چگالی کلمات کلید‌ی یا Keyword Density چیست؟

چگالی کلمات کلید‌ی یا Keyword Density چیست؟

در حوزه‌ی تولید محتوا و سئو، کلمات کلید‌ی جزو اولین نکاتی هستند که نیازمند توجه می‌باشند. اگر می‌خواهید در دریا‌یی از انواع صفحات، رتبه‌ی صفحه‌ی خود را بهتر کنید، باید استفاده‌ی دقیق و اصولی از آن‌ها را یاد بگیرید و آن‌ها را با مناسب‌ترین چگالی بکار ببرید. در غیر این صورت عدم توجه به تراکم آن‌ها منجر به پایین رفتن رنک صفحه در SERP می‌شود. پس اگر همین حالا هم سوالاتی درباره‌ی چگالی کلمات کلید‌ی، ذهن شما را مشغول کرده‌اند، با من همراه شوید تا در پایان مطلب بتوانید دید و عملکرد بهتر‌ی نسبت به این موضوع بیابید.

مطالعه بیشتر: آموزش تحقیقات کلمات کلیدی (راهنمای جامع و کامل )

فرض کنید شما واژگان مناسب و ترند را برای موضوع خود یافته‌اید و حالا قصد دارید نوشتن مطلب خود را آغاز کنید. اصلا می‌دانید که چطور، چه تعداد و یا در کجا‌ها باید از این کلمات استفاده کنید؟ شاید موضوع به نظر ساده بیاید؛ اما محتوا‌ی شما باید برای تعیین ارزش حتما از فیلتر‌ها‌ی پیش روی خود عبور کند. عدم رعایت موارد‌ی هر چند ساده می‌تواند ارزش محتوا‌یی که یک زمان طولانی برای ساخت آن صرف کرده‌اید را از بین ببرد. با این اوصاف به نظرم حالا بهتر است به سراغ بحث اصلی، یعنی تراکم واژه‌ها‌ی کلید‌ی برویم تا مطالب خود را به‌واسطه‌ی آن توسعه دهیم.

چگالی کلمات کلیدی - مارکترها

Keyword density چیست؟

در ابتدا بهتر است با مفهوم چگالی و ارتباط آن با کلمات کلید‌ی بپردازیم. با استفاده از keyword density می‌توان تعداد کلمات کلید‌ی را طی هر مطلبی تعیین کرد. چگالی واژگان کلید‌ی یعنی درصد تکرار آن‌ها نسبت به کل کلمات.

اما چرا تعیین تراکم و یا به عبارتی چگالی این واژگان اهمیت دارد؟

می‌توان گفت که خزنده‌ها‌ی موتور‌ها‌ی جستجو با خزش در صفحه، در گام اول تلاش می‌کنند که به موضوع محتوا پی ببرند. کلمات کلید‌ی در همین راستا به وجود آمده‌اند و همچنین نحوه‌ی به‌کارگیری آن‌ها، مستقیما بر رنک صفحه تاثیر می‌گذارد. بنابراین استفاده‌ی بی‌دقت از آن‌ها، چیز‌ی جز ضرر به دنبال نخواهد داشت. سوالی که در این بخش مطرح می‌شود، این است که تراکم مناسب کلمات، چه تراکمی است؟

 

افراط و تفریط در استفاده از واژگان کلید‌ی

در گذشته زمانی که اهمیت کلمات کلید‌ی در سئو‌ی سایت مشخص شد، افراد زیاد‌ی تلاش کردند تا با استفاده از آن رنک صفحات خود را بالا ببرند. آن‌ها فهمیدند که با انجام این کار ساده، به‌راحتی می‌توانند به جایگاه‌ها‌ی بالا‌تر صعود کنند. نتیجه‌ی این کار، وجود بیش از حد کلمات اصلی در متن بود که منجر به نا‌خوانایی محتوا و گیج شدن کاربران می‌شد. تنها چیز‌ی که در این مطالب دیده می‌شد، کوهی از کلمات کلید‌ی بود. به‌وجودآمدن چنین حالتی Keyword Stuffing نامیده می‌شود که یعنی سر‌ریز‌شدن کلمات کلید‌ی. بعد از آن طراحان موتور‌ها‌ی جستجو به روزنه‌ای که در طراحی برنامه بود، پی بردند. سپس آن‌ها الگوریتم‌ها‌یی را طراحی کردند که نسبت به زیاد‌ی چگالی کلمات کلید‌ی حساسیت نشان می‌دادند و رنک سایت را پایین می‌کشاندند.

از طرف دیگر عدم وجود واژگان کلید‌ی و یا حتی تفریط در به‌کارگیری آن‌ها دردسر‌ساز است؛ اما چگونه؟ بگذارید این مورد را شفاف کنم. وجود کلمات کلید‌ی راهی برای تشخیص موضوع محتوا برای خزندگان گوگل است. شما نمی‌توانید تنها با یک بار استفاده از کلمه‌ی اصلی، انتظار داشته باشید تا موضوع محتوا برای موتور‌ها‌ی جستجو آشکار شود. بعلاوه استفاده از عبارات کلید‌ی در بخش‌ها‌ی مناسب و بجا، خط فکر‌ی را برای کاربر شفاف و موضوع مورد‌بحث را به او یادآوری می‌کند. این روش، همان تکنیکی است که ما روزانه در هر بحثی که می‌کنیم، به طور نا‌خود‌آگاه آن را بکار می‌بریم.

اهمیت کلمات کلیدی در سئو - مارکترها

پس برای بهبود اوضاع، گوگل در کنار فاکتور‌ها‌ی سابق خود، کیفیت و داشتن اطلاعات سود‌مند را هم به الگوریتم موتور‌ها‌ی جستجو افزود. با این اوصاف استفاده از عبارات کلید‌ی تا زمانی که محتوا‌ی شما چیز‌ی برای عرضه نداشته باشد، کاملا بی‌فایده است. پس اول مطلب ارزشمند خود را تولید کنید؛ سپس از واژه‌ها‌ی کلید‌ی،  به طور اصولی استفاده نمایید. اینجا است که اهمیت چگالی کلمات کلید‌ی به میان می‌آید.

 

نحوه‌ی محاسبه چگالی واژگان کلید‌ی

گفتیم که این عبارت، درصد تکرار کلمه‌ی کلید‌ی را در طول محتوا مشخص می‌کند؛ اما آیا می‌دانید چطور محاسبه می‌شود؟

محاسبه‌ی آن کار سختی نیست، کافی است تعداد کلمات کلید‌ی که تکرار شده است را بر تعداد کل واژگان متن تقسیم کرده و بعد در ۱۰۰ ضرب کنید. خب، لابد حالا از خود می‌پرسید که من نحوه‌ی محاسبه‌ی تعیین چگالی را می‌دانم؛ اما بهترین چگالی، چند درصد است؟

طبق تجربه‌ای که سئو‌کاران حرفه‌ای در طی سال‌ها کسب کرده‌اند، بهترین چگالی ممکن از ۱ تا ۴ درصد متغیر است. بااین‌حال این به این معنا نیست که شما در یک متن ۱۰۰ کلمه‌ای، ۴ درصد از آن، یعنی ۲۵ کلمه را به واژه‌ها‌ی کلید‌ی اختصاص دهید. پس انتخاب ۱، ۲، ۳ و یا ۴ درصد کاملا به طول محتوا‌ی شما بستگی دارد. برای درک بهتر این موضوع خود را جا‌ی مخاطبتان قرار دهید. خواهید دید که متنی را دوست دارید که سلیس، طبیعی و روان باشد. پس بهتر است با درک کافی و باتوجه‌به طول مطلب، چگالی کلمات کلید‌ی و در نهایت تعداد آن‌ها را تعیین نمایید.

بااین‌حال در صورت دشوار‌ی انجام این محاسبه و یا حتی نگرانی از بابت آن، می‌توانید از افزونه‌ی Yoast بهره بگیرید. این افزونه علاوه بر کمک در یافتن کلمات کلیدی ترند و مناسب، توانایی محاسبه عبارات کلید‌ی را نیز دارد و با استفاده‌ی افراطی از آن‌ها به شما هشدار می‌دهد.

 

اهمیت کلمات کلید‌ی فرعی یا ثانویه

کلمات کلید‌ی در سایت تنها به کلمات کلید‌ی اصلی محدود نمی‌شوند. شما می‌توانید از واژه‌ها‌ی مرتبط و یا حتی هم‌معنی کلمه‌ی کلید‌ی اصلی هم کمک بگیرید. اگر نگران این هستید که در این صورت گوگل این کلمات را شناسایی نکند؛ باید بگویم که موتور‌ها‌ی جستجو را دست‌کم گرفته‌اید. این الگوریتم‌ها‌ به‌قدری هوشمند طراحی شده‌اند که به‌خوبی متوجه تنوع و ارتباط واژه‌ها می‌شوند. بنابراین برای جلوگیری از زیاده‌روی در وارد‌کردن این کلمات به متن، گوگل راهی پیش پا‌ی شما گذاشته است و آن هم کلمات فرعی هستند. پس به‌جای تمرکز روی یک واژه می‌توانید از چندین عبارت فرعی هم در کنار عبارت کلید‌ی اصلی استفاده کنید. بعلاوه حضور واژه‌ها‌ی کلید‌ی فرعی در محتوا‌ی شما، یک روش هوشمندانه برای افزایش ترافیک سایت و بالا‌بردن رنک آن است. بااین‌حال نکته‌ای که باید به آن توجه داشته باشید، این است که کلمات اصلی، اصلی و فرعی نیز همچنان فرعی بمانند. این به این معنا است که در به‌کارگیری کلمات کلید‌ی فرعی هم زیاده‌روی نکنید. در غیر این صورت سر‌ریز کلمات یا Keyword Stuffing حتی در این مورد نیز رخ خواهد داد.

برای  اینکه مطمئن شوید که از بهترین keyword density در محتوا استفاده می‌کنید، اپ‌ها و وبسایت‌ها‌ی کاربردی طراحی شده‌اند. امروزه که بازار تولید محتوا داغ است، نمی‌توان انتظار داشت که باتکیه‌بر فرض و گمان بتوان رنک بالا‌یی به دست‌آورد. برای اینکه بتوانید بهترین کلمات را برای موضوع مورد‌نظر خود بیابید، لازم است که مطابق جستجو‌ها‌ی کاربران پیش بروید. هم‌اکنون چند نمونه از این افزونه‌ها و وبسایت‌ها را به شما معرفی می‌کنم.

 • Yoast Seo
 • Keyword Planner
 • Google Search Console
 • KWFinder
 • Keywordtool.io

محل افزودن کلمات کلید‌ی

حال بهتر است جا‌ی مناسب قرارگیری واژه‌ها‌ی کلید‌ی را هم بیاموزیم. اهمیت محل قرارگیری کلمات کلیدی هم به همان اندازه‌ی چگالی کلمات کلید‌ی مهم است؛ پس توصیه می‌کنم نسبت به آن بی‌تفاوت نباشید. حتی اگر از بهترین عبارات کلید‌ی با مناسب‌ترین تراکم هم استفاده کنید، باز کافی نیست. جای‌گذاری عجولانه و بدون اصول آن‌ها، صفحه‌ی شما را با مشکلاتی مواجه خواهد کرد.

بهترین قسمت‌ها برای تعبیه کلمات کلید‌ی عبارت‌اند از:

 • عنوان
 • تگ عنوان یا H1
 • توضیحات متا (Meta Description)
 • بدنه یا متن اصلی
 • آدرس یا لینک سایت (URL)
 • تگ Alt تصاویر‌ی که در صفحات قرار می‌گیرند
 • لینک‌ها‌ی داخلی

 

افزایش رنک با کلمات کلید‌ی تصادفی!

کلمات کلید‌ی اصلی و فرعی، هر دو گروه، واژگانی هستند که ما با انتخاب و گنجاندن عمد‌ی آن‌ها در متن، قصد جلب توجه خزندگان گوگل را داریم. حتی برای تحقق آن، از قانون چگالی کلمات کلید‌ی نیز استفاده می‌کنیم. در حقیقت هدف نهایی این کار افزایش رنک صفحه در رقابت با سایر صفحات اینترنت است. بااین‌حال باید به این موضوع اشاره کنم که طبق آمار، این کلمات کلید‌ی، افزایش رنک شما را به طور قطعی تضمین نمی‌کنند. تنها کار‌ی که می‌توان بعد از انتشار محتوا در قبال این کلمات انجام داد، امید‌واری برای افزایش رنک است.

از طرف دیگر ممکن است اتفاقی غیر‌قابل‌باور هم رخ دهد و آن موثر‌بودن کلماتی است که از استفاده از آن‌ها هیچ قصد‌ی در افزایش رتبه نداشته‌اید. الگوریتم‌ها‌ی گوگل با یک نگاه کلی به متن صفحه، کلمات پر‌تکرار را می‌یابند و موضوع را تشخیص می‌دهند. در این روند ممکن است عبارت‌ها‌یی در مطلب شما باشند که به‌طور اتفاقی به‌عنوان کلمه‌ی کلید‌ی شناسایی شوند و حتی بواسطه‌ی آن‌ها رنک صفحه افزایش یابد. بنابراین افزایش رنک، کامیابی است که از طریق روش‌ها‌ی مختلف در پی عملکرد ما و حتی گاهی اوقات به‌طور اتفاقی حاصل می‌شود.

اهمیت کلمات کلیدی در رنک سایت - مارکترها

سخن آخر

نحوه‌ی به‌کارگیری کلمه‌ها‌ی کلید‌ی اولین نکته‌ای است که به افراد تازه‌کار در حوزه‌ی سئو آموزش داده می‌شود. این امر، نشانگر اهمیت زیاد آن است. متأسفانه ظاهر ساده‌ی آن برخی افراد را به اشتباه می‌اندازد؛ طوریکه فکر می‌کنند می‌توانند به‌راحتی از پس آن بر بیایند. با این حال موفقیت در هر کار‌ی به کسب دانش و تجربه در آن بستگی دارد. هر چقدر بیش‌تر بدانید، می‌توانید متمرکز و آگاهانه‌تر مسائل را حل کنید و در سئو پیشرفت داشته باشید.

باید به کلمات کلید‌ی از چندین جنبه نگاه کرد؛ این جنبه‌ها عبارت‌اند از:

 • انتخاب کلمات کلید‌ی
 • تراکم واژه‌ها‌ی کلید‌ی
 • محل جای‌دهی کلمات کلید‌ی

طی این مطلب ضمن تمرکز اصلی بر تراکم یا چگالی کلمات کلید‌ی، تلاش کردم تا در رابطه با دو مورد دیگر نیز نکات کوچکی را ذکر کنم. باید بدانید که حذف تنها یکی از این سه مورد، کارکرد کلمه‌ها‌ی کلید‌ی را از بین می‌برد. پس سعی کنید به طور هم‌زمان هر سه‌ی آن‌ها، به‌خصوص تراکم واژگان کلید‌ی را بیاموزید و اجرا کنید. با رعایت این موارد می‌توانید تصور خود از رنک بالا‌ی صفحه‌ها‌یتان را کاملا به واقعیت تبدیل نمایید.

۵/۵ - (۲ امتیاز)

من در زمینه تولید محتوای متنی مشغول به فعالیت هستم و با وب سایت های مختلفی همکاری کردم. به فعالیت و یادگیری در زمینه سئو و دیجیتال مارکتینگ هم علاقه زیادی دارم

عضویت

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

[mailpoet_form id="1"]

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *