تفاوت بک لینک فالو و نو‌فالو چیست؟ + [بررسی انتقال Page Rank]

تفاوت بک لینک فالو و نو‌فالو چیست؟ + [بررسی انتقال Page Rank]

افزایش رتبه‌ی گوگل و سئو‌ی سایت، این هدفی است که همه‌ی راه‌اندازان سایت به دنبال آن هستند؛ اما آیا بهبود رنک تنها به رعایت موارد‌ی از جمله کلمات کلید‌ی، محتوا‌ی مطلب و… وابسته است؟ خب، باید بگویم که لازم است ساخت لینک را نیز به این لیست اضافه کنید. می‌پرسید چرا؟ ساختن لینک چندان که به نظر می‌رسد کار ساده‌ای نیست؛ اما موفقیت در ساخت درست آن، در افزایش رنک پیج بسیار مؤثر است. بگذارید بگویم منظورم از “موفقیت” چیست؟ به‌عنوان یک سئو کننده، چه حرفه‌ای و چه مبتدی، باید تفاوت بک لینک فالو و نو‌فالو را بدانید و با پا‌فشاری و تلاش سعی کنید بهترین نتیجه‌ی ممکن را از آن به دست آورید.

قبلاً مقاله ای با عنوان ساخت بک لینک رایگان منتشر شده که خواندن آن خالی از لطف نیست.

بودن در فضا‌ی اینترنت و کار در آن به این معنا است که باید بتوانیم روز‌به‌روز از شیوه‌ها‌ی نو برای بهبود کار خود استفاده کنیم، در غیر این صورت رقبا‌ی ما به‌سرعت از ما جلو خواهند زد. بنابراین کار در این فضا به شوق و تلاش احتیاج دارد. اگر یک سایت برای کسب‌و‌کار خود و یا هر چیز دیگر‌ی ساخته‌اید، باید بتوانید با یادگیری و رعایت یک سر‌ی شرایط، ارزش صفحات خود را از نگاه گوگل افزایش دهید تا روز‌به‌روز بازدید از سایت شما افزایش یابد و به رنک بالا‌یی برسید. کمی پیش‌تر به بک لینک‌ها اشاره کردم؛ اما این موضوع تا چه حد اهمیت دارد؟ اصلا لینک فالو و نو‌فالو چیست؟ با من همراه شوید تا خیلی سریع به پاسخ سوالات خود برسید.

تفاوت بک لینک فالو و نوفالو - مارکترها

Page Rank

ارزش و اعتبار‌ی که گوگل بعد از در نظر‌گیری فاکتور‌ها‌یی، به صفحه‌ای اختصاص می‌دهد، Page Rank نامیده می‌شود. دریافت این ارزش به این معنا است که صفحه‌ی شما مطالب مفید ارزشمند‌ی را در بر دارد و همین منجر به قرارگیری صفحه در جایگاه‌ها‌ی اول گوگل می‌شود. یکی از مهم‌ترین موارد‌ی که در افزایش رنک پیجی تاثیر بسزایی دارد، لینک‌دهی است؛ چرا‌که در این حالت اگر پیجی با رنک بالا به پیجی با رنک پایین لینکی از نوع dofollow بدهد؛ اعتبار صفحه‌ی دوم بهبود می‌یابد و رنک آن نیز بیش‌تر می‌شود. خب حالا که ساختن لینک تا این حد در رنک صفحات و سئو مؤثر است؛ بهتر است در ابتدا با انواع آن و سپس تفاوت لینک فالو و نو‌فالو آشنا شویم.

 

انواع لینک

 • لینک داخلی

اگر شما در صفحه‌ای از سایت خود، لینکی از صفحه‌‌ی دیگر آن سایت قرار دهید و ارتباطی بین آن‌ها ایجاد کنید، از لینک داخلی استفاده کرده‌اید (انتقال کاربر از صفحه‌ای به صفحه‌ی دیگر در همان سایت) و این موضوع منجر به دیده‌شدن صفحه‌ی دوم شما نیز توسط گوگل می‌شود و به طور همزمان رنک آن هم بالا می‌رود.

 • لینک خارجی یا بک لینک

حال اگر لینکی که در صفحه‌ی خود قرار می‌دهید، لینکی از صفحه‌ی سایت‌ها‌ی دیگر باشد، شما یک لینک خارجی ساخته‌اید (انتقال کاربر از وبسایتی به وبسایت دیگر). بااین‌حال باید بدانید که لینک‌ها‌ی خارجی یا بک لینک‌ها به دو دسته تقسیم می‌شوند و این دقیقا همان موضوعی است که قصد دارم به آن بپردازم؛ یعنی تعریف و تفاوت بک لینک فالو و نو‌فالو.

 

انواع بک لینک

 • بک لینک فالو (dofollow)

اگر صفحه‌ی A، لینک صفحه‌ی B (از یک وبسایت دیگر) را قرار داده باشد، بک لینک‌ها‌ی dofollow، اعتبار صفحه‌ی A را به صفحه‌ی B منتقل می‌کنند. به همین دلیل بک لینک‌ها‌یی که عنوان فالو را دارند، در رتبه‌بند‌ی سایت‌ها تاثیر‌گذاری بالا‌یی دارند و ربات‌ها‌ی گوگل نیز توجه ویژه‌ای به آن‌ها نشان می‌دهند. بگذارید با ذکر مثالی دیگر بیش‌تر توضیح دهم. فرض کنید شما یک بک لینک فالو یا dofollow را در صفحه‌ی خود قرار داده‌اید؛ زمانی که موتور‌ها‌ی جستجو‌ی گوگل در صفحه‌ی شما Crawl کنند، متوجه لینک خارجی شده و وارد آن می‌شوند و به بررسی آن نیز می‌پردازند و آن صفحه به‌واسطه‌ی صفحه‌ی ما امتیاز می‌گیرد (Link Juice).

در ضمن ساختن یک لینک فالو به کد‌نویسی‌ها‌ی سخت نیاز‌ی ندارد. منظورم این است که لینک‌ها‌ی وارد‌شده در هر صفحه‌ای، به طور کاملا پیش‌فرض، فالو هستند.

 • بک لینک نو‌فالو (nofollow)

بعد از به‌وجودآمدن لینک‌ها‌ی فالو، عده‌ای برای افزایش رنک صفحات خود، به‌صورت افراطی به استفاده از آن‌ها پرداختند؛ به‌عنوان‌مثال آن‌ها تلاش می‌کردند با خرید لینک‌ها و یا سوء‌استفاده از بخش کامنت‌ها، از هر فرصتی برای قراردادن لینک استفاده کنند که اصطلاحا به این حالت اسپم‌زایی می‌گویند. همین موضوع منجر به ایجاد قوانین سختگیرانه و ایجاد بک لینک نو‌فالو شد. به همین دلیل اگر صفحه‌ای بتواند به رنک‌ها‌ی اول گوگل راه پیدا می‌کند، به این معنا است که هفت‌خان را پشت سر گذاشته است و واقعا عملکرد بی‌نقصی در مقایسه با سایر صفحات دارد. پس با این اوصاف تفاوت لینک dofollow و nofollow چیست؟

استفاده‌کردن از لینک‌ها‌ی nofollow در سایت A باعث می‌شود که موتور‌ها‌ی جستجو‌گر گوگل برای محاسبه‌ی رتبه به دنبال سایت B نروند و در نتیجه اعتبار‌ی به‌واسطه‌ی سایت A شامل B نمی‌شود؛ اما این به این معنا نیست که دسترسی به محتوا‌ی آن لینک برای کاربران هم منع می‌شود. کاربران همچنان می‌توانند از محتوا‌ی سایت B استفاده کنند. بعلاوه با وجود عدم تاثیر آن بر رنک صفحه از طریق انتقال اعتبار، استفاده از این لینک همچنان بر افزایش سئو بسیار مؤثر است و کمک زیاد‌ی از آن بر می‌آید. شاید برایتان سؤال پیش بیاید که این لینک دقیقا به چه معنا است و چطور کار می‌کند که منجر به ایجاد چنین تغییر بزرگی می‌شود!

 بک لینک نو‌فالو - مارکترها

استفاده از لینک نو‌فالو به این معنا است که درست است من لینک آن سایت را در صفحه‌ی خودم قرار داده‌ام؛ اما آن را برای انتقال اعتبار تایید نمی‌کنم و نتیجه‌ی تعبیه آن هم کاهش اسپم و توسعه‌ی سایت است. در ادامه بیش‌تر به این مورد خواهیم پرداخت تا بهتر متوجه شوید. تفاوت بک لینک فالو و نو‌فالو در ساختار تنها به وجود یا عدم وجود یک تگ بستگی دارد. لینک‌ها به طور پیش‌فرض فالو هستند؛ پس برای وارد‌کردن لینک نو‌فالو، کافی است در کد‌نویسی از تگ  (rel=” nofollow”)استفاده کنید.

چرا لینک نو‌فالو؟

اگر لینک نو‌فالو تاثیر‌ی بر انتقال Page Rank صفحه ندارد، پس چرا وجود آن لازم است؟ اصلا استفاده از آن چرا اهمیت دارد؟

لینک نو‌فالو در مقایسه با لینک فالو ارزش پایین‌تر‌ی دارد؛ اما هنوز هم ارزشمند است. در حقیقت نبود بک لینک نو‌فالو در صفحات شما، از نگاه گوگل یک مشکل اساسی به شمار می‌رود؛ اما چرا؟

 • این لینک‌ها، ارتباط سایت شما را با اسپم به‌شدت کاهش می‌دهند.
 • محتوا‌ی لینک خارجی برای کاربران ارزشمند و مفید است؛ چرا‌که کاربران می‌توانند به‌راحتی به محتوا‌یی مرتبط با آنچه که به دنبال آن هستند، دست یابند و اطلاعات بیش‌تر‌ی کسب کنند.
 • بسیار‌ی از صفحات قدرتمند از طریق قراردادن بک لینک‌ها در صفحات خود، به کسب درآمد می‌پردازند. آن‌ها در یک رابطه قرار‌داد‌ی و با دریافت وجه، لینک فالو قرار می‌دهند؛ اما اگر نتوانند پولی از بابت لینک‌ها به دست آورند، آن‌ها را به‌صورت نو‌فالو قرار می‌دهند.
 • اگر به وبسایت‌ها‌یی با کیفیت پایین لینک فالو بدهید، اعتبار صفحه‌ی شما کم‌تر می‌شود و رتبه‌ی گوگل آن سقوط می‌کند. بعلاوه درصورتی‌که این وب‌سایت‌ها از محتوا‌ها‌ی بد‌ی در فضا‌ی مجازی استفاده کنند، گوگل ضمن جریمه‌ی آن، شما را هم جریمه خواهد کرد؛ چرا‌که به یک سایت کم‌ارزش با چنین محتوا‌یی بک لینک فالو داده بودید. پس در چنین شرایطی هم استفاده از بک لینک نو‌فالو ضروری است.
 • با قراردادن لینک‌ها‌ی Nofollow به موتور‌ها‌ی گوگل ثابت می‌کنید که سایت شما ارزشمند و قانونی است و به‌هیچ‌وجه به دنبال اسپم کردن (به‌عنوان‌مثال استفاده‌ی افراطی و یا سوء‌استفاده از بک لینک‌ها‌ی فالو جهت افزایش رنک) نیستید. به این ترتیب ارزش و رنک سایت شما افزایش می‌یابد و می‌توانید از سایت‌ها‌ی مشهور و کار‌بلد نیز بک لینک بگیرید و این یعنی بازی برد – برد.

 

زمان درست استفاده از بک لینک‌ها‌ی dofollow و nofollow

با نکاتی که تابه‌حال گفتم، احتمالا به تفاوت بک لینک فالو و نو‌فالو پی برده‌اید. حال بهتر است در مورد کاربرد و مکان اصلی به‌کارگیری آن‌ها، موارد‌ی را ذکر کنم.

کاربرد لینک نو‌فالو

 • بخش مربوط به کامنت و نظرات
 • بخش معرفی منابع سایت
 • جهت جلوگیری از کاهش اعتبار سایت
 • داشتن تمایل برای تبدیل‌شدن به سایت‌ها‌ی دارای اولویتی که Crawl می‌شوند
 • پیشگیری از لینک دادن به صفحات تکراری
 • لینک دادن به صفحاتی با محتوا‌ی نا‌مرتبط
 • قراردادن لینک نو‌فالو برای تبلیغات درج‌شده در سایت جهت پیشگیری از پنالتی گوگل

 

کاربرد لینک فالو

از لینک فالو هم در سایر موارد؛ به‌خصوص زمانی که از ارزش و کیفیت سایت دیگر و محتوا‌ها‌یی که قرار می‌دهد، اطمینان دارید و یا زمانی که محتوا‌ها‌ی شما با هم مرتبط هستند، استفاده کنید.

آموزش تفاوت لینک فالو و نوفالو - مارکترها

سخن آخر

خب، تا اینجا‌ی کار تلاش کردم که در رابطه با تفاوت بک لینک فالو و نو‌فالو توضیحاتی را ارائه کنم که مفید واقع شود. همان‌طور که متوجه شدید استفاده از این لینک‌ها در رنک صفحه و رتبه‌ی گوگل اهمیت زیاد‌ی دارد و از طرفی کار بسیار چالش‌بر‌انگیز‌ی است؛ بنابراین باید نحوه‌ی به‌کارگیری درست از آن‌ها را اصولی و با‌دقت آموخت. پس توصیه می‌کنم که از همین حالا با جدیت یاد بگیرید و به یاد داشته باشید که بک لینک فالو، اجازه‌ی انتقال اعتبار را صادر می‌کند؛ اما نو‌فالو بر‌عکس آن عمل می‌کند.

۴.۴/۵ - (۷ امتیاز)

من در زمینه تولید محتوای متنی مشغول به فعالیت هستم و با وب سایت های مختلفی همکاری کردم. به فعالیت و یادگیری در زمینه سئو و دیجیتال مارکتینگ هم علاقه زیادی دارم

عضویت

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

[mailpoet_form id="1"]

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *