آموزش سئو ویدیو | آموزش جامع سئو و بهینه سازی ویدیو برای گوگل

آموزش سئو ویدیو | آموزش جامع سئو و بهینه سازی ویدیو برای گوگل

آموزش سئو ویدیو یکی از پرتکرارترین سوالات شما کاربران عزیز وب سایت مسیر سئو بود که در این روز‌ها مطرح شده بود و تصمیم گرفتم که برای پاسخ به آن یک مقاله بنویسم. در این مقاله خیلی ساده و سریع یاد می‌گیریم که چگونه یک ویدیو را سئو کنیم.
قبل از هر چیز باید بگوییم که اصلاً سئو ویدیو چیست ؟ در واقع سئو ویدیو یعنی اینکه ویدیو‌های شما در نتایج گوگل رتبه بهتری بگیرد و در نتایج بالاتری از گوگل نمایش داده شود تا بتوانید احتمال ورود مشتریان بالقوّه را بیشتر کرده و به رشد تجارت آنلاین خودتان کمک کنید.

سوالات متداول شما در مورد سئو ویدیو

[toggles title=”سئو ویدیو چیست؟”]

اگر ما کاری کنیم که محتواهای ویدیویی ما در گوگل رتبه بهتری بگیرد، یعنی توانسته ایم به خوبی روی سئو ویدیوها کار کنیم.
[/toggles]

[toggles title=”چگونه یک ویدیو سئو می شود؟”]

در این مقاله دقیقاً می خواهیم به تکنیک‌های سئو ویدیو اشاره کنیم. امّا یکی از مهم ترین عوامل آن انتخاب یک عنوان مناسب و شامل عبارات کلیدی برای ویدیو است.

[/toggles]

[toggles title=”آیا انتخاب هاست در سئو ویدیو تاثیر دارد؟”]

قطعاً بله. هر چه ویدیو شما سریعتر بارگزاری شود و کاربر با حسِّ بهتری آن ویدیو را تماشا کند، قطعا در افزایش رتبه آن تاثیر خواهد داشت.
[/toggles]

 

.

چرا سئو ویدیو آنقدر اهمیّت دارد؟

همه ما می دانیم که محال است، به گوشی خودمان یا صفحات مختلف وب ‌سایت‌ها سری بزنیم و ویدیویی در آن صفحات مشاهده نکنیم. ویدیو مارکتینگ رکن اصلی بازاریابی دیجیتال در دنیای امروز کسب و کارهای آنلاین به حساب می‌آید. بنابراین علاوه بر تولید و انتشار ویدیو، بهینه سازی آن برای گوگل هم اهمیّت بسیار زیادی پیدا کرده که در ادامه به روش‌های بهینه سازی و سئو ویدیو خواهیم پرداخت.

قبل از مطالعه ادامه مطلب بد نیست که این ویدیو را تماشا کنید.

انتخاب یک هاستینگ مناسب برای پخش ویدیو در وب‌ سایت

قدم اوّل این است که زیربنای ویدیو را محکم کنیم ! قطعاً برای اینکه ویدیو با سرعت بالا بارگزاری شود، نیاز به یک هاست حرفه‌ای و مناسب مخصوص میزبانی ویدیو داریم.

حتما در گوگل عبارت “خرید هاست مناسب ویدیو” را جست و جو کنید، شرکت‌هایی هستند که به صورت کاملاً اختصاصی هاست‌های میزبانی ویدیو ارائه می‌کنند و شما می توانید با اتّصال این هاست‌ها به وب‌سایت اصلی خودتان، ویدیو‌ها را به صورت مجزّا بر روی سایت بارگزاری کنید و این باعث می‌شود که هم سرعت بارگزاری ویدیوها افزایش یابد و هم اینکه فشار به سرور اصلی سایت شما وارد نشود.

با خرید هاست مناسب برای دانلود یا استریم ویدیو، تجربه بهتری را برای کاربران خود ایجاد کنید که این بهبود تجربه کاربری هم قطعاً در بهبود رتبه وب ‌سایت شما تاثیر خواهد داشت.

تاثیر یک کاور مناسب در سئو ویدیو

انتخاب کاور یا همان (Thumbnail) تاثیر بسیاری زیادی بر روی افزایش کلیک ویدیو در نتایج موتورهای جست و جو خواهد داشت. این تصاویر بند انگشتی که هنگام تعریف ویدیو در وب‌سایت باید آپلود شود، دقیقاً در گوگل نمایش داده می‌شود و اگر جذّابیت داشته باشد، سبب افزایش کلیک ویدیو شده و هم تاثیرش در افزایش بازدید ویدیو نمایان می‌شود و هم اینکه به بهینه سازی وب سایت شما بسیار کمک خواهد کرد.

انتخاب کاور مناسب برای سئو در گوگل

انتخاب title و متای توضیحات مناسب

یکی دیگر از اصلی ترین المان‌های سئو ویدیو، انتخاب title و متای توضیحات مناسب است که باید برای ویدیوهای خود انتخاب کنید. می توان گفت گوگل از روی همین محتوای تگ title و متای توضیحات ویدیوی شماست که متوجّه می شود این ویدیو راجع به چه موضوعی صحبت می‌کند.
پس برای انتخاب عنوان و توضیحات ویدیوهای مورد نظر، وقت مناسبی صرف کنید و سعی کنید حتماً از عبارت کلیدی اصلی و همچنین عبارت مشابه (LSI) داخلی این تگ‌ها استفاده کنید.

انتخاب عنوان و توضیحات مناسب برای سئو ویدیو در گوگل

منبع اصلی ویدیوی شما کجاست؟

این موضوع برای گوگل مهم است که صاحب و مالک شخص تولید کننده ویدیو کیست و این ویدیو برای اولین بار در کدام وب‌سایت منتشر شده است.
بنابراین توصیه می‌شود اگر به فکر رتبه گرفتن ویدیوی خود در گوگل هستید، بهتر است ویدیو را در ابتدا روی هاست خودتان بر روی وب‌سایت آپلود کنید و پس از ایندکس شدن توسّط موتورهای جست و جو، آن را در سایر شبکه های اشتراک ویدیو ( آپارت، نماشا، تماشا، یوتیوب و…) منتشر کنید.
از طرف دیگر انتشار ویدیو اصلی که منبع اصلی آن وب سایت شما به حساب می‌آید، در سایر شبکه های اشتراک ویدیو سبب بیشتر دیده شدن ویدیو و شناخته شدن برند شما شده و این نکته هم به صورت غیر مستقیم بر سئو آن ویدیو شما تاثیر خواهد داشت.

گوگل را گیج نکنید!!!

گاهی اوقات می‌بینم که یک فرد، ویدیو خود را در صفحات مختلف وب ‌سایت خود منتشر می کند. این کار سبب گیج شدن گوگل می شود و نمی داند که دقیقاً کدامیک از صفحات را به عنوان نتیجه اصلی در گوگل نمایش دهد.
بنابراین سعی کنید که هر ویدیو را تنها و تنها در یک صفحه خاص آپلود کنید و محتوای همان صفحه را تا می‌توانید غنی و قوی کنید. این کار سبب می‌شود تا کم کم رتبه آن صفحه جان تازه‌ای به خود بگیرد.

درک بیشتر گوگل با تبدیل ویدیو به متن !

یکی از بهترین کارهایی که تاثیر مستقیم بر سئو سایت شما خواهد داشت و سبب رشد رتبه در گوگل می‌شود، این است که محتوای ویدیوی خودتان را به متن تبدیل کنید و با این کار گوگل بیشتر متوجّه موضوع و مفاهیم ویدیوی سایت شما شده و احتمال اینکه خیلی سریع تر در گوگل رتبه بگیرید بسیار بالا می‌رود.

تبدیل ویدیو به متن برای سئو ویدیو

کافیست که این کار را با کمک فریلنسرهایی که در وب‌ سایت پونیشا هستند با یک هزینه اندک انجام دهید یا اینکه از نرم افزارهایی مانند Google Docs برای تبدیل صدای ویدیو به متن استفاده کنید.

دریافت سیگنال از شبکه‌های اجتماعی

این موضوع مهم است که از شبکه‌های مختلف اجتماعی تا چه اندازه سیگنال دریافت می‌کنید. منظورم دقیقاً این است که مثلاً کانال یوتیوب شما تا چه اندازه بازخورد دارد و اینکه آیا به صفحات سایت خود لینک داده اید؟
سعی کنید روی افزایش بازدید شبکه های اجتماعی ویدیو (نماشا، میهن ویدیو، یوتیوب و…) کار کنید و هرچه بیشتر بتوانید در این شبکه‌ها دیده شوید، لینکی هم که در کپشن آن‌ها تولید می‌کنید و به سمت صفحه ویدیو‌های داخل سایت خود هدایت می‌کنید، ارزش و اهمیّت خیلی بیشتر خواهد داشت.
پس از فعّالیت مداوم در شبکه‌های اجتماعی و افزایش اعتبار خود در سایر شبکه‌ها غافل نشوید و روز به روز سعی کنید روی بهبود محتوای شبکه‌های اجتماعی مورد نظر کار کنید و سبب رشد خود در این شبکه‌ها شوید.

چیزی بگو که بقیه نگفتند

تجربه این موضوع را در یکی از صفحات وب سایت آموزش سئو مسیر سئو داشته ام، این موضوع را به عینه لمس کرده ام که اگر محتوایی (چه ویدیویی و چه متنی) در سایت ات ایجاد کنی که تا به حال کسی به آن اشاره نکرده، احتمال اینکه رتبه مناسبی در گوگل بگیره بسیار بالاست و اگه اون موضوع سرچ خوبی در گوگل داشته باشه، اون صفحه از سایت ات به یک آهنربای قوّی تبدیل میشه و می‌تونی به رتبه‌های برتر گوگل برسی.
پس همیشه سعی کن ویدیویی تولید کنی، که مشابه اون کم‌تر تولید شده و حرف تازه‌ای برای گفتن داری، اون موقع است که می‌توانی به فکر گرفتن رتبه عالی در گوگل باشی. البته این موضوع حتماً باید در کنار سایر فاکتورهای گوگل قرار بگیره تا بتونی رشد چند برابری سایت خودت را تجربه کنی.

خلق تمایز برای سئو ویدیو در گوگل

سلیقه مخاطب سایت ات را به دست بیار

این موضوع خیلی مهم است که شما در چه حوزه کاری می‌خواهید ویدیو مارکتینگ انجام دهید و روی سئو ویدیوهای داخل سایت خودتان کار کنید، چر این موضوع را مطرح کردم، چون سلیقه و انتظار مخاطب برای مشاهده ویدیو در هر شغل و حرفه متفاوت است.
مثلاً ممکن است در بعضی از حرفه ها سبک صحبت‌ کردن راحت و خودمانی بیشتر جواب دهد و در بعضی از کسب و کارها اتفاقاً باید با لباس رسمی و بیان قوی و محکم صحبت کنیم.
مثلاً در یک وب‌سایتی که محتوای آن در مورد مسائل حقوقی و قانونی کسب و کارهاست، قطعاً نباید انتظار داشته باشیم که یک کارشناس با لباس راحتی و سبک خودمانی جلو دوربین ظاهر شود. در اینجا قطعاً نیاز است که کارشناس مربوطه با لباس رسمی (کت و شلوار) ظاهر شود، چون ماهیّت این شغل ایجاب می‌کند که رسمی باشیم تا اعتماد مخاطب را جلب کنیم.

۱۵ ثانیه اول ویدیو را دست کم نگیر!

شاید فکر کنید که این موضوع چه ارتباطی با سئو ویدیو دارد ؟!
ببینید ما قراره که با درج ویدیو، تاثیر کلّی مثبتی هم برای سئو وبسایت خودمان داشته باشیم برای همین وقتی شما بتوانید بیننده را در ابتدای ویدیو جذب کنید، قطعاً بیننده جذب می‌شود تا پایان ویدیو را ببیند.
اگر شما بتوانید مخاطب خود را قانع کنید که تا پایان ویدیو را ببیند و مثلاً مدّت زمان ان ویدیو ۸ دقیقه باشد، در واقع شما توانسته اید که ۸ دقیقه مخاطب را در وب‌سایت خودتان نگه دارید و این یعنی افزایش میزان ماندگاری بازدید کننده بر روی وب ‌سایت.

از جمله مواردی که می ‌تواند ۱۵ ثانیه نخست را جذّاب کند می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
• از سلام و معرفی خودتان پرهیز کنید
• به اصل ماجرا اشاره کنید و اینکه قراره چه مشکلی را حل کنید!
• یه وعده جذّاب دهید که مخاطب تا پایان ویدیو را مشاهده کند
• نتیجه نهایی را در ۱۵ ثانیه اول بیان کنید
• نقاط درد مخاطب را هدف بگیرید و راه چاره طراحی کنید

روی لینکسازی ویدیو کار کنید

وقتی که تمام موارد فوق را در نظر گرفتید، حالا وقت آن است که با شروه لینک‌سازی های سالم و ماندگار، اعتبار صفحه ویدیو خود را افزایش دهید. اگر می‌توانید حتّی بودجه ای به صورت ماهانه برای درج رپورتاژ آگهی کنار بگذارید و سعی کنید برای ویدیوهای خود در وب‌سایت های مرتبط با زمینه کاری خود، رپورتاژ آگهی منتشر کرده و یک لینک به سمت صفحه ویدیوهای خود ارسال کنید.
البته لینک ‌سازی داخلی هم کمک بسیار زیادی به سئو ویدیوهای شما خواهد کرد، سعی کنید از صفحاتی که بازدید و اعتبار بالاتری دارند به سمت صفحات با اعتبار پایین تر لینک دهید و این لینک ها می تواند از صفحات با اعتبار بیشتر به صفحات ویدیو هم باشد و کم کم با انتقال ارزش و اعتبار به آن صفحات، ویدیوهای خود را در گوگل به صدر نتایج هدایت کنید.

استفاده از Tumbnail درگیر کننده

یکی از بهترین روش های بهینه سازی ویدیو ساخت یک Tumbnail جذاب و گیرا برای ویدیو می باشد. اگر از سیستم های مدیریت محتوایی همچون وردپرس استفاده می کنید، ساخت و ایجاد یک Tumbnail جذاب می تواند کلیک ویدیو شما در نتایج جست و جو را ده ها برابر بشتر کند. پیشنهاد می کنم در مورد موضوع حوزه کاری خود، سری به وبسایت یوتیوب بزنید و عنوان موضوع خود را در پلتفرم یوتیوب سرچ کنید. 

ویدیو هایی که بازدید بالاتری دارند را پیدا کنید و کاورهای آن ویدیو ها را بررسی کنید و با خودتان بگویید که چرا واقعا این ویدیو باید این همه بازدید بگیرد؟! قطعاً کاور و طرح پستر اون ویدیو نقش بالایی برای درگیر کردن مخاطب دارد و شما هم می توانید با ایده گرفتن از آن ، Tumbnail جذاب برای ویدیو خود بسازید.

تصویر شاخصی که برای پست حاوی ویدیو انتخاب می کنید، می تواند باعث شود تا میزان کلیک ویدیو شما بیشتر و بیشتر شده و همین موضوع می تواند رتبه همان صفحه ای که ویدیو در آن قرار دارد را بیشتر کند و در نتایج برتر گوگل برساند.

مکان ویدیو خود را به درستی انتخاب کنید

یکی از موارد بسیار ساده ولی در عین حال کاربردی و تاثیر گذار در بهتر و  بیشتر دیده شدن ویدیوها در صفحات وب، قرار دادن ویدیو در بالای صفحه به خصوص در صفحات با محتوای زیاد است. 

زمانی که یک بازدید کننده وارد صفحه ای از وبسایت شما می شود که دارای یک ویدیو است. اگر ان ویدیو را در پایین صفحه قرار داده باشید، ممکن است اصلاً به پایین صفحه نرسد، یا اینکه قبل از انتهای مقاله به پاسخ سوال خود رسیده باشد، در این صورت ممکن است ویدیو شما در پایین صفحه اصلاً دیده نشود، ضمن اینکه قرار دادن ویدیو در بالایی صفحه سبب آن می شود که کاربر مدت زمان بیشتری در صفحات وبسایت شما باقی بماند و همین موضوع باعث می شود تا رتبه و رنک صفحه بهبود یابد.

در صفحاتی که محتوای متنی زیادی دارد سعی کنید به جای قرار دادن یک ویدیو بلند ، ویدیو خود را به بخش های کوچکتر (۲ تا ۳ دقیقه ای) بشکنید و در لا به لای محتوای خود قرار دهید که کاربر با رسیدن به هر بخش بتواند روی آن ویدیو کلیک کرده و محتوای ان را تماشا کند. این کار سبب می شود تا تمرکز و دقت نظر بیشتری روی هر بخش از محتوای صفحه شما داشته باشد.

اشترک گذاری در شبکه های اشتراک ویدیو

یکی از بهترین کارهایی که به سئو ویدیو های شما کمک خواهد کرد، اشتراک گذاری ویدیو در شبکه های اشتراک ویدئو است. ما در ایران و خارج از ایران شبکه های اشتراک گذاری ویدیو داریم که بسیار می تواند به بیشتر دیده شدن ویدیوهای شما کمک کند. ضمن اینکه بسیاری از شبکه های اشتراک ویدیو همچون آپارت، نماشا، تماشا و… امکان درج لینک در کپشن خود دارند و این لینک به وبسایت شما کمک خواهد کرد تا قدرت سئو آن شبکه های اشتراک ویدیو، به وبسایت شما هم منتقل شود.

هر اندازه ویدیو های شما بیشتر دیده شود و لایک و کامنت و… بیشتری بخورد، قطعاً سیگنال بهتر و قدرتمندتری به سمت وبسایت شما روانه خواهد شد و این خودش یکی از بهترین ترفند های افزایش رتبه سئو وبسایت می باشد.

اشتراک ویدیو های تخصصی در لینکدین

اگر شما در یک حوزه تخصصی فعالیت می کنید، لینکدین جای بسیار خوبی برای اشتراک ویدیوهای شماست. آن جا قطعاً افراد متخصص بسیاری حضور دارند و شما می توانید با اشتراک محتوا در لینکدین، به رشد وبسایت خود کمک بسیار زیادی کنید.

البته دقت داشته باشید که بهینه سازی ویدیو در شبکه های اجتماعی می تواند کمک بسیاری به رشد بیشتر دیده شدن ویدیوهای شما کند. مثلاً انتخاب عنوان مناسب، استفاده از هشتگ های درست و همچنین انتخاب یک تصویر کاور جذاب برای ویدیو می تواند تاثیر بالایی در بیشتر دیده شدن ویدیوهای شما در فضای دیجیتال لینکدین داشته باشد.

پیشنهاد می کنم برای انتشار ویدیوهای خود روی شبکه های اجتماعی زمان و نظم خاصی داشته باشید و سعی کنید با تدوین تقویم محتوایی، به رشد سئو ویدیوهای خود کمک کنید.

حرف آخر

سعی کردم در این مقاله، نکات ریز و مهم در خصوص آموزش سئو ویدیو را با شما به اشتراک بگذارم و شما را برای افزایش رتبه ویدیوهاتون در گوگل راهنمایی کنم. امیدوارم که مطالب این مقاله را اجرا کنید و نتیجه را خودتان مشاهده کنید.

 

۴.۷/۵ - (۱۵ امتیاز)

حرفه خود را با برنامه نویسی تحت وب آغاز کردم و رفته رفته با مباحث دیجیتال مارکتینگ آشنا شدم و در مسیر تحلیل انواع وب‌سایت‌ها،سئو و بازاریابی اینترنتی قرار گرفتم. مجلّه آموزشی مسیر سئو را با علاقه فراوان و برای کمک به رشد کسب‌وکارها در فضای دیجیتال راه اندازی کردم.

عضویت

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

[mailpoet_form id="1"]

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۳ دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است

 1. رضا محبی
  ۱۰:۵۶ ۱۳۹۹/۰۶/۳۰

  سلام خسته نباشید

  عالی بود ممنونم

  میشه منو یه کم بیشتر برای ساخت کاور بهتر راهنمایی کنید؟
  این مورد چقدر توی سئو ویدیو تاثیر داره؟

  • عرفان رحیمی
   ۴:۲۴ ۱۳۹۹/۰۶/۳۰

   سلام، خواهش می کنم

   بله حتماً. ببینید یکی از مهم‌ترین موارد در سئو ویدیو، انتخاب کاور جذّاب و کاربر پسنده، مثلاً یکی از فاکتورها حضور این افراد داخل کاوره و چون یک چهره یا شخص داخل تصویره، بتوانند چشم بیننده را درگیر کاور کرده و میزان کلیک را افزایش دهند.

 2. مریم رضایی
  ۹:۰۸ ۱۳۹۹/۰۷/۱۳

  درود بر شما

  من خیلی وقت بود دنبال یه مقاله خوب برای نحوه سئو کردن ویدیو بودم که به سایت شما رسیدم.

  واقعاً محتواتون بی نظیره و مشخصه تمام صحبت های شما بر اساس تجربه خودتون هست.

  سپاسگزارم که اینقدر با حوصله وقت می ذارید.

  • عرفان رحیمی
   ۱:۰۸ ۱۳۹۹/۰۷/۱۶

   سلام و احترام

   ممنون نظر لطف شماست.

   سعی کردم هر انچه در مورد سئو ویدیو مطرح شد رو از تجربیات خدم عرض کنم خدمتتون

 3. علی ایوبی
  ۴:۴۱ ۱۳۹۹/۰۹/۲۰

  سلام، وقت بخیر. در مورد سئو کردن ویدیو این مقاله یکی از کامل ترین مقالات بود ممنون از شما

  • عرفان رحیمی
   ۵:۱۶ ۱۳۹۹/۰۹/۲۲

   سلام و احترام
   سئو ویدئو یکی از مهم ترین اقدام‌هاییه که متاسفانه خیلی از صاحبان وبسایت ها بهش بی توجه هستند و اگر موارد سئو ویدیو درست اجرا بشه، تاثیر بسار خوبی در رشد سئو سایت داره.
   خوشحالم که این مقاله براتون مفید بود.

 4. رضا
  ۱۱:۲۱ ۱۴۰۰/۰۱/۱۹

  خسته نباشید.

  ممنون از مقاله خوبتون درباره نحوه سئو ویدیو

  • عرفان رحیمی
   ۱:۲۲ ۱۴۰۰/۰۲/۰۶

   سلام، خوشحالم مفید بود براتون

 5. علی
  ۳:۰۲ ۱۴۰۰/۰۴/۰۳

  سلام ممنون از این مقاله مفید
  لطفا در خصوص تکنیک ها و روش های افزایش بازدید ارگانیک ویدیوها در سایت های اشتراک ویدیو مثل یوتیوب و آپارات هم یه توضیح جامع بدید ممنونم

  • عرفان رحیمی
   ۱:۱۷ ۱۴۰۰/۰۴/۰۶

   سلام و احترام

   بسیار عالی حتما و ممنون از پیشنهاد عالیتون

 6. سارا
  ۴:۰۹ ۱۴۰۱/۰۱/۰۳

  من یک ویدیو برای معرفی محصولم در وبسایت شخصیم دارم.
  که این ویدیو تقریبا هر یک ماه یکبار بروز میشه. در واقع یک ویدیو جدید میخوام بجای ویدیو قبلی بذارم.
  میخواستم بدونم ویدیو جدید رو در آدرس ویدیوعه قبلی قرار بدم؟
  یا یک آدرس جدید برای ویدیو جدید درست کنم ؟
  خیلی ممنون از پاسختون

  • عرفان رحیمی
   ۹:۵۹ ۱۴۰۱/۰۱/۰۳

   سلام وقت شما بخیر

   می تونید به جای ویدیو قبلی قرار بدید و هیچ مشکلی هم بوجود نمیاد و اتفاقا چون محتوا جدید میشه این می تونه روی تجربه کاربری هم تاثیر مثبت داشته باشد.

 7. سارا
  ۱۰:۰۱ ۱۴۰۱/۰۱/۰۴

  خیلی ممنون از جواب سریعتون.
  ببخشید من منظورم آدرس ویدیو بود.
  نه آدرس صفحه
  یعنی اگر آدرس ویدیو قبلی http://www.url.com/video.mp4 باشه
  ویدیو جدید رو هم در همین آدرس قرار بدم؟ یعنی رو قبلی override بشه؟
  پیشاپیش بی نهایت تشکر از پاسختون