک استاندارد داده ای برسید. از جمله مواردی که می توان از CTR برای سنجش آن استفاده کرد به شرح زیر است :

۱ – استفاده در تبلیغات پولی یا کلیکی ( ادوردز ) :

هدف جذب و ایجاد انگیزه کاربر برای کلیک روی لینک و استفاده از محتوای آن با هدف رفع نیاز کاربر مورد استفاده قرار می گیرد. در این روش با استفاده از مفهوم استفاده از پرسونای مخاطب سعی در استفاده از داده های روانشناختی و جمعیت شناسی روی کلمات کلیدی خاص و هدف می باشد که به دلیل جذابیت و نتایج جستجوی بسیار بتواند کلیک را دریافت کند. این روش با کمک ابزارهای خود گوگل با پرداخت هزینه انجام می شود.

تبلیغات بنری نسبت به لینک های مستقیم از نظر نرخ کلیک ۰.۲ تا ۰.۳ درصد می باشد. اما برای سال ۲۰۰۲ این نرخ به ۲.۴ درصد کاهش یافته است. لازم به توضیح است خود گوگل با کلیک دزدی که دارد نرخ آمار CTR خیلی کمتر از ارزش واقعی تعرفه آن در ادوردز حساب می کند و متاسفانه کسی جوابگوی این دزدی  آشکار گوگل نیست.

۲ – استفاده در تبلیغات اجتماعی ( اشتراک گذاری لینک، ریپرتاژ آگهی، بک لینک و غیره )

در این روش با سفارش آگهی و اطلاع رسانی در شبکه های ارتباط جمعی سعی در جذب مخاطبان و اقدام آنها به کلیک روی لینک های پیشنهادی انجام می شود. عموما استفاده از دکمه های Call to Action در این مورد بسیار اهمیت دارد. پیشنهاد می شود استفاده از تبلیغات شبکه های اجتماعی توسط متخصص کپی رایتنگ انجام شود.

۳- استفاده در کمپین های تبلیغاتی ( ایمیل مارکتینگ )

یکی دیگر از روش های مهم در افزایش CTR محسوب می شود. تمام لینک و کلیک هایی که دریافت می شود به سادگی قابل رهگیری و اندازه گیری است که کمک می‌کند در دوره محتوا که بر اساس تقویم محتوا تنظیم می شود نرخ تبدیل و جذابیت محتوا مورد بررسی قرار بگیرید.

نرخ کلیک برای ایمیل مارکتینگ به صورت درصد بر اساس فرمول تعداد کلیک بر تعداد پیام های تحویل شده مورد سنجش قرار می گیرد. لذا نرخ کلیک ایمیل مارکتینگ نسبت به روش های دیگر دقیق نبوده و به صورت میانگین در نظر گرفته می شود. باید توجه کرد نرخ کلیک ایمیل نسبت به ساعات شبانه روز متفاوت است و باید این نکته را در تبلیغات دیجیتال در نظر گرفت. روز یکشنبه روز تعطیل به عنوان بالاترین نرخ کلیک در ایمیل مارکتینگ حساب می شود.

آیا CTR به عنوان یک هدف برای رتبه بندی سایت ها مورد استفاده قرار می گیرد؟

اگر جواب شما بله است باید بگویم خیر. CTR با هدف سنجش میزان کلیک در صفحات جستجوی گوگل برای مدیران سایت و مدیر دیجیتال مارکتینگ مورد استفاده قرار می گیرد. اما هیچ تاثیری در بهبود SERP گوگل ندارد. علت اینکار دستکاری در نرخ کلیک ها با استفاده از ابزارهایی سئو کلاه سیاه توسط گوگل ارزش خود را از دست داد.

گری ابلیس از تحلیلگران دنیای وب بیان کرده است :

CTR برای شخصی سازی لینک ها در نتایج جستجو مورد استفاده قرار می گیرد. فرض کنید کلمه apple را در نتایج جستجو به عنوان هدف کلیک انتخاب کردید. در اینجا گوگل با بررسی دو معنی میوه یا برند اپل بررسی می کند که کدام واژه بیشترین جستجو را دارد و مطابق آن برای فقط شما نتیجه بیشترین کلیک را نشان می‌دهد. دیگران به این نتیجه دسترسی ندارند.

CTR از نظر گوگل

CTR از نظر گوگل در بازاریابی دیجیتال یه چه معنا است؟

با توجه به اینکه یک عدد و الگوی مشخص برای CTR در دنیا وجود ندارد، نرخ کلیک هر کلمه به کلمه دیگر متفاوت است. این نرخ  متغیر بوده و یک ثبات رسمی ندارد. این الگو در تمام برنامه های دیجیتال مارکتینگ هم درست می باشد. لذا اگر بخواهید از CTR برای بهبود نتایج جستجو SERP استفاده کنید باید دقت کنید که کاربر ممکن است روی کلمه کلیدی شما کلیک کند یا نکند. لذا گاها CTR صفر درصد هم در نتایج دیده می شود.

چگونه بهبود نرخ تبدیل روی CTR را انجام دهیم؟

یکی از ساده ترین روش های بهبود نرخ تبدیل استفاده از سرچ کنسول گوگل  Google Search Console  است. برای دسترسی به این بخش ابتدا باید از حساب کاربری خود وارد سایت کنسول شوید سپس از گزینه Performance روی تب های Average CTR و Average position کلیک کنید تا اطلاعات نموداری آن فعال شود. شکل شماره ۱ و ۲ :

 

بهبود نرخ تبدیل روی CTR

 

با اسکرول صفحه به پایین همین جدول می توانید بررسی نمایش داده شده را به صورت اعداد با درصد مشخص مشاهده کنید. که از گزینه های فیلترینگ قابلیت مرتب شدن به از کمترین به بیشترین یا برعکس دارد. و همچنین می توانید به صورت یک خروجی اکسل روی سیستم به صورت دقیق بررسی کنید. شکل زیر :

CTR

لازم به توضیح است برای بررسی میزان CTR حتما آمار مربوط به Impression را مقایسه کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید آموزش رایگان سرچ کنسول را مطالعه کنید.

 

روش های بهبود CTR در سئو

انتخاب کلمه کلیدی جز مراحل اولیه سئو محسوب می شود که به عنوان پایه و اساس فعالیت سایت محسوب می شود. هر چند انتخاب کلمه کلیدی یک کار زمانبری است ولی یکبار برای همیشه از آن استفاده می شود. لذا در انتخاب کلمات کلیدی و استفاده از کلید واژه هایی که کیفیت لازم برای افزایش CTR را داشته باشد به عهده متخصص سئو است.

کلمات کلیدی اصلی هم توسط شخص کپی راتینگ می تواند تحقیق و انتخاب شود تا اثر گذاری بالایی در تبدیل کلیک مخاطب روی لینک عنوان داشته باشد و هم یک عنوان جذاب برای امور مرتبط با دیجیتال مارکتینگ محسوب می شود. پیشنهاد می شود در حوزه کپی رایتنگ مقاله تبلیغ نویسی یا کپی رایتینگ چیست  را مطالعه کنید.

برای افزایش نرخ CTR ما چه کارهایی باید انجام دهیم؟

  • انتخاب عنوان جذاب

عنوان جذاب در میزان نرخ تبدیل یا CTR در سئو  توسط کاربر بسیار مهم است. عنوان جذاب به تنهایی کافی نبوده و لازم است حتما برای عنوان یک Snippet سئو و بهینه شده هم استفاده کنید تا در نتایح جستجوی گوگل بتوانید موفقیت بالایی داشته باشید.

اگر بخواهید یک تحقیق کوتاه برای عناوین کوتاه و جذاب تبلیغاتی بزنید خواهید دید کلماتی مانند رایگان، قسطی، ارزان، شگفت انگیز، تخفیف، بهترین روش ها و غیره جز پر جستجو ترین کلمات در بین کاربران محسوب می شود. لذا استفاده از این لنگرها برای تبدیل مخاطب به CTR مهم است.

  • شناخت مخاطب برای افزایش CTR

از فاکتورهای مهم در بازاریابی دیجیتال محسوب می شود که قبل از شروع هر فعالیت ابتدا مخاطبان هدف مشخص شده و سپس مطابق نیاز و خواسته آنها اقدام به تولید، فروش و ارایه خدمات می شود. هر چقدر کلمات و کلیدواژه ها نزدیکتر به عنوان مورد نیاز مخاطب باشد به همان مقدار باعث افزایش کلیک روی عنوان و کلمه خواهد شد.

اصولا برای وب سایت های فروشگاهی و شرکتی در حوزه خدماتی از مهندس فروش برای مخاطب شناسی استفاده می شود که اگر خود شما به عنوان صاحب کسب و کار هستید می توانید با استفاده از نظریات او کلماتی که طلایی و جذاب است انتخاب و استفاده کنید.

متا دیسکریپشن یا Meta Description

  • متا دیسکریپشن یا Meta Description

گوگل تاکید کرده است که اگر شما Snippet مناسبی برای محتوای تولید شده خود انتخاب نکنید خود موتورهای جستجو دو سطر اول مطلب را به عنوان ملاک در نظر خواهد گرفت. لذا پیشنهاد می شود در تکمیل این بخش دقت کنید. چرا که تا ۴۰ درصد در ترغیب مخاطب برای کلیک روی عنوان تاثیر دارد.

برای اینکار می توانید همانند کپی رایتنگ در قالب ۶۰ کلمه مهم یک متن کوتاه و جذاب از شرح محصول و خدمات خود استفاده کنید. متا دیسکریپشن از همان ابتدا مورد توجه مخاطبان بوده و بالاترین اثر در افزایش نرخ کلیک CTR دارد.

Snippet های معنی دار برای جستجو گوگل

  • Snippet های معنی دار برای جستجو گوگل

انتخاب Snippet مناسب و Rich snippet برای افزایش نرخ کلیک روی محتوا اهمیت زیادی دارد. لذا همانطور که در بالا گفته شد پیشنهاد می شود در پر کردن این بخش برای محتواهای مادر یا پلار با حوصله و دقت بالایی تکمیل شود. ارزش استفاده از کلمات مترادف یا جملات کوتاهی که بتواند نظر مخاطب را جذب کند مهم است.

فرض کنید شما قرار است در بین هزاران نتایج جستجو در همان حوزه بخواهید نظر مخاطبان را جذب کنید پس استفاده از کلمات و عناوین جالب همانند بیلبوردهای تبلیغاتی اهمیت زیادی دارد.

  • استفاده از Review Schema

Review Schema همان نظر سنجی است که به صورت ستاره ای یا ایموجی در وب سایت در بالای محتوا یا انتهای آن در درخواست نظر در مورد محتوا توسط مدیر سایت قرار داده می شود. هر چقدر درصد انتخاب Review Schema در یک محتوا بیشتر باشد گوگل به همان مقدار به ارزش گذاری محتوا اهمیت خواهد داد.

چنانچه شما بتوانید در محتوایی نتیجه او گوگل را تصاحب کنید درصد تبدیل CTR تا ۸۰ درصد افزایش خواهد یافت. تمام این روش ها نیاز به یک سئو و برنامه تولید محتوا خوب و جذاب دارد. ما در مقاله راهنمای تدوین استراتژی بازاریابی محتوایی به صورت کامل برای نقش محتوای جذاب متوالی در افزایش کلیک بحث کرده ایم.

اسکیمای FAQ هم در کنار Review Schema به عنوان مکمل می تواند فضای بیشتری از صفحات گوگل برای افزایش کلیک مخاطب را اشغال کند. به گونه ای که شما با یک محتوا و نمایش تعدادی پرسش و پاسخ می توانید ارزش بهبود CTR خود را تا سه برابر افزایش دهید.

مطالعه بیشتر: ریچ اسنیپت چیست + بررسی انواع Rich Snippet ها

  • هدف گذاری یا استراتژی تولید محتوا برای افزایش نرخ تبدیل یا CTR در سئو

نرخ کلیک یا سی تی آر به عنوان یک فاکتور قرار گرفتن در نتایج اول گوگل محسوب نمی شود. بلکه تولید محتوا به صورت منظم و هدفمند متناسب با نیاز مخاطب در بالا رفتن ارزش و جایگاه کلمه کلیدی برای کلیک تاثیر دارد.

فرض کنید شما در حوزه لباس فعالیت دارید. باید برای هر چهار فصل از محتوای مناسب آن فصل استفاده کنید تا بتوانید مشتریان خود را جذب کنید. ساعت انتشار، تعداد محتوا در هفته، روز، ماه در استراتژی تولید محتوا استفاده می شود. برای درک و اهمیت استراتژی تولید محتوا مقاله تدوین استراتژی تولید محتوا  را مطالعه کنید.

استفاده از محتوای رباتی ممنوع است.

  • استفاده از محتوای رباتی ممنوع است.

شاید اگر یک جستجو در صفحات اینترنت بزنید افزونه و برنامه های مختلف تولید محتوا به صورت ربات برای تولید محتوای بدون دردسر می توانید پیدا کنید. اما بدانید استفاده از محتوای ربات گوگل یکی از اشتباهات رایج بوده که باعث کاهش نرخ کلیک CTR خواهد شد.

جدا از آن خود موتور جستجوی گوگل آنقدر هوشمند است که بتوانید محتوای مناسب مخاطب از محتوای تولید شده توسط ربات را تشخیص دهد. پس دنیال ربات های تولید محتوا نروید. چرا که شما هدف خود را برای تولید محتوایی که بتواند نیاز و هدف مخاطب را تامین کند است نه پر کردن محتوا برای جذب نظر گوگل.

  • توجه به نگارش، نیم فاصله و حذف کلمات زاید

استفاده از نیم فاصله برای جداسازی کلمات دو بخشی بسیار اهمیت دارد. به عنوان مثال بهتر است به جای ” روش های ” از نیم فاصله “روش‌های” استفاده شود. کلمات زاید و اضافی داخل محتوا تا حد ممکن کم کنید. اینکار با استفاده از افزونه های سئو مانند yoast به صورت ساده قابل شناسایی و اصلاح است.

سعی کنید به جای استفاده از URL فارسی از لاتین استفاده کنید تا هم نقشه سایت شما منظم و مرتب نمایش داده شود هم امکان اشتراک گذاری لینک در شبکه های اجتماعی راحت و قابل فهم باشد.

جدا از آن موتورهای گوگل درک بهتری نسبت به کلمات فارسی دارند و اینکار باعث نمایش بیشتر مقاله شما در گوگل و نتیجه افزایش CTR خواهد داشت.

بهبود سئوی محلی

  • بهبود سئوی محلی

سئو محلی را فراموش نکنید. گوگل به وب سایت هایی که سایت خود را متناسب با محل قرار گیری محلی تنظیم کرده است اهمیت بیشتری می‌دهند. اگر آدرس محل خدمات یا شرکتی هستید با استفاده از نقشه گوگل یک محل مشخص در گوگل ثبت کنید. ساعت کار و تلفن تماس و نوع زمینه خدماتی خود را مشخص کنید. برای درک بهتر و کامل مقاله سئو محلی یا Local SEO چیست؟ را مطالعه کنید.

نتیجه گیری

هر چقدر محتوای سایت شما بهتر و اصولی باشد به همان مقدار در تسخیر جایگاه های نخست گوگل تاثیر دارد. بهبود جایگاه محتوا در گوگل باعث افزایش CTR و Imersion خواهد شد. استفاده از شبکه های اجتماعی، اشتراک لینک محتوا در تبلیغات و بازاریابی اینترنتی در بالا بردن CTR نقش دارد. سعی کنید برای مخاطب خود کار کنید نه نتایج موتور گوگل. با اینکار ناخواسته هم به جایگاه خوبی خواهید رسید و هم نرخ تبدیل یا CTR در سئو شما افزایش یافته و جایگاه بهتری از رقبا خواهید داشت.

۵/۵ - (۲ امتیاز)

با ارائه محتوای کاربردی، تجربه بهتری از سئو و بازاریابی دیجیتال برای شما پدید می آوریم.

عضویت

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

[mailpoet_form id="1"]

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *