مدیر سئو کیست؟ و چه کار‌ی انجام می‌دهد؟

مدیر سئو کیست؟ و چه کار‌ی انجام می‌دهد؟

امروزه با وجود قوانین سخت‌گیرانه‌ی موتور‌ها‌ی جستجو در زمینه‌ی رنکینگ سایت‌ها، نمی‌توان بدون یک مدیر Seo ماهر، کار را به اوج رساند. از طرف دیگر با گذشت زمان، کاربران و همچنین افراد‌ی که از طریق اینترنت به کسب‌و‌کار می‌پردازند، بیش‌تر می‌شوند. با این اوصاف اگر یک مدیر Seo در کنار تیم تولید محتوا نباشد، به‌سختی می‌توان صفحات را برای بازدید کاربران بهبود داد. حال می‌پرسید مدیر سئو کیست یا چه چیز‌ی این شخص را تا این حد خاص می‌کند؟ خب، این دقیقا موضوعی است که امروز قرار است با شما به اشتراک بگذارم.

مطالعه بیشتر: سئو چیست و چه کاربردی دارد؟

ممکن است شما شخصی باشید که به دنبال پیشرفت در کسب‌و‌کار خود می‌باشد و از همین جهت هم‌اکنون در پی یک مدیر Seo لایق و کارآمد است. حتی ممکن است کسی باشید که می‌خواهد در زمینه‌ی سئو چندین قدم به جلو حرکت کند و کم‌کم مهارت خود را در حوزه‌ی مدیریت نیز بالا ببرد. مهم نیست هدف شما از مطالعه‌ی این مقاله چیست! شک نداشته باشید که صرف چند دقیقه برای مطالعه‌ی آن، در هر صورت برای شما مفید خواهد بود. پس با من همچنان همراهی کنید تا شما را با مدیر سئو و وظایف آن آشنا کنم.

مدیر سئو - مارکترها

سئو (Seo)

گرچه ممکن است با حوزه‌ی سئو آشنا باشید؛ اما بهتر است قبل از پاسخ‌دهی به سوال “مدیر سئو کیست“، برای داشتن یک نگاه وسیع‌تر، به طور جزئی به تعریف Seo هم بپردازیم. Seo مخفف Search Engine Optimization می‌باشد که به معنا‌ی بهینه‌ساز‌ی برای موتور‌ها‌ی جستجو است. بگذارید مسئله را کاملا ساده توضیح دهم. همه‌ی ما در طول روز بار‌ها و بار‌ها به سراغ موتور‌ها‌ی جستجو‌یی از جمله گوگل می‌رویم. در باکس جستجو عبارتی را می‌نویسیم و بعد تمام. به‌سرعت ده‌ها صفحه در پیش چشمان ما ظاهر می‌شوند که همگی حاوی مطالبی در رابطه با آن عبارت هستند. ما اغلب چندین صفحه‌ی اول را انتخاب می‌کنیم و به آن‌ها وارد می‌شویم. پس با این اوصاف چند صفحه‌ی اول، همیشه شانس بیش‌تر‌ی برای دیده‌شدن دارند. درحالی‌که سایت‌ها‌ی بعد بازدید کم‌تر‌ی می‌گیرند؛ اما چرا؟

خب، باید بگویم که فرآیند‌ی به نام Seo چنین تفاوت بزرگی را پدید می‌آورد. الگوریتم‌ها‌ی موتور‌ها‌ی جستجو به‌سادگی رنک‌ها‌ی اول را به سایتی نمی‌سپارند، سئو دلیل این امر است. در حقیقت با سئو می‌توان سایت را تا حد‌ی توسعه داد که بتواند مطابق قوانین گوگل باشد. به‌عبارت‌دیگر نحوه‌ی عبور از هفت‌خان موتور‌ها‌ی جستجو، چیز‌ی است که کفایت صفحه‌ها را تعیین می‌کند. به یاد داشته باشید که هرچقدر صفحه‌ی شما رنک بیش‌تر‌ی داشته باشد، بازدید بیش‌تر‌ی دریافت می‌کند و در نهایت شما به درآمد‌زایی بیش‌تر‌ی هم می‌رسید.

خب، این کار ساده‌ای نیست و برای عملی شدن آن باید از سئو‌کاران حرفه‌ای و از آن مهم‌تر یک مدیر سئو کمک گرفت. بدون وجود شخص مدیر، شرایط سخت می‌شود و حتی اغلب ممکن است اوضاع غیر‌قابل‌کنترلی پدید بیاید. پس در ادامه به معرفی این شخص می‌پردازیم.

 

مدیر سئو کیست؟

ممکن است در نگاه اول، این موقعیت با مدیریت بازاریابی یکی دیده شود. در حقیقت هر دو یک هدف را دنبال می‌کنند، یعنی افزایش آگاهی و همچنین افزایش فروش؛ اما به‌هیچ‌وجه یکسان نیستند. در ادامه با تعریفی که از مدیر Seo و وظایف او ارائه می‌کنم، می‌توانید به این موضوع به‌خوبی پی ببرید.

این شخص یا به عبارت دیگر Head of Seo کسی است که مدیریت کامل تیم سئو به دست اوست. درحقیقت تولید محتوا، تعیین استراتژی‌ها و پیشبرد آن‌ها، نظارت بر افراد و… همگی تحت‌نظر او انجام می‌شوند. اهمیت وجود یک مدیر Seo را می‌توان درست به اهمیت مهره‌ی وزیر در بازی شطرنج شباهت داد. بدون او نمی‌توان تولید محتوا و سئو را در مسیر درستی که باید، پیش برد. به همین دلیل به‌احتمال زیاد بدون این مدیر، شما هر هزینه‌ای که در حوزه‌ی سئو صرف کنید، پس از مدتی به باد می‌رود. پس بهتر است از همان ابتدا حرفه‌ای عمل کنید تا با صرفه‌جویی در سرمایه و زمان، با قدرت به تولید محتوا بپردازید. یک مدیر با‌کفایت و خلاق در زمینه‌ی سئو، با آگاهی کامل نسبت به توانا‌یی‌ها‌ی افراد گروه خود، می‌داند که چه وظیفه‌ای را به چه کسی بسپارد. اهمیت این موضوع به‌قدری بالا است که موفقیت در تشخیص آن می‌تواند بهترین بازدهی ممکن را به وجود آورد.

 

یک مدیر Seo چه وظایفی دارد؟

گفتیم که مدیریت سئو و مدیریت بازاریابی یکی نیستند. مدیریت سئو به دلیل نقش فنی خود، تخصصی‌تر است. برای درک این موقعیت کافی است نگاهی به وظایف یک مدیر سئو بیندازیم.

 • توسعه‌ی وبسایت و شبکه‌ها‌ی اجتماعی

می‌توان گفت که مهم‌ترین وظیفه در حیطه‌ی مدیریت سئو، توسعه‌ی سایت و Seo است. برای تحقق آن لازم است که این شخص به بهترین شکل ممکن تیم خود را رهبر‌ی کند. او همیشه باید بر افراد خود نظارت کافی داشته باشد تا کار‌ها بدون اشتباه پیش بروند. توانایی رهبر‌ی و هدایت تیم برای دستیابی به موفقیت  بسیار حیاتی است و تنها از یک مدیر سئو‌ی لایق و با‌مهارت بر‌می‌آید.

 • تعیین استراتژی و نقشه‌ی راه

تعیین استراتژی همیشه به عهده‌ی مدیر Seo می‌باشد. ممکن است ایده‌ها‌ی استراتژی‌ها‌ی مختلف سئو توسط اعضا‌ی تیم هم پیشنهاد شوند؛ با این حال در نهایت مدیر تیم در مورد نقشه‌ی راه تصمیم می‌گیرد و تیم را هم‌سو با آن هدایت می‌کند. از جمله استراتژی‌ها‌یی که در سئو شناخته‌شده هستند، می‌توان به به‌روز‌رسانی محتوا‌ها‌ی قبلی، تمرکز بر افزایش بازدید، انجام تبلیغات و یا تولید محتوا‌ها‌ی جدید اشاره کرد.

 • تحقیق کلمه کلید‌ی

کلمات کلید‌ی جزو اولین و مهم‌ترین عناصر در سئو می‌باشند؛ چرا‌که با استفاده از کلمه‌ی کلید‌ی نا‌مناسب و یا اسپم، زحمات کل تیم بر باد می‌رود. بنابراین باید کلماتی را انتخاب کرد که از کاربران، انتظار بیش‌تر‌ی برای استفاده از آن‌ها می‌رود. در نتیجه این مسئولیت مهم نیز به عهده‌ی مدیر تیم سئو است.

بررسی وظایف مدیر سئو - مارکترها

 • آموزش اعضا‌ی تیم

اعضا‌ی تیم، چه آنان که به‌عنوان کار‌آموز فعالیت می‌کنند و یا حتی کسانی که به طور حرفه‌ای در این حوزه مشغول به فعالیت هستند، همگی به آموزش و راهنما‌یی نیاز دارند. دنیا‌ی آنلاین و تکنولوژی روز‌به‌روز در حال پیشرفت است. با این اوصاف اگر بگویم دقیقه‌به‌دقیقه و یا حتی ثانیه به ثانیه موقعیت اکنونی نسبت به قبل تغییر می‌کند، اغراق نکرده‌ام. کسب اطلاعات موثق و به‌روز و انتقال آن‌ها به تک‌تک افراد گروه از جمله ضروری‌ترین وظایف یک مدیر سئو‌ی شایسته است.

اما مسئولیت‌ها تنها به اینجا ختم نمی‌شوند. موارد زیر، سایر وظایفی هستند که به‌عنوان یک فرد فعال در حوزه‌ی مدیریت سئو باید انجام داد.

 • مدیریت و توسعه‌ی محتوا
 • به‌وجودآوردن یک انجمن آنلاین از اعضا‌ی تیم
 • طراحی هوشمندانه‌ی بک‌لینک‌ها برای سئو‌ی خارجی
 • نظارت و آنالیز وبسایت و کاربران آن
 • مدیریت دیجیتال مارکتینگ
 • برقراری ارتباط با مراکز تبلیغات
 • کنترل امنیت سایت
 • سنجش موقعیت و واگذاری وظایف به اعضا
 • و…

مطالعه بیشتر: کارشناس سئو کیست؟

چگونه مدیر سئو شویم؟ آن هم یک مدیر کار‌بلد؟

خب حالا که به جواب سوال‌ها‌یی از جمله مدیر سئو کیست و چه وظایفی دارد پی بردید، بهتر است که کمی به این موضوع بپردازیم که چطور می‌توان به بهترین مدیر تبدیل شد.

 • بهترین استراتژی را پیش بگیرید

برای تعیین استراتژی باید افق دید خود را گسترده‌تر کنید. یعنی طوری عمل کنید که موفقیت فردا‌ی محتوا‌ها را نیز تا حد‌ی تضمین کنید. برای این کار هدف خود را تعیین کرد. هدف شما به‌عنوان مدیر Seo باید با هدف شرکت هم‌سو باشد تا بهترین نتیجه دستگیر شما شود. بعد از شناسایی هدف، تعیین استراتژی و توسعه‌ی محتوا‌ها بهتر پیش می‌روند. برای پیشرفت در این حوزه بهتر است حتی دانشی را هم در زمینه‌ی بازاریابی و تجارت کسب نمایید.

 • همیشه به‌روز باشید

همان‌طور که پیش‌تر ذکر کردم، این صنعت در حال گسترش و توسعه است، درست مثل سایر صنایع. پس برای تضمین موفقیت خود، لازم است که اطلاعات خود را مرتبا به‌روز کنید. در غیر این صورت تغییر الگوریتم‌ها، منجر به تزلزل صفحات شما می‌شوند.

 • عملکرد خود را تحلیل کنید و خود را به چالش بکشید

بدون تحلیل داده‌ها نمی‌توان در هیچ کار‌ی موفق شد. شما باید بتوانید در هر پروژه‌ای عملکرد خود را بسنجید. پیشنهادات و کار‌ها‌یی که انجام گرفته و یا حتی نگرفته‌اند را بررسی کنید تا به بهترین نتیجه برسید‌. در این صورت می‌توانید عملکرد خود را هر بار بهبود ببخشید. با این کار دید گسترده‌تر‌ی نه‌تنها نسبت به خود بلکه نسبت به اعضا‌ی تیم و محتوا خواهید داشت. نتیجه‌ی این کار پیشرفت شغلی و همچنین توسعه‌ی سایت است.

 

مهارت‌ها‌ی لازم برای استخدام شدن

 • داشتن دانش کافی در زمینه‌ها‌ی بازاریابی، کسب‌و‌کار و علوم کامپیوتر از موارد‌ی هستند که از مدیران سئو انتظار می‌روند. بنیان‌گذار وبسایت معروف Moz و یکی از بهترین متخصصین حوزه‌ی سئو، رند فیشکین (Rand Fishkin) در این حوزه به بازار‌یابی T شکل (T-Shaped Marketing) اشاره می‌کنند. این شیوه به طور خلاصه یعنی داشتن آگاهی سطحی نسبت به طیف وسیعی از موضوعات به‌علاوه‌ی آگاهی زیاد و وسیع در یک یا چندین حوزه.
 • شما قرار است مهم‌ترین تصمیمات را برای Seo بگیرید. بنابراین برای یافتن کار به‌عنوان مدیر سئو در یک کسب‌و‌کار خوب، علاوه بر موارد گفته‌شده باید سابقه‌ای هم از کار‌ها‌ی گذشته‌ی خود ارائه کنید. تجربه‌ها‌ی موفقیت‌آمیز‌ی که طرف مقابل را برای استخدام شما ترغیب کند.
 • بعلاوه لازم است داشتن دانش و فهمی در رابطه با کد‌ها و زبان‌ها‌ی برنامه‌نویسی از جمله HTML، Javascript و یا CSS داشته باشید، مزیتی چشمگیر برای شما محسوب می‌شود.

و اما موارد‌ی که در ادامه ذکر می‌کنم، از مدارکی هستند که به‌ندرت در مصاحبه‌ی شغلی عنوان و مطالبه می‌شوند.

 • سابقه‌ی مدیریت سئو
 • مدرک لیسانس در رشته‌ها‌یی مثل علوم کامپیوتر، بازاریابی، امور مالی و…

با فراهم‌کردن مدارکی از این دست می‌توانید در یک شرکت خوب به‌عنوان مدیر Seo مشغول به کار شوید و با مهارت‌ها‌ی خود، کسب‌و‌کار آن را رونق دهید.

مدیر سئو کیست؟ - marketerha

سخن آخر

خب، در این مقاله سعی کردم که به تمامی سوالاتی که در ذهن شما بود، پاسخ دهم. از جمله اینکه مدیر سئو کیست و یا اینکه چه وظایفی دارد. به‌عنوان صاحب شرکت و یا هر نوع کسب‌و‌کار‌ی، از توضیحات گفته‌شده استفاده کنید تا بهترین مدیر را برای تیم سئو‌ی خود استخدام نمایید. اگر هم فرد‌ی هستید که قصد دارید به‌عنوان یک مدیر Seo در جا‌یی مشغول به کار شوید، اطلاعات داده شده را بکار بگیرید تا بهترین نتیجه را از خود به نمایش بگذارید. به این ترتیب بدون شک شما به فرد‌ی تبدیل خواهید شد که همه برای رونق کسب‌و‌کار خود، به دنبال او هستند. میانگین درآمد مدیر سئو نیز باتوجه‌به محل کار، نوع آن و البته مهم‌تر از آن، نحوه‌ی کار شما می‌تواند متفاوت باشد. بااین‌حال اگر همیشه با سخت‌کوشی کار کنید و هوشمندانه عمل نمایید، می‌توانید شاهد پیشرفت خود و همچنین افزایش شگفت‌انگیز درآمد خود باشید.

۵/۵ - (۲ امتیاز)

من در زمینه تولید محتوای متنی مشغول به فعالیت هستم و با وب سایت های مختلفی همکاری کردم. به فعالیت و یادگیری در زمینه سئو و دیجیتال مارکتینگ هم علاقه زیادی دارم

عضویت

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

[mailpoet_form id="1"]

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *